KOMENTÁR: Pri ochrane nenarodených Krajčí zabudol na tých, ktorí sa už narodili

marek krajčí
TASR/Pavol Zachar

Cez víkend Slovensko dosiahlo prvenstvo, po ktorom nikdy netúžilo. Stali sme sa najhoršou krajinou na svete v počte úmrtí na Covid-19 v prepočte na obyvateľov. Kým v ostatných krajinách krivka klesá, u nás v priemere zomrie takmer 18 ľudí denne. Iba pre porovnanie, v Spojenom kráľovstve, ktoré je druhé za nami, denne zomiera približne 10 pacientov.

V takomto prípade by sa očakávalo, že minister zdravotníctva spraví všetko pre to, aby takýmto číslam zamedzil. Ten sa ale tak veľmi upäl na svoju agendu chrániť životy nenarodených, že akosi zabudol na tých, ktorí sa už narodili. Alebo to tak minimálne vyzerá.

Podľa viacerých by mal odstúpiť

Koncom minulého týždňa totiž Slovensko šokovala zmena vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorou sa vek 40+ u ženy nepovažuje za zdravotnú indikáciu pri tehotenstve. Tým pádom takáto žena nemá nárok na bezplatnú interrupciu, ako tomu bolo doteraz. Prvá na to upozornila Simona Petrík z mimoparlamentnej strany Spolu na svojom blogu.

To spustilo pochopiteľnú vlnu odporu a mnohí žiadajú Krajčího hlavu. Medzi nimi je napríklad aj líderka strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová aj podpredseda Michal Truban. Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková zo SaS ho zase nazvala najhorším ministrom zdravotníctva a pripomenula mu, že by mal „konečne prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku“.

TOTO SÚ RIEŠENIA⁉️ Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom.

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Sunday, 14 February 2021

Ono, poslankyňa Cigániková má v tomto pravdu. Nie že by to robiť nemal, on to ani robiť nemôže. Slovensko sa totiž neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, ako nám hovorí Ústava Slovenskej republiky. A keďže sa minister Krajčí svojím vierovyznaním nijako netají, dokonca patrí medzi najkonzervatívnejších politikov, takáto zmena zákona práve z jeho dielne vyvoláva oprávnené znepokojenie.

Progresívne Slovensko žiada Krajčího hlavu. Bihariová sa rozčertila: Igor Matovič prestaň písať statusy

To ešte podčiarkuje fakt, že sa o sťaženie prístupu k interrupciám pokúsil už viackrát. O podobnú zmenu zákona sa snažil ešte ako opozičný poslanec. Potom ju predložil v auguste minulého roka. Dokonca sa tento bod nachádza aj v programovom vyhlásení vlády. Vyzerá to tak, že ženy, ktoré zadarmo podstupovali po štyridsiatke interrupcie, naozaj nedávali Marekovi Krajčímu zaspať. A to aj v čase globálnej pandémie.

Celé to argumentuje tým, že chce zrušiť diskrimináciu žien na základe veku. Čiže, ak si platí dvadsiatnička, nech si pekne siahne do vrecka aj štyridsiatnička?

Počet potratov pritom každoročne klesá

Minister zdravotníctva sa však akosi zabudol pozrieť na tento problém nezaujato, a to, ktorá žena po štyridsiatke sa rozhodne podstúpiť interrupciu. Nebude to náhodou žena, ktorá si už vychovávať ďalšie dieťa nemôže dovoliť?

Ktorá sa nachádza v takej ťažkej životnej situácii, že sa rozhodla pristúpiť k takémuto riešeniu? Po tejto zmene vyhlášky sa tak určite bude cítiť menej diskriminovaná. Niektoré možno až natoľko, že sa pre nedostatok financií a zo zúfalstva pokúsia o interrupciu nelegálnym domácim spôsobom.

Mali by mať ženy po 40tke nárok na bezplatnú interrupciu?

Ak by chcel ženám naozaj pomôcť, mohol by sa zamyslieť napríklad nad tým, akým stredovekým spôsobom ženy na Slovensku interrupcie podstupujú. Viacerí lekári volajú po tom, že aj my by sme už konečne mali prijať medikamentóznu formu, ktorú používajú v skoro celej Európe. A nie, jej zavedením počet potratov nestúpol v žiadnom zo štátov.

VYSVETLENIE: Potratová tabletka je pre Slovákov strašiak. Väčšina Európy ju bežne používa

Podľa NCZI tiež počet umelých potratov na Slovensku každoročne klesá aj bez zmeny legislatívy. 

Keby tak Marekovi Krajčímu naozaj tak záležalo na obmedzení potratov, možno by bolo lepším riešením venovať sa problematike sexuálnej výchovy či antikoncepcii hradenej zdravotnou poisťovňou. Alebo vyššou materskou. Pretože ako ukazujú štatistiky iných štátov, iba toto jediné počet potratov naozaj znižuje.

A ešte lepším riešením by bolo, keby jeho hlavným cieľom záujmu bolo zníženie počtu obetí koronavírusu. Pretože nech je Marek Krajčí akéhokoľvek vyznania, malo by sa to týkať iba jeho súkromia. Ako nezaujatý verejný činiteľ by totiž potom videl, že štyridsaťročnej tehotnej žene nepomôže tým, že spoplatní interrupciu, ale napríklad tým, že jej rodičia nemusia zomrieť na zmutovanú verziu koronavírusu. A potom by jej napríklad mohli s výchovou dieťaťa v budúcnosti aj pomôcť.

Zdroje: NCZI, Ženy v meste

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech