Koniec výrazným obmedzeniam, život skoro ako pred Covidom. Táto krajina to zvládla, rušia takmer všetky opatrenia

  • Väčšiana opatrení, ktoré platia už takmer dva roky, bude oddnes zrušená
  • V piatok o tom informoval tamojší premiér
  • Írsko patrí ku krajinám s najviac zaočkovanou populáciou v Európe
írsko covid
Unsplash/Elevate, Danila Hamsterman
  • Väčšiana opatrení, ktoré platia už takmer dva roky, bude oddnes zrušená
  • V piatok o tom informoval tamojší premiér
  • Írsko patrí ku krajinám s najviac zaočkovanou populáciou v Európe

Írska vláda odsúhlasila zrušenie takmer všetkých obmedzení proti šíreniu koronavírusu už od soboty od 7.00 hodiny SEČ – tento krok je možný vďaka prekonaniu vrcholu vlny omikronu a vysokému tempu očkovania v krajine. Informovala o tom v piatok britská stanica Sky News.

Naspäť do normálu spred dvoch rokov

Prelomové rozhodnutie oznámil premiér Micheál Martin v piatok v televíznom prejave k národu. Od víkendu sa írske krčmy, reštaurácie a ďalšie pohostinské zariadenia môžu vrátiť k normálnemu fungovaniu a zákazníci už nebudú musieť ukazovať digitálne Covid pasy.

V súčasnosti musia ľudia ukazovať platný Covid pas a pohostinstvá musia zatvárať o 20.00 h. Zrušené budú aj požiadavky zachovávať sociálny odstup. Prestanú tiež platiť obmedzenia pre počet divákov na vonkajších a vnútorných podujatiach.

Írsko bude o dva týždne hostiť úvodný ragbyový zápas Pohára šiestich národov na Štadióne Aviva v hlavnom meste Dublin. Na tomto zápase sa bude môcť zúčastniť dav takmer 52 000 divákov.

Úplný návrat zamestnancov na pracoviská sa začne vo fázach od pondelka 24. januára.

Rúška zostávajú

Niektoré pravidlá však budú platiť ďalej. Požiadavka nosiť na tvári rúško sa zachováva, a to aspoň do konca februára, a takisto bude stále nutné ukázať Covid pas pri medzinárodnom cestovaní. Samoizolácia sa bude vyžadovať od infikovaných ľudí s príznakmi.

Stabilizovaná miera hospitalizácií

Írsko už od začiatku pandémie prekonalo vrchol svojej piatej vlny nákazy koronavírusom, píše Sky News. Írsko patrí ku krajinám Európy s najvyšším percentom zaočkovaných obyvateľov a má stabilizovanú mieru hospitalizácií. Krízový štáb Národného verejného zdravia preto mohol odporučiť vláde, že z hľadiska verejného zdravia už nie je dôvod na zachovávanie obmedzení.

Írsky minister zdravotníctva Stephen Donnelly povedal, že vláda si „veľmi dobre uvedomuje“ obavy starších a zraniteľných ľudí z úplného znovuotvárania, ale dodal, že ide o „nachádzanie rovnováhy“.

Minister doplnil, že v nasledujúcich týždňoch očakáva zvýšenie v počte prípadov nákazy, ale podľa neho zdravotný systém už dokázal, že to vie zvládnuť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá