Koronavírus môžeš dostať aj viackrát. Vo svete sa množia prípady opätovnej nákazy

  • Prípady opätovnej nákazy koronavírusom zaznamenali napríklad v Hongkongu alebo Belgicku
  • Ide o vzácne prípady, ktoré nám však môžu veľmi pomôcť pri výskume nového koronavírusu
koronavírus, Japonsko
AP Photo/Koji Sasahara
  • Prípady opätovnej nákazy koronavírusom zaznamenali napríklad v Hongkongu alebo Belgicku
  • Ide o vzácne prípady, ktoré nám však môžu veľmi pomôcť pri výskume nového koronavírusu

Vedci sa dlho nevedeli zhodnúť, či sa človek môže nakaziť koronavírusom viackrát. Prípady vo svete naznačujú, že to možné je. Vedci teraz skúmajú, či ide skutočne o opätovnú nákazu po vyliečení alebo o to isté ochorenie s progresívnym a recesívnym priebehom.

Prípad z Hongkongu

Hongkonskí vedci oznámili, že 33-ročný muž sa znova nakazil koronavírusom SARS-CoV-2 štyri a pol mesiaca po tom, čo sa uňho nákaza objavila po prvý raz, informovala v pondelok britská spravodajská stanica BBC. Genómová sekvencia podľa vyjadrení vedcov ukazuje, že dva kmene vírusu, ktoré u muža našli sú „jasne odlišné“, v dôsledku čoho ide celosvetovo o prvý potvrdený prípad opätovnej nákazy.

Na základe správy Hongkonskej univerzity muž strávil v nemocnici 14 dní predtým, ako sa z vírusu zotavil. Prepustili ho 14. apríla, uvádza spravodajská stanica NBC News. Druhý pozitívny test mal muž podľa NBC News 15. augusta po tom, čo sa cez Spojené kráľovstvo vrátil do Hongkongu zo Španielska. Otestovali ho na letisku. Príznaky choroby sa však uňho neprejavili.

Ide o veľmi vzácny prípad opätovnej nákazy,“ povedal profesor Brendan Wren z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva (LSHTM). Podľa jeho slov by to však nemalo mať negatívny vplyv na celosvetové úsilie v súvislosti s vývojom vakcíny proti COVID-19. „Dá sa očakávať, že vírus po čase prirodzene zmutuje,“ povedal.

Druhá vlna poľavuje. V pondelok pribudlo 28 nových prípadov koronavírusu

Muž a žena v Belgicku

Belgickí a holandskí lekári potvrdili, že jeden pacient v Holandsku a ďalší v Belgicku boli už dvakrát infikovaní novým typom koronavírusu. Uviedli v utorok holandská verejnoprávna televízna stanica NOS a spravodajský server Dutchnes.nl.

Informácie o opätovnom ochorení na COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, boli potvrdené krátko po zverejnení správy o Hongkončanovi, ktorý sa opätovne nakazil 4,5 mesiaca po tom, čo bol vyhlásený za vyliečeného.

NOS v tejto súvislosti citovala virologičku Marion Koopmansovú, ktorá funguje ako poradkyňa holandskej vlády a ktorá uviedla, že holandský pacient s recidívou na COVID-19 je starší muž a má oslabený imunitný systém.

Nová alebo stará choroba?

Podľa jej slov sú lepšie známe prípady ľudí, ktorí boli v dôsledku koronavírusu dlhší čas chorí a potom sa ich choroba opäť prehĺbila. Spresnila, že skutočná „reinfekcia“, čo je prípad pacientov z Hongkongu, Holandska a Belgicka, si vyžaduje genetické testovanie vírusu v prvom aj v druhom štádiu infekcie, aby lekári boli schopní zistiť, či existujú rozdiely medzi týmito dvoma vírusovými kmeňmi. „Skutočnosť, že došlo k reinfekcii, ma nedesí. Musíme však zistiť, či sa to deje častejšie,“ vysvetlila Koopmansová.

V Belgicku je to prípad ženy z mesta Leuven, u ktorej sa pozitívny nález na COVID-19 zopakoval po troch mesiacoch od prvého ochorenia. Belgický virológ Marc Van Ranst to podľa televízie NOS nepovažuje za „dobrú správu“. Podľa jeho tvrdenia protilátky, ktoré si belgická pacientka vyvinula počas prvého nakazenia vírusom SARS-CoV-2 neboli dostatočné na to, aby zabránili druhej infekcii, ktorú spôsobil mierne pozmenený variant tohto vírusu.

Hrozí nám scenár ako Česku? Majú už 106 lokálnych ohnísk, z jednej párty mali 250 nakazených

Koopmansová upozornila, že treba zistiť, či k takýmto prípadom dochádza častejšie. Uviedla, že návrat infekcie spôsobený koronavírusom sa vyskytuje pri respiračných infekciách a o tomto riziku sa už viedli diskusie na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Dodala, že aby bolo možné zozbierať relevantné údaje bude treba po dlhší čas sledovať väčšie skupiny pacientov, pričom bude nevyhnutné preskúmať genetický kód vírusov.

Netreba robiť unáhlené závery

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že je dôležité nerobiť unáhlené závery na základe prípadu jedného pacienta. Experti podľa BBC tvrdia, že opätovná nákaza môže byť zriedkavé a nemusí byť nevyhnutne závažná.

Koronavírusom sa na svete nakazilo viac ako 23 miliónov ľudí. U nakazených ľudí sa počas toho, ako ich telo bojuje s vírusom, objaví odozva imunitného systému. To zvyšuje ich ochranu v prípade, že sa u nich vírus znovu objaví. Najsilnejšiu odozvu imunitného systému podľa BBC zaznamenali u pacientov v najvážnejšom stave.

Stále však nie je jasné, aká je táto imunita silná alebo ako dlho pôsobí. WHO uviedla, že na získanie ďalších informácií sú potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch, ktorí už nákazu koronavírusom prekonali.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá