Kollár: Situáciu nezvládame, o pár dní dosiahneme hranicu čiernej v priemere pre celé Slovensko

  • Spätne nám po update dát z minulých týždňov narástla incidencia antigénových testov o približne 20 %
  • Richard Kollár hovorí, že podľa jeho COVID automatu vidí zrýchlenie rastu
  • MZ SR uvádza, že veľmi ohrozenou skupinou sa stávajú práve seniori, ktorí boli očkovaní medzi prvými
Hospitalizácia pacienta. Očkovanie proti koronavírusu
Hospitalizácia pacienta. Očkovanie proti koronavírusu, Unsplash/Mufid Majnun Unsplash/National cancer institute
  • Spätne nám po update dát z minulých týždňov narástla incidencia antigénových testov o približne 20 %
  • Richard Kollár hovorí, že podľa jeho COVID automatu vidí zrýchlenie rastu
  • MZ SR uvádza, že veľmi ohrozenou skupinou sa stávajú práve seniori, ktorí boli očkovaní medzi prvými

Matematik Richard Kollár zverejňuje na svojom Facebooku pravidelne príspevky, ktoré sa venujú pandémii COVID-19, jej priebehu, predikciám, ktoré sú verejne dostupné, výpočtom či tomu, ako to celé vlastne v skutočnosti vyzerá. Rovnako sú tak jeho posledné dva príspevky venované koronavírusu. Konkrétne hospitalizáciám pacientov na Slovensku.

Richard Kollár ukázal v príspevku graf, ktorý je zameraný na počet hospitalizovaných pacientov počas celej pandémie. Uviedol, že modrá krivka poukazuje na hospitalizácie s potvrdeným koronavírusom. Práve táto krivka sa už včera s oneskorením 12 dní pohla za červenou krivkou, ktorá má znázorňovať „kombinovanú váženú incidenciu.“

„Fakt som zvedavý na ďalšie dni, od bodu dotyku je červená už na viac ako dvojnásobku za presne 12 dní. Dúfam, že sa mýlim, je to aj na obdobie Halloweenu strašidelný scenár,“ uviedol v príspevku Richard Kollár.

zdroj: Facebook/Richard Kollár

Ďalej uvádza, že napriek tomu, ako je málo pravdepodobné, že by sme sa trafili do bodu počtu hospitalizovaných z minulej vlny, predsa sa tak trochu k tomu blížime. 

Richard Kollár tvrdí, že to vôbec nie sú dobré správy a taktiež hovorí o spätnom update dát, ktoré sa vždy ako skutočné ukážu až neskôr.

„Spätne nám dnes po update dát z minulých týždňov narástla incidencia antigénových testov o približne 20 %. Takže včera nebolo 961 pozitívnych antigénových testov, ale zrejme niečo okolo 1 200, len ich ešte nereportovali. Prudší nárast však, žiaľ, po update už ukazujú aj príjmy do nemocníc, a tak tie tiež sledujú trend celkových hospitalizácií ohýbajúci sa nahor,“ dodáva.

Oops. Dnes len pomerne stručne. 1. Obrázok 1. Dynamika epidemických faktorov, všetko 7-dňové priemery. Modrá krivka,…

Posted by Richard Kollar on Thursday, October 28, 2021

Ako udáva, v prípade dát o počte hospitalizovaných ide o nedoreportovanie, teda o oneskorenie toho, kým všetky dáta „natečú“, teda kým sa spočítajú, zverejnia a dajú do údajov. Z toho vyplýva, že sa netreba nechať pomýliť poslednými dátami o počte hospitalizovaných, pretože neboli dané všetky dáta.

V jeho ďalšom príspevku sa opäť zameral na hospitalizáciu a konkrétne výpočty.

Uviedol, že ak chceme vedieť a zistiť, koľko ľudí bude v nemocniciach o 12 dní, stačí, ak zoberieme „dnešnú kombinovanú incidenciu (PCR plus 2,68*antigén, 7-dňový priemer) na úrovni cca 6 500 (tá je však stále mierne podhodnotená, keďže ani antigénové dáta ešte nedotiekli, pridajte k tomu z toho dôvodu ešte tak cca. 10% na 7 000) a predeľte číslom 2,5. To už je tá časť, ktorú nevieme ovplyvniť ani opatreniami, raj fatalistov.“

zdroj: Facebook/Richard Kollár

Červená krivka poukazujúca na kombinovanú incidenciu stále rýchlo rastie. Z grafu môžeme vyčítať, že táto krivka má veľkú a dlhú zotrvačnosť, zlomiť ju, aj keby sme začali brzdiť ihneď, nebude jednoduché.

„A to teda žiadne dáta zatiaľ nenaznačujú ani náhodou. Čiže hospitalizácie sa zrejme nezastavia na čísle 7 000 deleno 2,5,“ uvádza Richard Kollár.

Richard Kollár k záveru príspevku dodáva, že podľa jeho COVID automatu vidí zrýchlenie rastu. Podľa neho o 14 – 15 dní dosiahneme hranicu čiernej v priemere pre celé Slovensko. „November… o tom som vlastne už písal dávnejšie. Prečítajte si znovu,“ dodáva.

Odpoveď na včerajšiu otázkuOdpoveď na včerajšiu otázku dávajú najnovšie publikované dáta od IZA MZ SR na GitHube….

Posted by Richard Kollar on Friday, October 29, 2021

Ako pristúpiť k tretej dávke vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva SR uverejnilo na svojej Facebookovej stránke príspevok, v ktorom vysvetľujú, prečo je tretia dávka dôležitá pre určitú skupinu ľudí. Ako uvádzajú, v nemocnici končia nezaočkovaní pacienti 10-krát častejšie ako tí, ktorí sú zaočkovaní.

„Tento fakt platí v priemere, avšak v závislosti od viacerých faktorov nemusí byť úroveň ochrany u každého identická. Podľa aktuálnych štúdií závisí najmä od času uplynutého od podania druhej dávky, veku očkovaného a pridružených ochorení. Je preto mimoriadne dôležité, aby si osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu COVID-19 zvýšili svoju imunitnú ochranu zaočkovaním treťou dávkou. Táto môže byť podaná 6 mesiacov po druhej dávke,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalej uviedli, že veľmi ohrozenou skupinou sa stávajú práve seniori, ktorí boli očkovaní medzi prvými. Čím je vek vyšší a obdobie od podania druhej dávky dlhšie, tým sa tretia dávka stáva pre konkrétnu osobu dôležitejšia.

Ako uviedla izraelská štúdia, „tretia dávka zvyšuje ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia takmer 20 násobne,“ reportuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

TRETIA DÁVKA JE PRE SENIOROV A RIZIKOVÉ SKUPINY VEĽMI DÔLEŽITÁOčkovaní končia v nemocnici 10x menej často ako…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, October 28, 2021

Zdroje: Facebook/Richard Kollar, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Facebook/Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá