Koronavírus online: Medzi nakazenými je odsúdený z Bratislavy, dozorcovia sú v karanténe

 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
 • Na Slovensku je 186 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom
 • Jedna nakazená pacientka zomrela, no príčinou smrti nebol koronavírus
 • Vláda od pondelka plánuje nové opatrenia proti šíreniu vírusu
 • 16:53 Matovič chce do testovania zapojiť aj kapacity súkromných laboratórií a univerzít. Cieľom je dosiahnuť 3000 otestovaných ľudí denne a zrýchliť testovanie.Všetko však musí byť pod kontrolou štátu.

  16:45 Štát bude mať permanentný krízový štáb. Povedal to premiér Igor Matovič po rokovaní krízového štábu.

  16:40 O repatriáciu už požiadalo 3009 Slovákov v zahraničí. 1059 sa už vrátilo s pomocou štátu a 409 sa vrátilo individuálne. Povedal to na tlačovom brífingu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Dodal, že Slovensko očakáva dve až tri lietadlá so zdravotníckym materiálom z Číny, no štát bude nakupovať pomôcky aj v iných štátoch. „Boli sme poverení zadefinovaním tzv. „good practices“, teda opatrení, ktoré fungovali inde, kedy boli zavedené a ako fungovali,“ povedal Klus.

  boli sme poverení premiérom zadefinovania good practices, teda to čo fungovalo inde- čína, singapur a porovnať opatrenia kedy sa čo zavádzalo ako to fngoao

  16:15 Nórska firma Agriculture Investment Group AS núkala Slovensku respirátory FFP3 za necelé štyri eurá za kus. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ich napokon minulý týždeň nakúpila za 16,58 eura za kus od slovenskej spoločnosti Lacorp. Niekoľko násobne drahší je aj ďalší zdravotnícky materiál, ktorý štát nakúpil. Informuje o tom Nadácia zastavme korupciu na svojom blogu. Ponuka od Nórov prišla cez ambasádu ešte v čase, kedy vláde šéfoval Peter Pellegrini.

  16:12 Pracovníčka Centra sociálnych služieb v Likavke (okr. Žilina) je medzi pozitívne testovanými na koronavírus. Všetci klienti aj zamestnanci majú karanténu, otestovaní budú postupne.  Zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID 19 a momentálne je v domácej karanténe. „K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, nakoľko bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus,“ vysvetlila hovorkyňa Žilinského kraja Martina Remencová. (SITA)

  15:48 Oneskorená reakcia vlády Spojeného kráľovstva na pandémiu koronavírusu môže spôsobiť podľa najnovšej analýzy až 35 000 až 70 000 úmrtí. Informuje o tom Financial Times, ktorý má k dispozícii štúdiu, ktorú vypracovali vedci University College London, Cambridge University a Health Data Research UK. Kráľovstvo zatiaľ prijalo len dobrovoľné obmedzenia, zákaz veľkých zhromaždení a zatvorenie niektorých obchodov.

  15:25 Slovenská spoločnosť Brokeria ponúka špeciálne poistenie proti koronavírusu. Väčšina poisťovní takto zamerané poistenie nemá, na Slovensku však existuje výnimka.

  Čítaj viac TU >> Slováci predstavili špeciálne poistenie na koronavírus

  15:20 Čína „zatajila“ 43 000 infikovaných ľudí. Ide o prípady, kedy ľuďom vyšli pozitívne testy, no neprejavovali príznaky. Šo o tzv. „tichých prenášačov, ktorí sa v štatistikách nakazených neobjavili. Informuje o tom japonská spravodajská stanica NHK s odvolaním sa na South China Morning Post. Čína dnes má 81 000 prípadov, číslo rastie iba veľmi pomaly. Všetky nové prípady nakazených sa vyskytli u ľudí, ktorí do krajiny pricestovali. Viac ako 72 000 ľudí sa v Číne už uzdravilo.

  15:15 Vo fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove bolo do pondelka 23. marca na prítomnosť koronavírusu pozitívne testovaných osem pacientov. Cez víkend sa ich počet rozšíril o troch nakazených, počas dnešného dňa nepribudol žiadny pozitívne testovaný pacient.

  Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, hospitalizovaných majú momentálne štyroch pacientov, z toho troch s potvrdeným ochorením COVID-19. Ide o 54-ročnú pacientku, ktorá pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku a pochádza zo Spišského Podhradia, a dvojicu dôchodcov z Giraltoviec. Hospitalizovaný je aj jeden pacient s podozrením na prítomnosť koronavírusu.

  V domácej karanténe sa nachádza päť pacientov s ochorením COVID-19. Ide o muža zo Svitu, ktorý pricestoval z Tirolska, tiež pacientku z obce Dravce, ktorá pricestovala z Rakúska, a pacienta, ktorý pricestoval z Českej republiky a zostáva v domácej karanténe v Poprade. Dva nové prípady sú z obce Klenov. Ide o pacienta, ktorý sa vrátil z pracovného pobytu v Taliansku. „Pozitívny výsledok na COVID-19 má aj jeho brat. Sú spoločne v domácej karanténe,“ doplnila Cenková.

  Hovorkyňa dodala, že zdravotnícky personál do pondelka 23. marca odobral 201 vzoriek pacientov s podozrením na prítomnosť koronavírusu. Negatívnych je 170 vzoriek. „Čakáme na výsledky 23 vzoriek,“ dodala Cenková.

  14:22 Jeden z nakazených ľudí je vo väzení. U odsúdeného sa podľa väzenskej stráže začali prejavovať príznaky Covid-19. Test neskôr potvrdil, že väzeň sa nakazil koronavírusom. Zatiaľ nie je známe, kde sa nakazil, bol však v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Do karantény museli ísť viacerí strážcovia.

  ❗️ Aktuálny stav❗️Zbor väzenskej a justičnej stráže potvrdzuje prvý prípad ochorenia Covid-19 u odsúdeného v ústave…

  Gepostet von Zbor väzenskej a justičnej stráže am Montag, 23. März 2020

  13:48 Slovenské liehovary v Leopoldove obmedzujú na svojich linkách výrobu octu a zameriavajú sa viac na produkciu čistého liehu. Ten je potrebný na dezinfekciu v zdravotníctve, ale aj v iných oblastiach. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.

  Spoločnosť zároveň spustila výrobu dezinfekčného roztoku na báze liehu, ktorý je určený primárne na výrobu dezinfekčných prostriedkov. Úprava výrobného programu so zameraním na výrobu čistého alkoholu a dezinfekčného roztoku platí až do odvolania. Časť produkcie venuje spoločnosť zadarmo do domovov dôchodcov v okolí Leopoldova. (SITA)

  13:35 Počet obetí koronavírusu prekročil hranicu 15 000. Celkový počet prípadov je viac ako 350-tisíc, no rátajú sa sem aj vyliečení ľudia, aj tí, ktorí už nákaze podľahli. Najviac aktívnych prípadov (teda žijúcich infikovaných, ktorí sa ešte liečia) má Taliansko, nasledujú USA a Španielsko.

  zdroj: Worldometer

  13:12 Bratislavský Volkswagen predĺži plánovanú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch. V Bratislave, Martine a Stupave tak bude trvať do 5. 4. 2020 vrátane. Automobilka o tom informovala v tlačovej správe. Dôvodom je najmä zníženie množstva objednávok. Viaceré fabriky v celkom dodávateľskom reťazci totiž boli nútené zatvoriť.

  12:25 Počet nových prípadov v Južnej Kórei výrazne klesá. V krajine dnes zaznamenali len 64 nových pozitívnych testov. Južná Kórea pritom patrí medzi krajiny, ktoré vírus zasiahol najtvrdšie. Dnes má celkovo 8 961 prípadov, 110 ľudí na infekciu zomrelo. Vrchol epidémie v Južnej Kórei mali 29. februára a počet nových prípadov klesá už 12 dní po sebe. Zdroj: Reuters.

  11:53Pľúcne oddelenie Ružinov všetci negatívne, traumatológia na Kramároch dvaja lekári a dve sanitárky pozitívne, sú v domácej karanténe,“ uviedol na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  Na pľúcne oddelenie mal vírus zaniesť pacient, ktorý zatajil svoj pobyt v Taliansku a bol na oddelení hospitalizovaný s tým, že odmietol používať ochranné prostriedky. Neskôr mu vyšiel pozitívny test.

  27 zdravotníkov z úrazovej chirurgie na Kramároch šla do karantény po tom, čo jeden z lekárov prišiel zo zahraničia a ešte predtým, čo mu vyšiel pozitívny test na koronavírus normálne ordinoval a dokonca operoval.

  11:50 „Tie rýchlotesty, ktoré sme s veľkou slávou priviezli z Číny, nefungujú. Vyskúšali ich na šiestich pozitívnych ľuďoch, ukázali negatívny výsledok,“ vyjadril sa k téme rýchlotestov premiér Matovič. Riadnych testov máme 13 000, objednaných je ďalších 19 000.

  Testy zdravotníkov na gynekologickej klinike v Ružinove boli negatívne. „Gynekologicko-pôrodnícka klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa ani lekárov a ani hospitalizovaných pacientiek a rodičiek,“ uviedol Krajčí.

  11:43 Hlavný hygienik SR Ján Mikas oznámil, že dnes bolo otestovaných iba 29 vzoriek od ľudí, z toho iba jedna vzorka bola pozitívna. Počet nakazených bude zrejme pribúdať, keďže väčšina testov ešte nie je vyhodnotená.

  11:35 Slovensko má možnosť nakúpiť 200 000 presnejších a komplikovanejších testov na koronavírus, podľa Igora Matoviča však môže nastať aj situácia, že nás od dodávok farmaceutických spoločností odstrihnú. „Preto paralelne testuje aj Úrad verejného zdravotnícvta a budeme aplikovať protokol doktorky Pekovej z Česka,“ povedal premiér. Podľa neho chce Slovensko zabezpečiť testovanie až 3 000 ľudí denne. „Cieľom je navýšiť množstvo testov z približne 300 denne až na desaťnásobok, ale nie zbytočnými rýchlotestami, ale riadnymi testami,“ dodal Matovič.

  Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní na Úrade verejného zdravotníctva: https://bit.ly/3dmU530

  Gepostet von Aktuality.sk am Montag, 23. März 2020

  11:27 Cestovná kancelária Aeolus stopla predaj zájazdov na rok 2020. Informuje o tom na svojej stránke. „Vzhľadom na mimoriadne vážne okolnosti, v ktorých sme sa ocitli, sme sa rozhodli nepokračovať v predaji a v realizácii letnej sezóny 2020. Momentálne sú naše kancelárie zatvorené, k dispozícii sú infolinky. Keďže aj úrady pracujú v obmedzenom režime, v tejto chvíli nevieme poskytnúť podrobnejšie informácie. O všetkých ďalších krokoch vás budeme prostredníctvom našej stránky www.aeolus.sk informovať hneď, keď to bude v tejto mimoriadnej situácii možné a nám známe,“ uvádza cestovka na svojej stránke.

  Denník N ešte podotýka, že v Česku je firma v úpadku a už sa voči nej začalo insolvenčné konanie.

  11:20 „Nemôžeme zraziť ekonomiku na kolená. Keď môžu byť otvorené potraviny, môžu byť otvorené aj niektoré iné prevádzky. Samozrejme, s opatreniami proti šíreniu vírusu. Teda vstup s rúškami, rukavicami, dezinfikovať,“ povedal na tlačovom brífingu minister financií Richard Sulík. Dodal, že zatvorenie prevádzok ako sú bary a kaviarne má určite zmysel, no podľa jeho názoru je potrebné aspoň niektoré obchody otvoriť. „Je to môj osobný názor a možno sa zmení, keď si vypočujem validné argumenty,“ povedal Sulík.

  10:33 Obchodné reťazce Tesco a Kaufland dočasne skrátia svoje otváracie hodiny. Upravené otváracie hodiny pre jednotlivé predajne naprieč Slovenskom začínajú platiť od pondelka 23. marca a platiť budú až do odvolania.

  Kaufland sa rozhodol pristúpiť k dočasnému skráteniu otváracích hodín všetkých predajní na celom Slovensku. Od pondelka do soboty tak po novom budú predajne otvorené od 7.00 do 20.00. Nedeľná prevádzka od 8.00 do 20.00 zostáva nezmenená. Výnimkou bude len predajňa v bratislavskom AVION Shopping Parku, pre ktorú platia zmenené otváracie hodiny už od štvrtka 19. marca 2020. Počas celého týždňa je prevádzka otvorená od 8.00 do 19.00.

  10:27 Koronavírus neohrozuje len starých a chorých ľudí. Ťažké časy priniesol aj 31-ročnému olympijskému víťazovi v plávaní. Cameron van der Burgh opísal svoje skúsenosti s Covid-19 na Twitteri. „Bojoval som s tým 14 dní. Najhorší vírus, aký som kedy mal a to aj napriek tomu, že som mladý, zdravý, nefajčiar a športovec so silnými pľúcami. Najvážnejšie symptómy ako horúčka už odzneli, ale stále sa neviem striasť kašľa a neuveriteľnej únavy,“ opisuje mladý športovec. Zdôraznil, že hoci patrí k málo rizikovej skupine (mladý, zdravý), chorobu dostal a teda môže paralyzovať kohokoľvek.

  9:38 V Českej republike zomrel prvý človek nakazený koronavírusom. V pražskej nemocnici Na Bulovce skonal 95-ročný muž z Prahy, ktorý mal aj ďalšie zdravotné problémy. „Je to prvý pacient, ktorý bude posudzovaný ako človek, ktorý zomrel na koronavírus. Ale je to človek, ktorý mal 95 rokov a mal celý rad ďalších chorôb. Mal iné komplikácie. V štatistikách ho tak budeme uvádzať,“ uviedol šéf krízového štábu Roman Prymula pre Českú televíziu.

  Česká republika má už 1120 infikovaných. Šesť ľudí sa doteraz vyliečilo. Celkovo tam otestovali už 15 584 ľudí. V krajine odhalili prvé tri prípady nákazy koronavírusom 1. marca 2020. Informácie pochádzajú z webstránok ct24.ceskatelevize.cz a onemocneni-aktualne.mzcr.cz. (SITA)

  9:12 Nakazený lekár v Púchove ohrozil celé zariadenie, viacero lekárov je v karanténe. Z ôsmich obvodných ambulancií všeobecných praktických lekárov pre dospelých sídliacich v budove púchovskej Polikliniky Zdravie fungujú len dve.

  Šiesti lekári sú totiž v nútenej karanténe po tom, čo u jedného z nich testy potvrdili nákazu koronavírusom. Ako agentúru SITA informovala Elena Štefíková z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), šesticu lekárov dočasne zastúpia ich dvaja kolegovia v Zdraví, ale tiež obvodní lekári v závodnom stredisku Matador a v neďalekých Lednických Rovniach.

  Nakazený lekár neordinuje od 18. marca, o dva dni nato mu potvrdili ochorenie COVID-19. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) bol v úzkom kontakte s osobou s cestovateľskou anamnézou. (SITA)

  8:45 Nový Zéland bude od stredy večera na zhruba štyri týždne úplne uzavretý. Obyvatelia budú musieť zostať doma, všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú musieť byť zavreté a prestať budú tiež musieť všetky nepotrebné aktivity. Opatrenie zamerané na boj proti novému koronavírusu v pondelok oznámila premiérka Jacinda Ardern s tým, že bude mať za následok bezprecedentný hospodársky aj spoločenský rozvrat. „Nepodceňujem to, čo žiadam od Nového Zélandu. Je to obrovské a viem, že to bude skľučujúce,“ uviedla predsedníčka vlády a dodala, že je to dôležité pre záchranu tisícok životov.

  Novozélanďania sa už na uzavretie začali pripravovať. Administratívni pracovníci si berú z práce počítače a rastliny. Z obchodov zase mizne múka, káva a toaletný papier, píše agentúra AP.

  Rozhodnutie prišlo po tom, čo zdravotnícki predstavitelia oznámili ďalších 36 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Celkovo ho tak zatiaľ v krajine potvrdili u 102 osôb, nikto dosiaľ nezomrel. Väčšina z prípadov sa viaže na zahraničné cesty, u dvoch sa však cestovateľskú anamnézu nepodarilo zistiť a predpokladá sa, že je to dôkaz lokálneho prenosu. Už skôr Nový Zéland pre nový koronavírus uzavrel svoje hranice pre všetkých okrem svojich občanov a obyvateľov. (SITA)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech