Koronavírus online: Dôchodcovia môžu nakupovať aj mimo vyhradených hodín, rozhodol hygienik

 • Udalosti v piatok 24. apríla sledujeme ONLINE
09042020_Dochodcovia_nakupy_004695625
FOTO: TASR/Roman Hanc
 • Udalosti v piatok 24. apríla sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1360 prípadov, z toho 355 je vyliečených a 17 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  15:43 Seniori môžu nakupovať aj mimo vyhradených hodín. Rozhodol o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Zákaz nakupovania mimo vyhradeného času, teda v pracovné dni od 9:00 do 11:00 platil dva dni.

  Hlavný hygienik sa rozhodol k operatívnemu prehodnoteniu opatrenia tak, že prevádzky budú môcť obsluhovať seniorov aj mimo vyhradeného nákupného času,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

  Hygienik zároveň vyzval seniorov, aby vyhradené hodiny vo vlastnom záujme využívali.

  14:01 Športovanie v čase epidémie: Hlavný hygienik SR vydal presné inštrukcie, za akých podmienok sa môžu robiť športy. Tréningy a celkovo športové aktivity sa môžu odohrávať iba vonku, bez prítomnosti ďalších ľudí- rodičov či obecenstva. Všetci športovci musia dodržiavať vzdialenosť od seba dva metre a počet ľudí na jednej ploche môže byť maximálne päť.

  Na ihrisku môžu byť len športovci, prípadne tréner, ktorý však musí mať prekryté horné dýchacie cesty. Tréner alebo iný člen realizačného tímu je tiež povinný vytvoriť záznam o tréningu vrátane dátumu, času a mien všetkých zúčastnených.

  Športovci, ktorí dodržiavajú tieto pravidlá, nemusia mať na tvári rúško ani iné prekrytie dýchacích ciest. K dispozícii musí byť dezinfekcia, no športovci nesmú využívať spoločné šatne a sprchy, na toaletu môžu ísť len v prípade náhlej neodkladnej potreby (nevoľnosti). Športovať sa dá na prakticky všetkých športoviskách, vrátane školských. Zakázané sú všetky kontaktné športy ako karate, zápasenie a podobne. 

  13:45 Prosíme, nepichajte si naše produkty do žily, ani ich nepite! S takouto výzvou prišli výrobcovia dezinfekcie, keď sa dozvedeli o šialenom nápade amerického prezidenta, píše Daily Mail. Donald Trump sa na tlačovej besede s plnou vážnosťou opýtal, či by chorobu COVID-19 nevyliečilo vstreknutie dezinfekcie priamo do žily.

  Výrobcovia známych dezinfekčných prostriedkov Lysol a Dettol dôrazne žiadajú ľudí, aby dezinfekčné prostriedky používali len na to, na čo sú určené. Teda dezinfekciu povrchov alebo rúk. V žiadnom prípade by sme nemali dezinfekciu piť, alebo si ju dokonca aplikovať injekčne.

  14:01 Športovanie v čase epidémie: Hlavný hygienik SR vydal presné inštrukcie, za akých podmienok sa môžu robiť športy. Tréningy a celkovo športové aktivity sa môžu odohrávať iba vonku, bez prítomnosti ďalších ľudí- rodičov či obecenstva. Všetci športovci musia dodržiavať vzdialenosť a počet ľudí na jednej ploche.

  Športovci, ktorí dodržiavajú tieto pravidlá, nemusia mať na tvári rúško ani iné prekrytie dýchacích ciest. K dispozícii musí byť dezinfekcia, no športovci nesmú využívať spoločné šatne a sprchy. Športovať sa dá na prakticky všetkých športoviskách, ktoré splnia predpis, že na nich nesmie byť viac ako 5 športovcov naraz a dodržia vzdialenosť dva metre. 

  13:00 Bratislavské trhovisko Miletička je opäť otvorené. Platia však prísne hygienické pravidlá, ako napríklad rozostupy medzi stánkami.

  12:28 Vyhradené hodiny pre dôchodcov sú rozhodnutím hlavného hygienika, povedal premiér Igor Matovič. Nešlo o politické rozhodnutie, tvrdí premiér.

  12:15 Premiér a minister financií sa stretli s členmi ekonomického krízového štábu. 

  Do úvahy pripadá aj možnosť spomaľovať uvoľňovanie opatrení na regionálnej úrovni v prípade, že by sa vyskytli regionálne ohniská nákazy. Podľa ministra financií Eduarda Hegera je totiž dôležité, aby sme zachovali rovnováhu zdravia a oživovania ekonomiky. 

  Slovensko tak nemusí prechádzať do jednotlivých fáz uvoľňovania ekonomiky plošne, ale napríklad v rámci okresov. Ak by sa jednému okresu darilo udržať nízky, alebo nulový počet nakazených, môže postupovať do ďalšej fázy. Niektoré regióny však môžu zostať v skorších fázach dlhšie, prípadne by došlo k ešte prísnejším opatreniam.

  🔴🎥 Brífing po stretnutí ekonomického krízového štábu

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Freitag, 24. April 2020

  11:10 V Českej republike od polnoci pribudla len jedna pozitívne testovaná osoba na koronavírus SARS-CoV-2. Do piatkového rána zaznamenali celkovo 7188 pozitívne testovaných ľudí, z ktorých 4789 trpí ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Informoval o tom v piatok spravodajský kanál ČT24. Česko pritom nedávno rozbehlo plošné testovanie na protilátky a denne otestuje tisíce ľudí.

  Počet uzdravených stúpol o 34 osôb a traja ľudia nákaze COVID-19 podľahli. Celkový počet obetí je 213. 2186 ľudí sa z ochorenia vyliečilo. V Českej republike vykonali celkovo 203 622 testov, z toho 7889 vo štvrtok.

  Od piatku 24. apríla Česká republika ruší zákaz voľného pohybu osôb, ktoré zahŕňa aj opätovné umožnenie cestovania za hranice krajiny. Ľudia musia po návrate zo zahraničia predložiť negatívny test na koronavírus, inak budú musieť stráviť 14 dní v karanténe. Pendleri budú môcť prechádzať cez hranice každý deň, ak sa každých 14 dní preukážu negatívnym testom.

  Od pondelka 27. apríla budú smieť otvoriť obchody s rozlohou až do 2500 metrov štvorcových, ktoré nie sú v nákupných centrách. Otvoria sa aj vonkajšie priestory v zoologických záhradách, fitness centrá či autoškoly. Skoršie otvorenie – 11. mája namiesto 25. mája – čaká aj záhrady reštaurácií, kaderníctva, múzeá a galérie. Od 20. apríla sa môžu konať aj svadby s účasťou do desať osôb, od 27. apríla sa budú môcť konať bohoslužby s účasťou do 15 osôb. (TASR)

  10:50 Kia Motors Slovakia v piatok opätovne začala v dvojzmennej prevádzke s výrobou automobilov v závode v Tepličke nad Váhom. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca automobilky Ján Žgravčák. Vzhľadom na vážne prevádzkové dôvody fabrika stála od pondelka 20. apríla do štvrtka 23. apríla. „Do konca mája plánujeme pokračovať na dve zmeny. Naďalej budeme monitorovať situáciu a sme pripravení prijať ďalšie s ňou súvisiace rozhodnutia,“ doplnil Žgravčák. (SITA)

  10:25 Strana Smer-SD vyzýva vládu, aby zrušila opatrenie, ktoré vydal hlavný hygienik v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov. Podľa expremiéra Petra Pellegriniho je opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín diskriminujúce. „Dôchodcovia sa cítia týmto diskriminovaní,“ potvrdila na piatkovom brífingu Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. A ako doplnil poslanec za Smer-SD Matúš Šutaj Eštok, zvažujú podať podnet na Ústavný súd SR. (SITA)

  10:00 ZSSK hlási prepad tržieb a počtu cestujúcich o vyše 80 %, dôvodom je úsporná prevádzka. Národný osobný vlakový dopravca v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu a obmedzením prepravy od polovice marca vypravuje denne o tretinu vlakov menej, viac ako tisíc namiesto jeden a pol tisíca spojov. (SITA)

  9:47 Včera otestovali 3840 vzoriek, 35 bolo pozitívnych. Ďalší dvaja ľudia zomreli, počet obetí na Slovensku sa tak zvýšil na 17. Vyliečených je 355 ľudí.

  Hospitalizovaných je 222 pacientov. U 64 bolo ochorenie potvrdené, na výsledky sa čaká u 158 pacientov. Na JIS je 7 pacientov, na pľúcnej ventilácii je 1 pacient.

  9:23 Premiér igor Matovič a minister financií Eduard Heger sa dnes o 10:00 stretnú s členmi ekonomického krízového štábu.

  9:20 Na talianskej výletnej lodi Costa Atlantica, zakotvenej v japonskom prístave Nagasaki, potvrdili v piatok už 91 prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.Úrady dosiaľ otestovali približne polovicu z 623-člennej posádky. Do konca týždňa by sa testom mali podrobiť všetci na palube. Prevádzkovateľ lode uplynulý víkend kontaktoval úrady z dôvodu podozrenia na prítomnosť koronavírusu na palube. V pondelok testy odhalili štyroch nakazených, v stredu ich bolo už 34 a vo štvrtok 48. (TASR)

  9:16 Jaguar Land Rover plánuje postupne obnoviť výrobu od 18. mája, pričom medzi prvými bude aj závod v Nitre. Nitriansky Jaguar Land Rover s ohľadom na ochranu verejného zdravia dočasne prerušil výrobu ešte 20. marca. (SITA)

  9:09 V najväčšej uzavretej osade v Bystranoch na Spiši sa po dvoch dňoch opakovaného testovania chorých a ich rodinných príslušníkov vo štvrtok zamerali na všetkých jej obyvateľov. Osadníkom, ktorí sú už dva týždne v karanténe na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu, zmerali telesnú teplotu termokamerou. Testovaním prešli všetci dospelí, ako aj deti nad 12 rokov. (SITA)

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  Takmer 50 000 ľudí už v USA podľahlo ochoreniu COVID-19 po tom, ako v krajine v priebehu jedného dňa zaznamenali ďalších 3176 úmrtí, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.  Spojené štátu sú v súvislosti s pandémiou koronavírusu najviac postihnutou krajinou na svete.

  Naopak, v Číne alebo Južnej Kórei už sa pomaly vracajú do normálu, avšak všetci sú si vedomí toho, že môže prísť ďalšia vlna. Čína hlási šesť nových prípadov infekcie a žiadne úmrtie, Južná Kórea hlásila úplne rovnaké čísla.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech