Lockdown po Slovensky: Až 2 000 000 ľudí sa vôbec netýka a neúčinkuje na nich

  • Od 1. januára tohto roka platí na Slovensku čiastočný lockdown
  • Analytici IstroAnalytica však upozorňujú, že takmer dvoch miliónov Slovákov sa netýka
  • Naďalej totiž môžeme chodiť do práce, čo zvyšuje mobilitu
aupark korona nákupné centrá lockdownde-dlhe-tri-tyzdne-az-do-10-januara-2021/
Startitup/LuciaJesenská
  • Od 1. januára tohto roka platí na Slovensku čiastočný lockdown
  • Analytici IstroAnalytica však upozorňujú, že takmer dvoch miliónov Slovákov sa netýka
  • Naďalej totiž môžeme chodiť do práce, čo zvyšuje mobilitu

Lockdown naplno neúčinkuje na viac ako 2 milióny ľudí. Uviedol to Peter Helexa, výkonný riaditeľ Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica na základe analýzy dostupných údajov zo Štatistického úradu SR. Napriek lockdownu a sprísneným opatreniam v Nitrianskom okrese sa podľa neho v SR ďalej v práci stretáva vyše 700 000 ľudí. Spolu s ich rodinnými príslušníkmi tak lockdown naplno neúčinkuje na viac ako dva milióny ľudí.

Budeš dodržiavať pravidlá lockdownu?

Zamestnanci sa navyše po príchode na pracovisko spolu prezliekajú v šatniach, využívajú počas dňa spoločné toalety, spoločne sa stravujú a po spoločne odpracovanej zmene následne spolu opäť cestujú domov. Ide o zamestnancov pracujúcich v relevantných priemyselných odvetviach bez administratívnych pracovníkov.

Je absurdné, aby sme hovorili o lockdowne a nemožnosti stretávať sa s najbližšou rodinou, ako sú rodičia, a zároveň nechávame otvorené podniky, v ktorých sa intenzívne stretávajú tisíce ľudí dochádzajúcich denne do práce z desiatok dedín a miest,“ povedal Helexa.

PREHĽAD TVRDÉHO LOCKDOWNU: Od zajtra výrazné obmedzenie pohybu, žiadne lyžovačky ani kostoly

IstroAnalytica preto navrhuje, aby vláda okamžite zorganizovala a financovala pravidelné intenzívne testovanie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov na pracovisku a v štátnych aj súkromných testovacích centrách, kde by táto cieľová skupina bola vybavovaná prioritne.

Vláda by podľa inštitútu mala tiež zabezpečiť a financovať možnosť dobrovoľnej karantény zamestnancov v aj tak prázdnych ubytovacích zariadeniach v SR. Zároveň tak štát pomôže koronakrízou zdecimovanému sektoru hotelov a reštaurácií.

Vládny kabinet by podľa jeho slov mal tiež na striktne vymedzený čas zaviesť skutočne presne cielený a tvrdý lockdown v najviac ohrozených okresoch, ako aj v blízkej budúcnosti najviac ohrozených okresoch SR. Výpadok príjmov takto obmedzených podnikov by mala vláda kompenzovať.

Slovensko sedí na pandemickej časovanej bombe. Zbaviť sa jej môžeme až o päť rokov

Inštitút stredoeurópskych štúdii IstroAnalytica je nezávislou mimovládnou organizáciou (občianskym združením), ktorej cieľom je zvyšovať kvalitu verejných politík, verejnej diskusie a v neposlednom rade aj kvalitu politických rozhodnutí na základe používania overených údajov, dát a faktov, ako aj zvyšovať životnú úroveň a zlepšovať kvalitu života obyvateľov SR zefektívňovaním verejných politík na všetkých úrovniach. Inštitút IstroAnalytica bol založený v júni 2020.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech