Koľko by si zarobil, keby si investoval tisícku do Apple alebo Facebooku po ich vstupe na burzu?

  • Investovanie nie je pre každého
  • Pre tých, ktorí sa vyznajú, im táto činnosť môže zarobiť celkom slušný balík
  • A niekedy ani firmy, ktoré majú veľký potencial, nenaplnia očakávania
479370088_3326281261_o
  • Investovanie nie je pre každého
  • Pre tých, ktorí sa vyznajú, im táto činnosť môže zarobiť celkom slušný balík
  • A niekedy ani firmy, ktoré majú veľký potencial, nenaplnia očakávania

Tesla

Tesla vstupovala na burzu v roku 2010 s cenou 17 USD za akciu. Ak by si zainvestoval do jej akcií hned pri vstupe 1000 dolárov, tak by si mal dôvod skákať od radosti. Od jej vstupu na burzu totiž narástla hodnota akcií o viac ako 2000 percent. V závislosti trhových mechanizmov, by tvoja investícia mala hodnotu okolo 20 000 dolárov. Koho by nepotešila návratnosť investície vo výške 20-násobku.

Apple

Apple vstúpilo na burzu pred takmer 30 rokmi. Písal sa rok 1980 a cena jednej akcie pri vstupe na burzu bola 22 USD. Ak by si kúpil akcie za 990 USD tak by si mal dokopy 45 akcií, avšak v priebehu rokov Apple delil akcie štyrikrát, čiže dokopy by si mal 2 500 akcií. No, a koľko by si mal dnes keby investuješ v 1980? Vo vrecku by si mal 521 740 dolárov! Za to by si si v Bratislave kúpil slušný byt na Kolibe a ešte by ti zostalo niečo bokom.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Arthur Caranta

Facebook

Facebook malo svoje IPO v máji 2012, čiže len pred šiestimi rokmi. Ako by sa zhodnotila tvoja investícia, keby si veril modrobielej sieti? Ak čakáš astronomický nárast, tak ťa žiaľ sklameme. Ak by si zainvestoval do Facebooku hneď pri jeho vstupe na burzu 1 000 dolárov, tak by mal tvoj vklad dnes 5-krát vyššiu hodnotu, čiže 5 000 dolárov. Nie je to suma, ktorá by ťa položila na zadok, ale ani neurazí. Stále je to lepšie ako terminovaný vklad.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anthony Quintano

Netflix

Aj keď sa ti môže zdať, že Netflix je tu len chvíľu, opak je pravdou. Netflix je na scéne od roku 1997, neuveriteľných 21 rokov. Vstup na burzu si naplánoval na máj roku 2002 so sumou 15 dolárov za akciu. Ak by si bol teda zainvestoval do tohto priekopníka internetovej televízie 1000 dolárov, aká by bola návratnosť investície? Prilepšil by si si o približne 320 00 dolárov.

Snapchat

Päticu uzatvára Snapchat, ktorý vstúpil na burzu v marci minulého roka. Pri vstupe na burzu sa jeho akcie obchodovali za 17 dolárov za akciu. Dnes majú akcie hodnotu približne 9 dolárov za akciu. Čiže ak by si hneď pri vstupe na burzu kúpil akcie za 1000 dolárov, dnes by si s výsledkom asi nadšený nebol, mali by približne polovičnú hodnotu.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Anthony Quintano

Investovať treba najmä uvážene a s rozumom, síce niekedy motyka vystrelí,ale je to viac menej ojedinelý jav.

Zdroj: Investopedia, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech