Koronavírus online: Ak bude situácia u susedov dobrá, Slovensko opäť uvoľní hranice

 • Udalosti v stredu 6. mája sledujeme LIVE
20203004_nrsr6_hlasovanie_pvv_23699706
FOTO: TASR/Jaroslav Novák
 • Udalosti v stredu 6. mája sledujeme LIVE
 • Na Slovensku je celkovo 1429 prípadov, z toho 762 je vyliečených a 25 zosnulých
 • Dnes sa spúšťa druhá aj tretia fáza otvárania ekonomiky
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  16:55 Slovensko neustále monitoruje epidemiologickú situáciu v susedných krajinách. Ak to situácia dovolí, bude možné upraviť špeciálny režim na hraniciach. Povedal to minister vnútra Pavol Mikulec na tlačovej besede. Zdôraznil, že v súčasnosti nemáme uzatvorené hranice, je na nich však zavedený zvláštny režim.

  V prípade ďalšieho priaznivého vývoja situácie je veľmi pravdepodobné, že v koordinácii s okolitými krajinami bude možné upraviť aj opatrenia na hraniciach. A verte mi, že ja budem veľmi rád, aj ako predseda ústredného krízového štábu, keď to urobíme, pokiaľ to epidemiologická situácia na Slovensku a v okolitých krajinách dovolí,“ povedal minister.

  „Opatrenia sa postupne uvoľňujú, že naozaj sa snažíme zodpovedne rozhodovať, ale stále je na prvom mieste zdravie občanov Slovenskej republiky,“ povedal Mikulec s tým, aby sme boli trpezliví a a aby vláde pomohli situáciu dotiahnuť do úspešného záveru tak, aby sme mohli hranice v pokoji otvoriť.

  15:59 Vedci v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii identifikovali stovky mutácií nového vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Nikto však zatiaľ nezistil, čo to bude znamenať pre jeho šírenie medzi ľuďmi a aká efektívna by mohla byť v závislosti od toho potenciálna vakcína.

  Vírusy mutujú – taká je skutočnosť. Otázkou je, ktorá z týchto mutácií reálne ovplyvňuje závažnosť alebo nákazlivosť ochorenia.

  Predbežný výskum zo Spojených štátov naznačuje, že jedna konkrétna mutácia – D614G – sa stáva dominantnou a mohla by ochorenie spraviť infekčnejším a možno závažnejším. Zatiaľ to však nepreskúmali iní vedci a ani to nebolo oficiálne zverejnené.

  Monitorovanie malých zmien štruktúry vírusu je dôležité pre pochopenie spôsobu vývoja vakcíny. Vírus chrípky napríklad mutuje tak rýchlo, že mu je vakcínu potrebné každoročne prispôsobovať tak, aby zodpovedala konkrétnemu cirkulujúcemu kmeňu. (SITA/BBC)

  15:13 Autoškoly môžu od 6. mája opäť fungovať a začať s výučbou vodičských kurzov pri zachovaní prísnych hygienických podmienok. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) o tom informovalo v stredu na sociálnej sieti, ako aj na vlastnom portáli, odvolalo sa na opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) z 5. mája v súvislosti s ďalším otvorením obchodov a služieb vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu s pandémiou koronavírusu.

  „Prevádzky autoškôl a iných registrovaných osôb pre vykonávanie kurzov povinnej základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné: výučbu vykonávať dištančnou formou, vodič a inštruktor musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty,“ vyplýva z rozhodnutia ÚVZ. Praktický výcvik vo vedení a pri údržbe vozidla možno vykonávať len za účasti jedného účastníka vodičského kurzu a jedného inštruktora. „Po každom výcviku vedenia vozidla s výcviku na trenažéri, ktorý absolvuje jeden účastník kurzu, musí byť interiér vozidla, najmä volant a rýchlostná paka, vydenzifikovaný dezinfekčným prostriedkom. Medzi jednotlivými jazdami vozidlom pri zmene účastníka kurzu musí byť prestávka v trvaní najmenej 15 minút,“ uviedol ÚVZ v opatrení. ()SITA

  13:45 V bratislavskom Starom Meste po dvoch mesiacoch opäť sprístupnili Medickú záhradu. Mestská časť o tom informovala na sociálnej sieti. „Tešíme sa, že vďaka uvoľňovaniu opatrení môžeme 6. mája znovu otvoriť brány Medickej záhrady pre verejnosť,“ uviedlo Staré Mesto. V hlavnom meste dnes znovu otvorili aj zoologickú záhradu (ZOO). Pri návšteve oboch areálov je aj naďalej potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

  Staré Mesto začalo s postupným znovuotváraním parkov a záhrad už minulý týždeň, keď pre verejnosť sprístupnilo Grassalkovichovu záhradu. Od dnešného dňa budú môcť návštevníci oboch záhrad znova používať aj verejné toalety. ZOO Bratislava bola na základe rozhodnutia hlavného mesta zatvorená od 9. marca, svoje brány opäť otvára dnes. Okrem povinnosti dezinfekcie rúk, ochrany tváre a dodržiavania rozostupov medzi návštevníkmi platia aj niektoré ďalšie obmedzenia v prevádzke ZOO. Pavilóny budú zatiaľ uzavreté, aby nedochádzalo k možnému zhromaždeniu väčšieho počtu návštevníkov v uzavretých priestoroch, občerstvenie v bufetoch bude podávané z predajných okienok bez možnosti sedenia. DinoPark bude pre návštevníkov sprístupnený, okrem 3D kina, detského tetovania a predaja zmrzliny. „Minimálne do vyhlásenia štvrtej fázy uvoľňovania opatrení nebudeme v ZOO organizovať vzdelávacie programy ani podujatia pre verejnosť,“ uvádza ZOO Bratislava. (SITA)

  13:15 Slovensko má najmenej úmrtí na koronavírus na počet obyvateľov.

  Slovensko je európskou 1*Nepokazme si to,) … a nielen v počte úmrtí, ale aj v zdravotnej kondícii našich výrobných…

  Gepostet von Igor Matovic am Mittwoch, 6. Mai 2020

  12.22 Na Slovensku máme 1429 prípadov, z toho 762 je už vyliečených. Aktívnych prípadov, teda ľudí, ktorí sú aktuálne pozitívni, je 642.

  12:20 Mnohí Slováci majú dnes deň vyrátaný dopredu aj na desaťminútové úseky a strácať čas si jednoducho nemôžu dovoliť. Časová optimalizácia a time-management sú preto kľúčovými slovami dnešnej doby a každý trik či appka, ktorá pomôže, má veľký potenciál.

  Čítaj viac TU >> Koniec zbytočnej straty času? Slovenská firma vyvíja aplikáciu, ktorá ti ušetrí hodiny

  12:17 Karanténa nie je protiústavná a je účinným opatrením proti šíreniu koronavírusu. Povedal to na tlačovej besede minister vnútra Roman Mikulec. Zo včerajších ôsmich prípadov bolo až šesť zachytených v štátnej karanténe.

  Podľa Mikulca nie sú hranice zatvorené, je na nich zavedený špeciálny režim, ktorý nám povoľuje medzinárodné právo. Tento režim zaviedla v marci vláda svojim nariadením.

  11:04 Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkúva prenájom ubytovania prostredníctvom internetovej stránky, prepúšťa 25 percent svojich zamestnancov, keďže čelí prudkému poklesu globálneho cestovania pre pandémiu nového koronavírusu. Generálny riaditeľ firmy Brian Chesky v liste zamestnancom uviedol, že Airbnb prepúšťa 1 900 zo svojich 7 500 pracovníkov. (SITA)

  10:25 Americký prezident Donald Trump potvrdil, že krízový štáb Bieleho domu na boj proti koronavírusu postupne prestane pracovať, pričom podľa viceprezidenta Mikea Pencea by ho mohli rozpustiť do niekoľkých týždňov. „Vraciame našu krajinu späť (do normálu),“ povedal Trump v utorok počas návštevy továrne na výrobu rúšok vo Phoenixe v štáte Arizona. Demokratov zároveň obvinil z toho, že dúfajú, že jeho koronavírusová politika zlyhá, aby „mohli vyhrať voľby“. (SITA)

  9:46 Slováci podporujú najmä otváranie obchodov prístupných z ulice, naopak najmenej hromadné podujatia.
  Diskutovanou témou je v súčasnosti aj otváranie škôl a škôlok. Tie by v momentálnej situácii znovu otvorilo 33,7 % Slovákov, ukázal májový prieskum Omnibus Nielsen Admosphere pre agentúru SITA.

  9:36 V utorok do polnoci pribudlo osem nových prípadov nákazy koronavírusom na Slovensku. 21 ľudí sa vyliečilo, nikto nezomrel. Včera vykonali 4742 testov. 

  Celkovo je hospitalizovaných 167 ľudí, z toho 37 má potvrdený koronavírus, na výsledky ostatných sa čaká. Na JIS sú štyria pacienti, dvaja potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Celkovo sa už na Slovensku urobilo 104 606 testov. Zdroj: korona.gov.sk

  9:26 Bezplatné vlaky pre seniorov sa rušiť nebudú. Informoval o tom minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Zdôvodnil to priaznivým vývojom pandémie koronavírusu na Slovensku a postupným uvoľňovaním opatrení proti šíreniu nákazy. „Mám z toho úprimnú radosť a teší ma, že po dlhých týždňoch sa naše životy pomaličky začínajú vracať do normálu,“ informoval Doležal na sociálnej sieti. (SITA)

  9:02 Premiér Igor Matovič ráno na Facebooku opäť upozornil, aby sme boli opatrní. Dnes sa totiž otvárajú mnohé nové prevádzky, salóny krásy či terasy reštaurácií.

  Užívajme slobodu po špičkách💚Či na Slovensku budeme mať druhú vlnu, záleží len a len od našej spoločnej schopnosti…

  Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 5. Mai 2020

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech