Komik Domi Haly: Rád si uťahujem z ľudí, ktorí ticho a nenápadne závidia (ROZHOVOR)

  • Po rokoch prežitých v kancelárii za počítačom sa rozhodol, že bude robiť to, čo ho naozaj baví
  • Dnes Domi Haly točí komediálne videá, ktoré videlo už milión Slovákov
  • Po rokoch prežitých v kancelárii za počítačom sa rozhodol, že bude robiť to, čo ho naozaj baví
  • Dnes Domi Haly točí komediálne videá, ktoré videlo už milión Slovákov

Dominik Haluška, slovenskej internetovej scéne známy ako Domi Haly, momentálne ovládol sociálne siete so svojimi vtipnými videami, kde s východniarskym nárečím paroduje rôzne typy Slovákov. Ako sám hovorí, mnohí ľudia je už unavených z počúvania o pandémii koronavírusu z každej strany. Preto by sa mali odviazať a každý deň sa zasmiať. K tomuto sa snaží mladý východniar prispieť aj svojou tvorbou.

  • Či platia stereotypy, ktoré o východniaroch kolujú
  • Odkiaľ berie inšpiráciu a ako sa pripravuje na točenie
  • Prečo si z hejterov ťažkú hlavu nerobí
  • Že úspech vidí v tom ako spoločnosti nastavil zrkadlo

Základ tvojho kontentu tvoria parodické videá východniarov. Sám z tohto regiónu pochádzaš. Platia teda stereotypy, ktoré o vás kolujú?

Určite áno. Inšpiráciu čerpám zo života východniarskeho chlapca a stereotypov som stretol kopec. 

Náš bývalý premiér kedysi povedal, že na východe nič nie. Aj keď môže byť táto fráza vytrhnutá z kontextu, už akosi zľudovela. Neštve ťa to ako východniara?

Táto fráza sa stala veľmi populárnou, no s pokojným svedomím môžem povedať, že nie. Keby ma  mali takéto komentáre znepokojovať, musel by som sa nad sebou zamyslieť.

Parodovaniu politiky sa ale snažíš vo svojich videách viac-menej vyhýbať, aj keď práve takéto videá bývajú u nás dosť obľúbené. Prečo?

Nemyslím si, že sa tomu vyhýbam. Možno som sa k tomu ešte len nedostal. Priznám sa, že politika nie je moja silná stránka. Ak ma napadne natočiť video s politickou témou, určite sa tomu nebudem brániť.

zdroj: Domy Haly

Čo je podľa teba najtypickejšia vlastnosť Slovákov, z ktorej si rád robíš srandu?

Rád si uťahujem z ľudí, ktorí ticho a nenápadne závidia a skúmajú situáciu. V časoch keď som žil v Dánsku, a domov som chodieval iba na dovolenku, kamaráti z okolia sa ma často pýtali otázky:„Dva litre zarobíš za mesiac nie? No tak ty sa máš super, nie ako my!”

Srandou je to, že práve tí nechcú nič zmeniť, stačí im závisť. Myslím si, že my Slováci sme veľmi priateľskí, ale tak ako každý iný národ, máme aj svoje slabé stránky.

A čo je naopak najviac obľúbené u fanúšikov? Máš nejakú konkrétnu tému, pri ktorej vieš, že určite bude fungovať?

Témy stále skúmam, no prišiel som na to, že ak je video vtipné, tak je to úplne jedno, aká je to téma. Ak sa počas natáčania smejem a vravím si: „Bože, ty si ale trúba”, tak viem, že je tam väčšia šanca na úspech.

Niekedy mám zmiešané pocity a nie som si úplne istý, či bude niektorá zo scénok vo videu na ľudí fungovať, pretože som si zvykol na to, akého čudáka viem zo seba spraviť. Našťastie ak si to pozrie niekto, kto to ešte nevidel, zasmeje sa a je to super.

Bekim: Keď sa ma pýtajú, čo robím vo fitku, rovno poviem, že som došiel na kebab a vybavujem paušál (ROZHOVOR)

Situácia je momentálne kvôli pandémii koronavírusu dosť vážna. Máš pocit, že ľudia sa potrebujú viac smiať?

Každý z nás má svoje každodenné problémy, s ktorými sa musí popasovať a preto si myslím, že ľudia by sa mali odviazať a zasmiať každý deň. Pandémia nás zasiahla poriadne. Mnohí z nás sú už unavení z počúvania o pandémii z každej strany. Ak moje videá prispejú k tomu, aby na to celé ľudia na chvíľku zabudli, tak to má zmysel. 

Od malička som sa snažil ľudí v mojom okolí zabaviť alebo ich len rozosmiať. Vnútorne ma to veľmi napĺňa a beriem to ako súčasť môjho bytia. 

Ako si na tom ty? Necítiš vyhorenie?

Niekedy mám taký čudný pocit a vnímam, že svet nefunguje ako predtým. Cítim sa lenivo a nepokojne. Určite to majú na svedomí krátke a sychravé dni spojené so zákazmi vychádzania a zavreté reštaurácie. Po kreatívnej stránke sa ale vyhorene necítim vôbec.

Niektoré tvoje videá majú už milióny videní. Čomu pripisuješ tento úspech?

Som veľmi rád, že moje videá boli schopné dosiahnuť takéto čísla a všetkým fanúšikom veľmi pekne ďakujem. Myslím si, že úspech bol v nápade a v nastavení zrkadla spoločnosti.

Prvé videá, ktoré dosiahli jeden milión, boli videá kde som sa snažil kúpiť auto či cestovať za prácou. Ďalšie miliónové videá sú zo série „S frajerkou“, ktoré natáčam so svojou kamarátkou Veronikou. Tieto videá sú rovnako zo života a veľa ľudí sa vo videách vidí. S Veronikou si po kreatívnej stránke veľmi rozumieme a dopĺňame sa. 

S krátkymi parodujúcimi videami na Facebooku začala pred rokmi Evelyn, potom jej miesto prebral Fero Joke a dnes internetu kraľuješ ty. Prečo je podľa teba práve tento typ zábavy taký populárny?

Populárny je preto, lebo je veľmi prístupný a je v podstate zadarmo. Komické videá vždy na ľudí  fungovali a verím, že stále budú. Evelyn alebo Fero Joke oslovili široké publikum ľudí taktiež svojimi charaktermi, ktoré perfektne vykreslili vo svojich videách.

Fero Joke: Nedám 2 týždne video a je mi to jedno. Radšej takto, ako úplne vyhorieť.

Nestretol si sa s názorom, že ich kopíruješ?

S názorom, že ich kopírujem, som sa ešte nestretol.

A čo iný typ hejtu? 

Hejty dostávam do komentárov pod každé video. Tieto komentáre sú najmä od ľudí, ktorí úplne video nepochopili, alebo aj keď ho pochopili, tak si musia nájsť niečo s čím by ma znepokojili. Či už sú to nadávky na moju osobu s gramatickými chybami alebo vyjadrenie svojich pocitov na situáciu na Slovensku či vo svete. Veľmi sa na tom bavím.

Ako sa tým vyrovnávaš?

Keď som pod svoje videá začal dostávať prvé negatívne komentáre, tak som trochu spozornel, že čo som asi urobil zle a prečo sa im to nepáči. No po pár ďalších som to začal chápať a naučil  som sa, že každému skrátka neviem vyhovieť. Mne pomáha to, že mám takéto veci na háku a úprimne je mi jedno, kto si čo myslí. Ja sa bavím, ak chceš, bav sa so mnou, ak nie, tak čau.

Popíš nám, ako prebieha príprava na nové video. Píšeš si scenár alebo je to čistá improvizácia?

Niekedy mám video v hlave pár mesiacov, inokedy ma zase niečo napadne pri rannej káve a večer je video na svete. Veľmi záleží na situácii. Stále sa snažím reagovať spontánne, napríklad keď napadne prvý sneh alebo keď idem s autom k mechanikovi. Ak vidím niečo, čo je pre mňa zaujímavé, točím. 

Keď točím video, ktoré si pripravujem dopredu tak si píšem scenár alebo body, čoho by som sa asi mal držať. Hlášky väčšinou improvizujem.

Populárny si aj na TikToku. Vidíš v tejto sociálnej sieti budúcnosť?

Nemyslím si, že som na TikToku populárny, ale myslím si, že už teraz je vidieť, že táto aplikácia budúcnosť má. Úprimne sa TikToku aktívne nevenujem, beriem to tak voľne. Ak si myslím, že by som mal niečo pridať, pridám.

Okrem toho, že točíš zábavné videá, spievaš aj v kapele. Čo ti je bližšie?

Hudbe sa venujem od malička. Ako 8 – 9 ročný som začal hrať na klavír. Základy ma naučil môj otec. Spev do toho prišiel spontánne, no to, že viem zabaviť svoju rodinu na rodinných stretnutiach som si uvedomil, keď som mal 11 rokov. 

Obe sféry sú mi veľmi blízke. Po rokoch prežitých v kancelárii za počítačom som si povedal, že budem robiť to, čo ma baví. Je hudba a komédia.

 Ako muzikant si musel prežiť ťažký rok, rovnako ako väčšina umelcov. Nechýba ti vystupovanie?

Koncerty mi veľmi chýbajú, no som rád, že v roku 2020 som ich so svojou kapelou mohol odohrať aspoň zopár.

Speváčku Ronie prepadli psychické problémy a úzkosť. Ako sa s tým dá bojovať?

Hovorí sa, že ľudia, ktorí robia humor v súkromí až takí vtipní nie sú. Ako je to u teba doma?

Podľa mňa záleží od nálady. Zabávať ľudí si vyžaduje energiu a keď prídem domov, potrebujem si ju dobiť. Mám však chvíle, kedy vystupujem sám pred zrkadlom alebo spievam na celý dom, inokedy som ticho.

Dostal si sa už do fázy, že sa humorom aj živíš alebo robíš popri tom aj niečo iné?

Som veľmi vďačný, že sa môžem živiť tým, čo ma baví.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech