Kombinácia týchto vitamínov ti môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vyvaruj sa im

  • Odborníci upozorňujú na nevhodné kombinácie
  • Pozor by si mali dať najmä tehotné ženy
  • Toto kombinovať nechceš, ak máš problém so zrážanlivosťou krvi
vitamíny kombinácia
Ilustračný obrázok, Freepik/freepik
  • Odborníci upozorňujú na nevhodné kombinácie
  • Pozor by si mali dať najmä tehotné ženy
  • Toto kombinovať nechceš, ak máš problém so zrážanlivosťou krvi

Dopĺňanie vitamínov je pre telo dôležité. V lekárňach sú doplnky výživy obľúbeným tovarom. Ich predaj narastá najmä v prechodných obdobiach, kedy so zmenou počasia prichádza aj obdobie chorôb či pokles imunity. Berieš ich však správne? 

Menej je niekedy viac, a to obzvlášť platí pri doplnkoch stravy. Predávkovaním sa a nesprávnou kombináciou konkrétnych makroživín nespôsobíš len to, že nebudú fungovať. Môžeš si privodiť aj zdravotné problémy.

Ktoré vitamíny a minerály nie je dobré kombinovať, prezradili pre portál Best Life certifikovaní odborníci, na Slovensku na to pozornili tvnoviny.sk.

Vápnik a železo

Dietologička Trista Best sa vyjadrila, že vápnik a železo je ideálny príklad toho, ako môžete podkopať benefity doplnkov nesprávnou kombináciou.

Ak chceme z doplnkov vyťažiť čo najviac, mali by sme sa vyhnúť kombinácii železa s vápnikom alebo zdrojom potravy. Podľa Bestovej tieto dva vitamíny súperia o absorpciu. Vápnik zníži množstvo železa, ktoré je telo možné absorbovať.

Ako tieto doplnky užívať správne? Ak chceme maximalizovať množstvo absorbovaného železa, najlepšie je ho skombinovať s vitamínom C. Dá sa to dosiahnuť tak jednoducho, že pri požití doplnku železa skonzumujeme pár jahôd, alebo si pridáme trocha citrónu do vody. 

Meď a Zinok

Doplnením medi a zinku sa snažíme podporiť svoju prirodzenú imunitu. Certifikovaná odborníčka na výživu Jenny Dobrynina však tvrdí, že kombinácia týchto doplnkov stravy bude mať na naše telo takmer nulový efekt. Rovnako ako vápnik a železo, aj meď a zinok proti sebe bojujú o absorpciu. 

Vitamín C a vitamín B12

Dobrynina taktiež varuje pred prijímaním kombinácie vitamínu C a vitamínu B 12. Jej odporúčanie je prijať tieto suplementy aspoň dve hodiny od seba. Užívanie týchto dvoch doplnkov súčasne, najmä dlhodobo, môže viesť v tele k zníženiu hladiny vitamínu B12.

Nedostatok B12 môže spôsobiť anémiu alebo zníženie počtu zdravých červených krviniek. To v konečnom dôsledku vedie k únave, dýchavičnosti, problémom s rovnováhou či k poškodeniu pamäte.

Na ktorú kombináciu si musia dať pozor tehotné ženy?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Best Life , tvnoviny.sk, Journal of Medical Case Reports, National Library of Medicine 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá