Klamal Wu-chan o obetiach koronavírusu? Teraz priznal vyše 1 200 nových úmrtí

  • Čínske epicentrum nákazy priznalo ďalšie obete nového koronavírusu, a to v počte 1 290
  • Nejasnosti v celkových počtoch Čína argumentuje preťaženým zdravotníctvom
Čínsky Wu-chan
TASR
  • Čínske epicentrum nákazy priznalo ďalšie obete nového koronavírusu, a to v počte 1 290
  • Nejasnosti v celkových počtoch Čína argumentuje preťaženým zdravotníctvom

Čínske mesto Wu-chan, epicentrum nákazy COVID-19, priznalo, že obetí na nový koronavírus je v skutočnosti viac. Oficiálne štatistiky sa navýšili o 1290 obetí. Informuje o tom agentúra TASR s odvolaním sa na AP.

Pochybenie o pôvodnom počte mŕtvych úrady argumentujú ochromenými zdravotníckymi centrami, ktoré zažívali nápor nakazených ľudí.

Wu-chan sa už prednedávnom stal terčom podozrenia, že miestne úrady zahmlievajú skutočný počet obetí, ktoré podľahli novému koronavírusu. Skutočný počet obetí sa tak dostal na úroveň 3 869.

kampan zadarmo od startitup

Podľa čínskych úradov, boli len teraz započítané obete, ktoré neboli hospitalizované v nemocniciach. Otázkou však stále zostáva, či je konečné číslo obetí správne.

Čínska ekonomika sa od januára do marca prepadla o 6,8 % oproti prvému štvrťroku minulého roka. Agentúra AFP označila tento pokles druhej najväčšej ekonomiky sveta za historicky nevídaný, a to aspoň od roku 1976.

Nejasnosti o pôvode vírusu

Čínska vláda odmietla obvinenia, že pandémia koronavírusu sa mohla rozšíriť z laboratória pri meste Wu-chan, kde sú uskladnené vzorky s nákazou.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien citoval vyjadrenia šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších zdravotníckych expertov, podľa ktorých neexistuje žiadny dôkaz, že by sa nákaza začala šíriť zo spomínaného laboratória.

Takéto tvrdenia podľa neho nemajú „žiadny vedecký základ“. Čína tiež ostro odmieta, že by vlani oneskorene informovala o epidémii vo Wu-chane a umelo znižovala počty prípadov, čo zhoršilo dopad, ktorý mala nákaza v USA a ďalších štátoch.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že vírus pochádza z netopierov a prostredníctvom iných zvierat sa preniesol na ľudí na trhu s divými zvieratami a morskými živočíchmi vo Wu-chane. Potvrdené to však ešte nie je.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK