Klamstvá verzus realita zo skutočných nemocníc. Virálne video mladého Slováka nastavuje zrkadlo konšpirátorom

  • Toto je skutočná realita v slovenských nemocniciach
  • Fotograf Damián sa tam sám vybral s kamerou, aby zachytil bežný deň na COVID oddelení
  • Zábery skombinoval s videami popieračov, ktorým nastavil zrkadlo
Snímka obrazovky 2021-01-07 o 22.56.01
  • Toto je skutočná realita v slovenských nemocniciach
  • Fotograf Damián sa tam sám vybral s kamerou, aby zachytil bežný deň na COVID oddelení
  • Zábery skombinoval s videami popieračov, ktorým nastavil zrkadlo

Tu nás idú strašiť druhou vlnou? Toto nie je v poriadku,“ hovoril na jar vo videu doktor Igor Bukovský. Po Instagrame, ale aj ďalších sociálnych sieťach dnes koluje video, ktoré ukazuje nielen Bukovskému, ako sa mýlil. Je tu aj Lívia z Kulturblogu a knihou falošná pandémia, aj protestujúci pred Úradom vlády. 

Hneď vedľa záberov spochybňovačov a popieračov pandémie idú zábery z nemocníc. Ukazujú to, čo sa v nich dnes deje. Desiatky bezvládnych pacientov na prístrojoch, ktorí nedokážu dýchať sami. Vyčerpaní lekári a sestričky, ktorí sa o nich starajú.

Na konci videa hovorí jeden z pacientov napojených na kyslík, ktorý však nepotrebuje pľúcnu ventiláciu a tak môže rozprávať. „Svojim spôsobom som pochyboval o tom. Mám rešpekt teraz,“ hovorí pacient, ktorého meno nepoznáme, ale vidíme mu do tváre.

Video natočil fotograf a YouTuber Damián König. „Ku dňu 5.1.2021 zomrelo príčinou COVID-19 ochorenia 2521 slovákov. Stále však sa nájdu ľudia, ktorí sú schopní spochybniť závažnosť tohto ochorenia a vystavujú tým zbytočnému riziku svoje zdravie a tiež zdravie ľudí, s ktorými prichádzajú do kontaktu,“ napísal v popise videa.

Lockdown po Slovensky: Až 2 000 000 ľudí sa vôbec netýka a neúčinkuje na nich

Sám sa pritom vydal do nemocníc v Bratislave, aby video natočil. Nepoužil žiadne videá z fotobanky, agentúry, či hocičo dostupné na internete. Vo svojich príbehoch na Instagrame sa o samotnom projekte rozhovoril viac. Nedúfa, že presvedčí ortodoxných popieračov. „Možno to pár vlažných prinúti prehodnotiť svoj postoj. Ale sú ľudia, ktorých nepresvedčí ani keby im ten človek z lôžka zaklopal na dvere,“ píše Damián, ktorý si hovorí Lens logic s tým, že video je určené najmä zmäteným ľuďom v záplave informácií.

Podľa vlastných slov sa snažil rozostriť tváre všetkých zúčastnených. Komu kamera prekážala, toho nenatáčal. Dohodol sa aj s pánom, ktorý vo videu hovorí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech