Koľko sa zarába vo venture capital firmách? Malé sumy to naozaj nie sú

  • To, že startupy potrebujú na rozbeh nemalé sumy, nie je žiadne tajomstvo
  • Tieto peniaze na rozbeh alebo rast im väčšinou poskytujú venture capital fondy
  • Ale koľko zarábajú ľudia, ktorí tieto investície schvaľujú?
pexels-photo-259249-2
Pexels
  • To, že startupy potrebujú na rozbeh nemalé sumy, nie je žiadne tajomstvo
  • Tieto peniaze na rozbeh alebo rast im väčšinou poskytujú venture capital fondy
  • Ale koľko zarábajú ľudia, ktorí tieto investície schvaľujú?

Neustále riešime, aký kapitál získal kde a ktorý startup, koľko stál vývoj produktu, aké mal tržby, či akú mal návratnosť investície. Ten kapitál však musí odniekiaľ prísť. Väčšinou do startupov investujú venture kapitálové fondy, ktoré si stanovia nejaké podmienky, na základe ktorých túto investíciu poskytnú. Koľko zarábajú venture kapitalisti, ktorí si musia tieto startupy preklepnúť a dohodnúť s nimi podmienky tejto investície?

Aké sú to sumy?

Podľa každoročného prieskumu kompenzačných schém venture capital firiem, ktorý vydala J. Thelander Consulting, to vôbec nie sú malé sumy. Nie je to prekvapivé, keďže investície sa pohybujú minimálne v šesť ciferných hodnotách. Nečudo, asi by si nechcel aby hĺbkovú analýzu na tvoju niekoľko miliónovú investíciu robil človek, ktorý je nespokojný so svojim platom.

 

Prieskum prebehol na vzorke 204 venture kapitalistov, z ktorých 172 boli muži a 32 ženy. Priemerný spoločník vo VC firme zarobí približne 544 111 eur, do tejto sumy sa ráta aj výkonnostný bonus za minulý rok. Samozrejme, priemer sa jemne líšil od firmy k firme. Napríklad, venture kapitalisti, ktorí pracujú vo firmách manažujúcich aktíva v hodnote nižšej ako 250 miliónov dolárov, zarábajú menej ako vo väčších firmách, čo je koniec koncov logické.

 

Najhlbšie do vrecka majú spoločníci, ktorí sú v hierarchií VC firiem najvyššie. Veď už len ich ročné bonusy sú v priemere vyššie ako priemerný základný plat niektorých spolupracovníkov. Do úvahy však treba zobrať fakt, že v prieskume neboli zanalyzované údaje z miliardových VC firiem, ako sú napríklad Sequioa alebo Kleiner Perkins. Ľudia v týchto firmách zarábajú ďaleko viac.

 

Zdroj: Techcrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech