KOMENTÁR: Z Instagramu sa stáva Facebook. Toxické miesto plné nadávok, vyhrážok a hoaxov

IG/Rytmusking, Igor Matovič
IG/Rytmusking, Igor Matovič

Instagram bol vždy tak trochu považovaný za oázu pokoja a kľudu. Teda v porovnaní s Facebookom, kde sa ľudia vyhrážajú smrťou a tvrdé vulgarizmy sú na dennom poriadku, určite. Polícia už (a konečne) takýchto ľudí naháňa a klope im na dvere. Nič netrvá večne a ružová sociálna sieť taktiež postupne upadá v rámci svojej komunity.

Pokiaľ by sme sa rozprávali len o sexbotoch, ktorí chcú, aby si dal follow na ich profil, dalo by sa to nejako zniesť. I keď aj to je otravné. Avšak Instagram ako taký začína bojovať presne s rovnakým problémom, aký má Facebook minimálne posledné 3 roky – bezmocnosť krotiť diskusie, fóra a príspevky plné nadávok, hoaxov a konšpirácií.

ROZMOHL SE NÁM TADY TAKOVÝ NEŠVAR: ČESKÉ VIDEO PLNÉ BLUDOV SA INSTAGRAMOM ŠÍRI RAKETOVOU RÝCHLOSŤOU, ŠÍRILI HO AJ…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Wednesday, 24 March 2021

Populárne instagramové účty začínajú fungovať aj ako odraz spoločnosti. Mnohí slovenskí influenceri „odišli“ z Facebooku a sústreďujú sa výhradne na Instagram. Napríklad taký youtuber Duklock, raper Rytmus či influencerka Zuzana Plačková na modrej sociálnej sieti už prakticky neexistujú. Zazdieľajú sem-tam súťaž či video, no to je zhruba všetko.

Všade samé vulgarizmy

Noapak, na Instagrame pravidelne prispievajú, komentujú a zdieľajú. Taktiež pravidelne komunikujú s fanúšikmi a budujú pevnú „virtuálnu základňu“. Jednak je Instagram oveľa osobnejší a priamočiarejší, no alfa a omega je, že sa influencerom otvárajú dvere k spoluprácam a zárobkom. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé, pokiaľ si tú reklamu riadne označia, čo sa hlavne na Slovensku, žiaľ, nie vždy stáva, píše oMédiách.

Avšak hlavne za posledný rok vidíme, ako začína byť Instagram dvojsečná e-zbraň. Nielenže dokáže osobnostiam pomôcť, vie im aj doslova škandalózne ublížiť.

O tom by vedela rozprávať predovšetkým Dominika Cibulková, ktorá pocítila hnev mnohých jej sledovateľov a nesledovateľov. Najskôr za prednostné očkovanie a neskôr za vycestovanie do exotiky. Bývalá tenistka si dokonca na svojom profile musela zrušiť pridávanie komentárov. Ak by sme mali hádať, zrejme sa to už nedalo čítať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @rytmusking

No a s tým sa nedá nič iné než nesúhlasiť. Instagram už nie je o tom, že sleduješ, čo máš rád. Hlavne za posledné dva či tri roky „nasal“ viacero funkcií, ktoré postupne menili komunitu a jej interagovanie. Oveľa viac už Instagram informuje, nájdeš na ňom rôznorodý kontent a v neposlednom rade sa ružová sociálna sieť vyvíja. Pribúdajú nové a funkcionality, aby Instagram nabral na komplexnosti.

Elektronická zbraň

Toto využili predovšetkým médiá, politici a mikroinfluenceri. Je na Instagrame o čosi ľahšie presadiť sa, pokiaľ máš s čím, dokážeš zaujať a preraziť, ak si šikovný a priebojný. Médiá taktiež zacítili šancu a začali v storkách informovať hravejším a menej agresívnym spôsobom v porovnaní s Facebookom. No a politici radi a čoraz častejšie ukazujú svoj bežný život, aby sa priblížili svojim voličom a sympatizantom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Cibulkova (@domicibulkova)

Avšak to sú tie plusy. Instagram začal byť hrubo zneužívaný a najhoršie je, že na takéto „zneužitie“ nie je doteraz pripravený. Influenceri s obrovským dosahom a polmiliónovou základňou fanúšikov si vybavujú účty cez stories, posielajú si tvrdé odkazy a často sa urážajú. Ukážkovým príkladom bol nedávny konflikt medzi Rytmusom a komičkou Simonou. Do pseudokauzy sa zapojili viaceré známe tváre, pričom najsilnejšou zbraňou bol práve Instagram.

Podobné útoky prispievajú k polarizácii spoločnosti na spomínanej sociálnej sieti. Rozdeľuje sa a „followerské tábory“ si medzi sebou vymieňajú vulgarizmy. Žiaľ, na toto je momentálne Instagram krátky a otázne aj je, či je v záujme sociálnej siete, aby podobné konflikty krotila, alebo aspoň trestala. Generuje to totiž reach a kliky, čo je hlavným cieľom každého podniku – mať čo najvyššie čísla.

Samostatnou kategóriou sú hoaxy. Influenceri ich už aj na tejto sociálnej sieti zdieľajú jedna radosť bez toho, aby si do očí bijúcu hlúposť overili pár klikmi. A čo je horšie, niekedy si aj napriek očividnému klamstvu nepriznajú, že sa mýlili a všetkých, kto sa ich snažia upozorniť, nazývajú ovcami. Hlavne, že oni nie sú mainstream a že majú čísla. Konšpirácie boli ešte donedávna doménou Facebooku, no postupne sa sťahujú už aj na Instagram.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Igor Matovič (@igor_matovic_olano)

Niečo podobné sa deje aj pod profilmi politikov, ukážkovým príkladom je Igor Matovič. Spočiatku, keď začal vládnuť, jeho profil naberal na sile a aj na číslach. Dnes, keď je druhý najmenej dôveryhodný politik v rámci vlády, pod jeho príspevkami nájdeš len málo pozitívnych reakcií. Avšak len prvé minúty. Premiér, resp. jeho administrátori musia denne rozdať pravdepodobne mnoho banov, aby sa to pod jeho príspevkami dalo nazvať diskusiou.

Stále je však Instagram oveľa „slabšou kávou“ v porovnaní s veľkým bratom Facebookom. Je ale len otázkou času, kedy sa konšpiračný kolotoč naplno rozbehne aj na Instagrame. Zatiaľ najväčší protagonisti chaosu od kotlebovcov či ex-kotlebovcov nedosajú obrovské miľníky v rámci followerov, no časom aj oni nafúknu počet sledovateľov na číslo, kedy budú mať celospoločenský dosah, ako to je momentálne na Facebooku.

Ak Instagram nezmení svoju politiku, čo sa pravdepodobne nestane, aj obrázková sociálna sieť nám zdivočie na takú toxickú úroveň, že si v diskusiách pod príspevkami okrem nadávok, osočovania a vyhrážania neprečítame už nič iné. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá