Koronavírus online: Po Veľkej noci sa môžu opatrenia uvoľniť, Sulík chce otvoriť ďalšie obchody

 • Udalosti v utorok 7. apríla sledujeme ONLINE
AktualneSIU
 • Udalosti v utorok 7. apríla sledujeme ONLINE
 • Slovensko má zatiaľ 581 prípadov, trinástich vyliečených ľudí a dve úmrtia
 • Ako bude vyzerať zákaz vychádzania: Pohybovať sa môžeme len v rámci okresu, aj to len v nevyhnutných prípadoch
 • Vláda sa dnes dohodla so zástupcami veľkých firiem na udržaní pracovných miest
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  20:05 Minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej konferencii pripustil, že po sviatkoch by sa mohli prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu uvoľniť. Vedel by si predstaviť otvorenie ďalších predajní, ktoré ale nesmú byť v nákupných centrách. Tento návrh plánuje predstaviť na krízovom štábe. „Bol by to solídny krok vpred,“ povedal Sulík s tým, že plne podporuje sprísnené opatrenia počas sviatkov. Ak bude situácia stabilná alebo sa bude zlepšovať, bude na mieste obmedzenia uvoľniť.

  18:54 Parlament schválil zákon o odklade splátok úverov pre občanov aj firmy. Informoval o tom minister financií Eduard Heger. Podľa neho sa opatrenie podarilo v parlamente presadiť aj napriek tomu, že ho opozícia nepodporila. Upozornil, že ide o odklad a nie odpustenie splátok.

  18:13 Od zajtra rána platia obmedzenia pohybu na území Slovenska. Minister vnútra Roman Mikulec vyzval občanov, aby pri presúvaní sa cez Veľkú noc mali pripravené akékoľvek dôkazy o tom, kam a odkiaľ idú. Či už to bude nájomná zmluva, pracovná zmluva, alebo aj živnostenský list.

  Mikulec zdôraznil, že opatrenia vláda neprijala na to, aby boli plné diaľnice a opakovane všetkých vyzval k zodpovednosti.

  18:10 Až 55 z 252 Slovákov, ktorí sa na Slovensko presúvali v kolóne z Rakúska, malo pozitívne testy na koronavírus. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec.

  17:01 Všetkých 19 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina, ktorých 6. apríla otestovali na ochorenie COVID-19, sa môže z domácej izolácie vrátiť do práce. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Spomínaní zamestnanci tvorili poslednú, tretiu skupinu zdravotníkov, ktorí prišli do kontaktu so 67-ročným pacientom s potvrdenou nákazou novým koronavírusom.

  Pôvodne mali testovať len 62 zamestnancov, v prvej skupine však identifikovali pozitívny test u nezdravotníckeho zamestnanca, a tak sa počet testovaných rozšíril o ďalšie možné kontakty na 71 ľudí. „V pondelok 6. apríla bolo testovaných 5 lekárov, 9 sestier a 5 nezdravotníckych pracovníkov, ktorí prišli do kontaktu s pacientom alebo nezdravotníckym zamestnancom s pozitívnym testom COVID-19. V súvislosti s týmto prípadom bolo od minulého týždňa spolu otestovaných 71 zamestnancov žilinskej nemocnice, 70 z nich bolo negatívnych,“ uviedla Záteková.

  So 67-ročným mužom, u ktorého 1. apríla potvrdili nákazu koronavírusom, sa žilinskí zdravotníci stretli viackrát. V prvej polovici marca tu totiž absolvoval operáciu, neskôr navštívil urgentný príjem a 31. marca ho hospitalizovali. Podľa hovorkyne žilinskej nemocnice sa u spomínaného muža pri prvých dvoch návštevách neprejavili klinické príznaky nákazy. (SITA)

  16:13 Od stredy 8. apríla do 17. apríla bude možné prekročiť vnútorné slovenské hranice iba na vybraných hraničných priechodoch. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ak sa Slováci budú snažiť prekročiť hranice inými hraničnými priechodmi, môže im byť udelená pokuta do výšky 300 eur.

  Ak Slováci budú chcieť vycestovať do Rakúska, môžu tak urobiť cez priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg a Moravský Svätý Ján – Hohenau.

  V prípade Maďarska ide o priechody Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4) a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný prechod).

  Do Česka sa dá cestovať prostredníctvom priechodov Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín a Skalica – Sudoměřice (nová cesta).

  S Poľskom sú otvorené dva hraničné priechody: Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek.

  Ako uviedol Slivka, ak osoba prekročí vnútornú hranicu Slovenskej republiky na iných miestach, dopúšťa sa priestupku. Za ten je možné uložiť pokutu do 300 eur a v blokovom konaní do 165 eur. (SITA)

  16:00 Kia Motors Slovakia poskytla v súvislosti s pandémiou koronavírusu Slovensku 200 000 eur na nákup pľúcnych ventilátorov pre slovenské nemocnice. V utorok o tom informovali minister hospodárstva Richard Sulík a prezident spoločnosti Kyong-Jae Lee. „Sme veľmi radi, že môžeme pomôcť Slovensku v boji proti koronavírusu, sme presvedčení o tom, že potrebné pľúcne ventilátory pomôžu ľuďom, ktorí trpia na Covid-19,“ uviedol Kyong-Jae Lee. Podľa šéfa rezortu hospodárstva potrebujeme pľúcne ventilátory ako soľ. „Budeme ich vedieť veľmi zmysluplne využiť. Je to dar, ktorý bude skutočne zachraňovať životy,“ dodal. (SITA)

  15:33 Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 13 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. K doterajším deviatim vyliečeným pribudli ďalší štyria z Prešova, títo pacienti boli v domácej karanténe.

  Ako uviedla hovorkyňa rezortu, v slovenských nemocniciach je podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na pľúcnej ventilácii aktuálne šesť pacientov, na jednotke intenzívnej starostlivosti traja. (SITA)

  14:52 Na Slovensku sa z ochorenia COVID-19 vyliečil už deviaty pacient. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 176 pacientov. Z nich bol potvrdený koronavírus u 79, na výsledky testov čaká 97 pacientov.

  Z ochorenia sa vyliečilo deväť ľudí. Deviaty vyliečený je muž z okresu Trnava, ktorý bol v domácej karanténe.

  Najviac prípadov výskytu, konkrétne 169, je stále v Bratislavskom kraji. Prešovský kraj má 81 prípadov, Žilinský 76, Trenčiansky 66. Nasledujú Trnavský a Košický kraj s 51 prípadmi. Banskobystrický kraj má 48 a Nitriansky 39 pozitívnych prípadov. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 319 mužov a 262 žien.

  Najviac pozitívnych prípadov je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov, a síce 181 osôb. Nasleduje skupina od 15 do 29 rokov, v ktorej je chorých celkovo 168 ľudí, vo vekovej kategórii 45 až 59 je to 123 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 71. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo ich je 35. Najviac občanov s pozitívnym výsledkom nad 65 rokov je v okrese Bratislava, ide o deväť mužov a deväť žien. Na Slovensku ich je 38 v tomto veku. (SITA)

  14:29 Stav britského premiéra je stabilizovaný a nepotrebuje dýchací prístroj, informuje CNN. Boris Johnson bol v nedeľu hospitalizovaný pre neutíchajúce príznaky choroby COVID-19, včera večer sa však jeho stav rýchlo zhoršil a prijali ho na jednotku intenzívnej starostlivosti.

  14:09 Testy na koronavírus pre Slovensko vyrobí firma Multiple DX Pavla Čekana, ktorá sa venuje primárne výskumu liečby rakoviny. Teraz sa Multiple DX spája s krízovým štábom a začne vyrábať prvé slovenské testy na nový koronavírus. Chce ich vyrobiť približne 100-tisíc a zaplatí ich ďalšia slovenská spoločnosť ESET.

  Čítaj viac TU >> Kto je vedec, ktorý stojí za prelomovými slovenskými testami na koronavírus?

  13:40 Komunikačná aplikácia WhatsApp, ktorú vlastní spoločnosť Facebook, zavedie nové prísne obmedzenie preposielania správ v snahe spomaliť šírenie falošných informácií. Opatrenie v utorok oznámili zástupcovia WhatsAppu. Ak používateľ dostane správu, ktorú preposlali viac ako päťkrát, po novom ju nebude môcť poslať ďalej do viacerých chatov ale len do jedného. V roku 2019 pritom WhatsApp zaviedol obmedzenie na preposielanie správ do maximálne piatich chatov naraz, pripomína britský denník The Guardian.

  Opatrenie úplne nezabráni rozsiahlemu preposielaniu správ, keďže ich používateľ môže posielať koľkokrát chce. Celý proces však spomalí, čo by podľa WhatsAppu mohlo spomaliť aj šírenie najvirálnejších správ vrátane dezinformácií, ktoré sa napríklad týkajú nového koronavírusu. Na platforme sa napríklad šírila aj dezinformácia, že vírus súvisí so sieťou 5G, čo minulý týždeň vo Veľkej Británii viedlo k poničeniu viac ako 20 stožiarov s vysielačmi pre 5G siete.  (SITA)

  12:54 V pondelok do polnoci pribudlo 47 nových prípadov koronavírusu na Slovensku, 1401 testov bolo negatívnych. Celkovo je tak už 581 prípadov. 24 zo 47 pozitívne testovaných pacientov sa nachádzalo v karanténnej stanici. Sú to ľudia z kolóny, ktorá sa individuálnou dopravou presúvala na Slovensko z Tirolska, povedal na tlačovej besede premiér Igor Matovič.

  12:49 Klienti lízingových spoločností si môžu v čase krízy nechať odložiť splátky lízingov o tri mesiace, pri pretrvávajúcej kríze ďalšie tri mesiace. Túto možnosť budú zatiaľ mať len fyzické osoby, nie podnikatelia.

  12:40 V pondelok do polnoci pribudlo 47 nových prípadov koronavírusu na Slovensku, 1401 testov bolo negatívnych. Celkovo je tak už 581 prípadov. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí v relácii Z prvej ruky RTVS.

  🔴🎥 Brífing predsedu vlády SR Igora Matoviča po stretnutí so zamestnávateľmi2.část výsledky rokovania s leasingovými spoločnosťami📈3. aktuálne informácie o šírení koronavírusu🦠

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 7. April 2020

  12:28 V martinskej Univerzitnej nemocnici je pacientka s ochorením COVID-19 napojená na prístroj umelej pľúcnej ventilácie. Agentúru SITA o tom informoval zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivan Kocan. „Stav 79-ročnej ženy sa v sobotu 4. apríla výrazne zhoršil. V dôsledku dýchacích ťažkostí musela byť napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je zdravotný stav pacientky kritický,“ uviedol Kocan. (SITA)

  12:10 Predseda vlády Igor Matovič sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov a podnikateľských inštitúcií. Vláda ešte tento týždeň príjme opatrenia na podporu veľkých zamestnávateľov na Slovensku. Povedal to na tlačovej besede predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. „Dôležité je, aby sme udržali zamestnanosť a neposielali ľudí na úrady práce. Je to dobré pre zamestnanca aj zamestnávateľa,“ povedal Mihók.

  Zamestnanec má istotu svojho miesta a zamestnávatelia po skončení krízy nemusia zháňať nových pracovníkov. Vláda bude mať tiež ekonomický krízový štáb, ktorý bude rokovať len o ekonomických opatreniach v čase pandémie koronavírusu.

  Zamestnávatelia vláde predložili svoje požiadavky, ktoré minister hospodárstva Richard Sulík označil za „triezve“ a opodstatnené. Tento alebo budúci týždeň majú byť na stole konkrétne opatrenia, ktoré prerokuje vláda a neskôr parlament. Medzi návrhmi je aj kurzarbeit, teda systém, kedy časť mzdy zamestnanaca prepláca štát.

  Pribudnúť by mal aj inštitút sezónneho zamestnania, keďže tento rok nemôžeme počítať so sezónnymi pracovníkmi zo zahraničia.

  Čítaj viac TU >> Čo je kurzarbeit?

  11:20 Tlačovú besedu predsedu vlády Igora Matoviča budeme sledovať online o 12:00. Premiér momentálne rokuje so zamestnávateľmi. Súčasťou tlačovej besedy by mali byť aj informácie o nových prípadoch Koronavírusu na Slovensku.

  11:10 Prvá eurofondová výzva, vďaka ktorej môže Slovensko čerpať eurofondy na boj s koronavírusom je vyhlásená. Peniaze pôjdu najskôr do zdravotníctva a hasičskému zboru. Majú totiž nedostatok ochranných prostriedkov na prácu s chorými. Výška výzvy je 13 miliónov eur. Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika remišová.

  Ide o eurofondy, ktoré sme nevyčerpali a teraz ich môžeme presmerovať tam, kde ich najviac treba, povedala Remišová. Je to otvorená výzva pre hasičov a záchranárov a financovať z toho môžu všetky prostriedky, ktoré potrebujú. Teda aj na ochranné prostriedky, aj testovanie zdravotníkov a hasičov.

  Ide o prvú výzvu, ďalšie budú nasledovať. Prostriedky z eurofondov budú môcť využiť aj iné rezorty.

  11:02 Čína v utorok oznámila, že prvý raz od januára, keď začala zverejňovať štatistické údaje, nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus. Národná zdravotnícka komisia potvrdila 32 nových prípadov, čo je čiastočný pokles oproti 39 prípadom z pondelka. Oznámenie prichádza v čase, keď sa vláda v Pekingu ocitla pod väčším drobnohľadom pre podozrenia, že štatistiky umelo podhodnocuje.

  Čínska vláda tvrdí, že v krajine doteraz zaznamenali 81 740 prípadov koronavírusu, 3 331 ľudí mu doteraz podľahlo. Všetky nové prípady z utorka sa týkajú osôb, ktoré pricestovali zo zahraničia. Čína sa obáva, že práve návrat jej občanov z cudziny by mohol spustiť druhú vlnu epidémie. (SITA)

  10:59 Úveroví klienti si budú môcť odložiť splátky, ak o to požiadajú. Parlament prerokuje tento návrh v zrýchlenom režime už na aktuálnej schôdzi. Národná rada SR totiž schválila návrh vlády, aby sa poslanci finančným opatrením zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. Klienti by za odklad splátok nemali získať negatívny záznam v úverovom registri, ako to bolo za pôvodných podmienok. Ďalším opatrením je zvýšenie bezkontaktných platieb bez použitia PIN kódu z 20 na 50 eur. (SITA)

  10:49 Využije Slovensko rýchlotesty nakúpené za Pellegriniho vlády? Podľa Mistríka sa tieto testy skúšajú a zatiaľ nie je určené, či sa budú používať. Môžu mať však svoj význam pi pacientoch, ktorí si už ochorením prešli, alebo nemajú žiadne príznaky, prípadne majú priveľa príznakov naraz. Všetko je však v štádiu výskumu a zatiaľ nie je jasné, či sa testy použijú alebo nie.

  10:35 V oblasti PCR testov dokáže Slovensko vyrobiť viac testov, ako spotrebuje. Je preto možné, že ak ich už nebudeme potrebovať, môžeme ich ponúknuť aj do zahraničia, povedal Robert Mistrík.

  10:29 Do karanténneho zariadenia internátov v Košiciach nedorazilo až 96 Slovákov z Rakúska, ktorí mali byť do tohto zariadenia umiestnení. Informuje o tom portál Noviny.sk. Jedna žena až v Košiciach priznala, že v Rakúsku bola pozitívne testovaná na koronavírus. V Rakúsku pracuje ako ošetrovateľka a na Slovensko cestovala v autobuse s ďalšími Slovákmi. Košický župan v tom vidí vážne pochybenie rakúskej strany a na internátoch nastala krízová situácia, ktorú museli okamžite riešiť.

  10:10 Slovenskí vedci darujú 100 000 PCR testov na koronavírus pre Slovensko. Informoval o tom Robert Mistrík. Výrobu testov bude financovať spoločnosť ESET, vyvinula ich skupina slovenských vedcov z viacerých laboratórií a súkromných firiem. Na výrobe sa podieľa napríklad známy biochemik Pavol Čekan, ako aj Biochemické centrum Slovenskej akadémie vied.

  Premiér Igor Matovič doplnil, že testy budú slovenskej výroby a prvých 100 000 bude ako dar. Cena ďalších testov je výrazne nižšia, ako keby sme ich nakupovali od svetových farmafiriem. Aktuálne je na trhu nedostatok takýchto testov a podľa premiéra sa nemôžeme spoľahnúť na dodávky zo zahraničia. Testy sú podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie.

  Mistrík uviedol, že test sa skladá z odberu vzorky, izolácie RNA vírusu a samotnej PCR diagnostiky. Iniciatíva slovenských vedcov je založená práve na treťom kroku, teda samotnom testovaní. Zber vzoriek je naďalej v rukách nemocníc a súkromných laboratórií. Testy ešte čaká proces certifikácie a používať ich budú štátne laboratóriá, teda úrady verejného zdravotníctva.

  🔴🎥 Slovenskí vedci spojili sily – 100 tisíc testov pre Slovensko

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 7. April 2020

  9:48 O 10:00 budeme online sledovať tlačovú besedu  predsedu vlády Igora Matoviča a člena permanentného krízového štábu Roberta Mistríka na tému: Slovenskí vedci spojili sily – 100 tisíc testov pre Slovensko.

  9:28 Karanténne zariadenie v Gabčíkove v okrese Dunajská Streda opustilo v pondelok 6. apríla 85 repatriantov s negatívnymi výsledkami testov, ktorí budú pokračovať v domácej karanténe. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru, pre 42 z nich dopravu prostredníctvom evakuačného autobusu a dodávky zabezpečili hasiči. Autobus s 33 pasažiermi smeroval na východ Slovenska do Košíc, hasičská dodávka mierila do Bratislavy. V pondelok bolo do karanténneho zariadenia v Gabčíkove prijatých 50 nových repatriantov. (SITA)

  9:15 Kam môžeme a kam nesmieme chodiť počas Veľkej noci? Ako to bude štát kontrolovať? Polícia SR vydala presné pokyny o tom, ako bude veľkonočný víkend vyzerať. Prinášame prehľad najdôležitejších opatrení.

  Všetky uvedené opatrenia platia od stredy do pondelka, teda od 8. apríla od 00:00 do 13. apríla 23:59. To znamená, že počnúc utorkom 14.4 o polnoci sa vraciame do režimu opatrení, v akom sme boli doteraz.

  Zakázané je stretávať sa s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. To znamená žiadne návštevy, žiadne spoločné výlety do prírody ani nikam inam, ak nebudú s ľuďmi, ktorí žijú v jednej domácnosti.

  Zakázaný je pohyb na verejných priestranstvách (tj. vonku) pričom platia výnimky. Všetko v tomto zozname je počas zákazu vychádzania dovolené:

  • Povolená je cesta do práce a z nej, to platí pre zamestnancov aj podnikateľov a dokonca aj pendlerov, ktorí pracujú menej ako 30 kilometrov od slovenských hraníc.
  • Nákup v nevyhnutnom rozsahu na nákup potravín, liekov, drogérie alebo krmiva pre zvieratá v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc len na území mesta.
  • Zabezpečenie základných potrieb pre cudziu osobu (susedská výpomoc, dobrovoľníctvo) v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc
  • Zabezpečenie starostlivosti o deti alebo zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc
  • Tankovanie pohonných hmôt v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc
  • Presun do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej starostlivosti, pričom si bude môcť zobrať sprievod vo forme jednej ďalšej osoby
  • Výlet do prírody za účelom pohybu v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc
  • Presun na pohreb blízkej osoby (aj mimo okresu)
  • Presun za účelom starostlivosti o príbuzného, ktorý je na starostlivosť odkázaný v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc

  Polícia bude kontrolovať všetky osobné vozidlá, ktoré prekračujú hranicu okresu na ceste aj na diaľnici, čo môže spôsobiť zdržanie. Každý kontrolovaný musí mať pri sebe občiansky preukaz, v prípade cesty do práce pracovnú zmluvu alebo iný dôkaz, že ide do práce, prípadne vykonávať podnikateľskú činnosť.

  Za nedodržanie nariadení bude pokuta 1659 eur, za nenosenie rúška 1000 eur.

  Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, ktorý nepôjde do práce, ale napríklad nakupovať do iného okresu, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie. Policajt má právo ťa na ceste otočiť a zabrániť v pokračovaní cesty.

  🚨 MIMORIADNE: OBMEDZENIE POHYBU PO CELEJ KRAJINE, VEĽKÉ OPATRENIA POČAS VEĽKEJ NOCI (8.-13.4.) 🚨❗️ Na základe…

  Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 6. April 2020

  9:00 Aktuálna situácia vo svete:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech