Koniec nedostatku vody? Tento veterný vynález dokáže zo vzduchu vyrobiť vyše 40 litrov vody za deň

  • Vedci vyvinuli novú metódu výroby vody zo vzduchu. Obrovskou výhodou je nízka cena, nenáročnosť obsluhy a pomerne veľké množstvo vyrobenej vody. Toto zariadenie tak poskytuje nádej množstvu ľudí po celom svete, ktorí stále nemajú prístup k pitnej vode.
voda1
  • Vedci vyvinuli novú metódu výroby vody zo vzduchu. Obrovskou výhodou je nízka cena, nenáročnosť obsluhy a pomerne veľké množstvo vyrobenej vody. Toto zariadenie tak poskytuje nádej množstvu ľudí po celom svete, ktorí stále nemajú prístup k pitnej vode.

Aj keď u nás problém s nedostatkom vody nie je, práve naopak, inde vo svete je situácia iná. Kým nám stačí otočiť kohútikom a môžeme si dopriať v podstate akékoľvek množstvo čistej pitnej vody, vo viacerých rozvojových krajinách je zaobstaranie si prídelu vody na deň priam až existenčným poslaním. Preto vedci po celom svete hľadajú spôsoby, ako do takýchto regiónov dostať vodu, ktorá by pokryla spotrebu miestnych obyvateľov. A vyzerá to tak, že sa konečne našlo uspokojivé riešenie, ktoré by tento problém vyriešilo.

WaterSeer je relatívne jednoduché zariadenie vyvinuté spoločnosťou Vici-Labs v spolupráci s univerzitou v Berkeley. Cieľom spolupráce bolo vytvoriť finančne nenáročné zariadenie, ktoré by dokázalo zabezpečiť zdroj čistej pitnej vody aj v oblastiach, kde je získanie vody skutočne problémom. Takéto zariadenie by v konečnom dôsledku dokázalo zmierniť chudobu a podporiť rozvoj aj odľahlých regiónov.

Obrovskou, ba až najväčšou výhodou tohto zariadenia je to, že nepotrebuje externé napájanie energiou, a takisto to, že neobsahuje žiadne chemikálie potrebné pre jeho chod. Prístroj má svoju nadzemnú a podzemnú časť. V nadzemnej časti veterná turbína poháňaná okolitým vetrom vháňa vzduch do podzemnej časti, kde voda obsiahnutá vo vzduchu skondenzuje a odtečie do zásobníka. Následne môže byť voda zo zásobníka dopravená na povrch pomocou hadice či čerpadla.

waterseer.orgfoto: waterseer.org

Podobné projekty však často stroskotali na ich vysokej obstarávacej cene. To však v prípade WaterSeer nehrozí. Keďže zariadenie je jednoduché a nevyžaduje zložité technológie, jeho obstarávacia cena by mala byť iba 134 dolárov (120 eur).

Vedecký tím sa v súčasnosti snaží získať podporovateľov, ktorí by do projektu investovali a následne by chceli v rámci testovania inštalovať toto zariadenie priamo do domov vybraných rodín v rozvojových krajinách, kde majú problém so zásobovaním pitnou vodou.

Tento projekt sa nám veľmi páči a pevne veríme, že nenastanú technické či iné problémy a zariadenia sa začnú čoskoro vyrábať a využívať. Vďaka niečomu takému by konečne milióny ľudí na svete nemuseli každý deň riešiť zásadný existenčný problém – kde nájsť vodu pre seba a pre svoju rodinu. A to by bolo úžasné.

preze-startitup

zdroj: ineterez.sk, zdroj titulnej fotografie: interez.sk/koshland-science-museum.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech