KOMENTÁR: Alkohol áno, marihuana nie. Slováci doplácajú na zbabelosť a slabosť politikov vlastnou slobodou

striekačky, drogy, neporiadok
Unsplash/Jonatan Gonzales

Namiesto faktov radšej dáme na pocit. To je slovenská realita, ktorá sa ukazuje pri diskusii o tabuizovaných témach. Jednou z nich sú práve drogy, ktoré majú v našej spoločnosti veľmi zaujímavú pozíciu.

V prvom rade je potrebné ujasniť si, že si pri písaní tohto komentára neželám, aby Slováci užívali drogy vo väčšom množstve, alebo aby užívateľov bolo viac. Treba sa však pozrieť realite do očí a vďaka skúsenostiam z iných krajín priznať, že zákaz pod hrozbou väzenia nielenže nefunguje, ale štát ešte aj stojí oveľa viac peňazí.

Dáta zo zahraničia ukazujú, že počet užívateľov drog klesá práve tam, kde sú tresty najmiernejšie. To znamená, že ľudia, ktorí drogu držia alebo nakupujú pre vlastnú potrebu, sú potrestaní len napomenutím, pokutou alebo povinnou liečbou. Nemôžu byť zadržaní políciou. Nejde však o legalizáciu.

Keď sa hovorí o dekriminalizácii drog, často sa ako príklad úspešnej krajiny spomína Portugalsko. Tam už v roku 2001 dekriminalizovali všetky drogy, vrátane tvrdých. O niekoľko rokov neskôr sa skúmalo, aké dopady mal tento zákon na život ľudí a na situáciu v krajine.

Drogový turizmus sa nekonal

Štúdiu preložil INESS. Politický boj, ktorý sa pred touto zmenou odohrával, nebol jednoduchý. V krajine vládlo mnoho obáv, išlo o pomerne riskantný experiment. Miestni sa napríklad desili, že príde k nárastu „drogového turizmu“, teda že ľudia budú do krajiny chodiť kvôli slobodnému užívaniu drog.

To sa však nestalo, podľa štúdie je až 95 % užívateľov občanmi Portugalska a počet turistov z EÚ je percentuálne blízko nule.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Startitup.sk, Slovensko bez drog, Národné centrum zdravotníckych informácií, Denník N, INESS, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá