Koniec ľudskej tvorivosti: Epizódu populárneho komediálneho animovaného seriálu napísal ChatGPT

  • Tvorcovia populárneho komediálneho animovaného seriálu držia krok s dobou
  • Na písanie epizódy o AI používajú ChatGPT
South Park, ChatGPT
Ilustračný obrázok, Pixabay/PublicDomainPictures, Unsplash/Levart_Photographer
  • Tvorcovia populárneho komediálneho animovaného seriálu držia krok s dobou
  • Na písanie epizódy o AI používajú ChatGPT

Tvorcovia populárneho South Parku sú známi tým, že sa nikdy nevyhýbajú horúcim témam. Tou je aktuálne program fungujúci na princípe umelej inteligencie s názvom ChatGPT. 

Ako uvádza portál IFLScience, tvorcovia údajne použili na napísanie epizódy o umelej inteligencii (AI) program ChatGPT. Nedávno odvysielaná časť si uťahuje z toľko medializovaného chatbota, ktorý pobláznil takmer celý svet.

Pomoc umelej inteligencie

Štvrtá epizóda 26. série s názvom Deep Learning bola vydaná 9. marca 2023. Ukazuje študentov South Park Elementary, ktorí objavujú novú technológiu, ktorá za nich v podstate píše domáce úlohy.

Celá epizóda sa končí titulkami „napísané Parkerom a ChatGPT“, aj keď zo strany tvorcov by nešlo o nič výnimočné, ak by to bol silne zamaskovaný sarkazmus. 

V titulkoch sa okrem toho uvádza, že niektoré hlasy v epizóde, konkrétne hlas samotného ChatGPT, boli vytvorené za pomoci generátora prevodu textu na hlas poháňaného umelou inteligenciou Play.ht. Samotný startup túto informáciu potvrdil na sociálnej sieti Twitter.

Revolúcia

Ako sme ťa informovali už predtým, ChatGPT je program fungujúci na princípe umelej inteligencie, ktorý vyvolal vo svete ošiaľ. Ide o prototyp, vyvinutý spoločnosťou OpenAI, ktorý má optimalizovaný jazykový model, čo mu umožňuje viesť plynulý dialóg a komunikovať. 

ChatGPT je schopný odpovedať na takmer všetky otázky, opravovať chyby, písať eseje a slohové práce, vyhotovovať životopisy a písať piesne. Úkony mu pritom zaberú sotva pár sekúnd. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ho ľudia využívajú na rôzne experimenty. 

Spoločnosť OpenAI je podporovaná práve Microsoftom a spoluzakladateľ Bill Gates tvrdí, že tento vynález prinesie revolúciu.

„Až doteraz vedela umelá inteligencia čítať a písať, ale nerozumela obsahu. Nové programy ako ChatGPT zefektívnia mnohé kancelárske práce tým, že pomôžu písať faktúry alebo listy. Toto zmení náš svet,“ uviedol Gates, informovali sme.

Ukazuje sa však, že – aspoň zatiaľ – rozhodne nejde o 100 % dôveryhodný zdroj informácií, ktorému môže napríklad ktorýkoľvek študent veriť pri písaní eseje alebo seminárnej práce. Portál Vice totiž informuje, že učitelia sa ani nemusia snažiť, aby zistili, že skutočne ide o prácu od umelej inteligencie.

Nezmyselný text

Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, vysokorýchlostné rozprávanie chatbota o Jane Austenovej či bezchybné vysvetlenia citrátového cyklu spočiatku v pedagógoch vyvolávali pochybnosti ohľadom spôsobov hodnotení písomných prác. 

Samotní profesori začali upozorňovať na tento problém. Univerzity teraz vynovujú testy, aby študentom zabránili používať chatboty. Navyše, Elon Musk vyhlásil, že domáce úlohy sú nástupom umelej inteligencie mŕtve.

OpenAI
zdroj: Unsplash/Zac Wolff

„Prvým indikátorom toho, že som mal do činenia s AI, bolo to, že napriek syntaktickej súvislosti eseje ten text nedával zmysel,“ píše odborný asistent filozofie Darren Hicks v príspevku na Facebooku.

Nezmyselnosť esejí od AI podporil aj ďalší profesor. Anonym totiž tvrdí, že esej na tému „práca kritickej teoretičky Judith Butlerovej“ bola otrasná a nesprávna. Pedagóg tvrdí, že text v eseji bol jednoducho „nezmyselný“. 

Zdalo sa, že chatbot pospájal rôzne zdroje, ktoré „sa týkali Butlerovej, sexuality, pohlaví alebo čohokoľvek iného… bola to séria viet, ktoré jednotlivo dávali svoj vlastný zmysel, ale spolu takmer žiadny“.

Zdroje: IFLScience, Twitter/Play.ht, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá