Koncertom v Starej tržnici je koniec kvôli netolerantnému obyvateľovi Bratislavy

  • Možno si aj ty spomínaš na niektorý z nezabudnuteľných hudobných zážitkov v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. Tak si ho zapamätaj, pretože ho už zrejme nezažiješ.
collagerervv
Dáša Šimeková, facebook.com/Muzikus.cz
  • Možno si aj ty spomínaš na niektorý z nezabudnuteľných hudobných zážitkov v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. Tak si ho zapamätaj, pretože ho už zrejme nezažiješ.

Po tom, čo všeobecne záväzné nariadenie v Bratislave mierne obmedzilo nočný život v meste, prichádza ďalšia „skvelá“ správa. Centrum Bratislavy musí stíchnuť, a to doslova. Anonymný obyvateľ mesta sa totiž sťažoval na hluk šíriaci sa z priestorov Starej tržnice v čase niektorého z obľúbených koncertov. Hlasná hudba vraj obmedzovala viacerých obyvateľov Nedbalovej ulice.

Napriek tomu, že sťažnosť podal tento netolerantný obyvateľ mesta ešte vlani, doteraz na fungovanie tržnice nemala veľký vplyv. Hygienici však dostali za úlohu zmerať hlučnosť sporných akcií. V marci dostala Stará tržnica finálny verdikt. „Dostali sme rozhodnutie, ktoré nám neumožňuje robiť regulárne koncerty ako doteraz,“ povedal event manažér Starej tržnice Pavol Murín pre Denník N, ktorý túto informáciu medializoval.

Kým dovtedy Stará tržnica zorganizovala niekoľko nezabudnuteľných hudbných akcií vrátane koncertu Jany Kirschner, Korben Dallas, Jose Gonzalez, Macy Gray, Yanna Tiersena či Nouvele Vague, marcový koncert skupiny The Klezmatics už musela presunúť do iných priestorov, do Ateliéru Babylon. Zmenu miesta konania odôvodnili technickými príčinami a nič bližšie nekomentovali. Mnohí preto doteraz netušili, že ďalších koncertov sa už v unikátnych priestoroch Starej tržnice nedočkajú.

Zrekonštruované priestory, ktoré dýchali vzdušnosťou, minimalizmom a industriálnym štýlom, mali skutočne niečo do seba a boli ideálnym miestom pre akékoľvek kultúrne podujatie od biznis konferencie cez pivný festival po koncerty kapiel so zvučnými menami. Len málokde v centre Bratislavy si takéto niečo môžeš vychutnať v takej kvalite a krásnom priestore. Podľa skúseností návštevníkov bol koncerty naozaj zážitkom, boli skvelo nazvučené a nasvetlené s jedinečnou atmosférou.

Je zarážajúce, že jedna sťažnosť dokáže vyvolať takéto závery a že niečo, čo obohacuje kultúrny život v meste a láka nielen domácich, ale aj turistov, musí obmedziť svoje aktivity pre trochu hluku, ktorý sa nevojde do akéhosi limitu. Podotýkam, že koncerty v Starej tržnici skutočne neboli na dennom poriadku a konali sa skôr sporadicky, no s o to väčšou parádou. Takmer všetky však boli naplnené na prasknutie a nepochybne boli pre tržnicu finančnou pomocou. A nikdy netrvali do noci.


S háklivosťou a netoleranciou niektorými staršími obyvateľmi Starého mesta sme sa však už stretli viackrát. Stačí spomenúť napríklad niekdajší projekt lodných kontajnerov na Šafku, ktorý bol naozaj unikátny. Vďaka niekoľkým miestnym obyvateľom a nevôli starostu však musel svoju činnosť ukončiť. Rovnako to bolo s koncertmi na Dunaji, ktoré rušili kvôli hluku. Bratislave tiež hrozil vážny zásah do nočného života vo forme obmedzenia otváracích hodín podnikov. Nakoniec to našťastie dopadlo celkom dobre a zmeny neboli veľké.

Prečo sa však musíme stále oberať o to dobré, čo v Bratislave máme? Inokedy sa sťažujeme na úpadok kultúry, no keď nejaký dobrý kultúrny projekt, ktorý síce možno nezapadá do predstáv „starých Bratislavčanov“ vznikne, ideme sa proti nemu búriť? Veď historické centrum by malo žiť práve kultúrou, nočným životom a hudbou, veď to je to, prečo sem turisti, ale aj Slováci z iných miest chodia. Ak chce niekto ticho a nudu, nech sa presťahuje na okraj mesta či na dedinu.

Napriek tomu, že nás táto správa mierne pobúrila, veríme, že aktivity Starej tržnice to výrazne nenaruší a ďalej bude pokračovať v skvelých eventoch, ktoré máme (takmer) všetci tak radi. :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech