Koronavírus online: Počet prípadov vo svete dosiahol milión, zomrelo už 50-tisíc ľudí

  • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
  • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
  • Slovensko má zatiaľ 426 prípadov, piatich vyliečených ľudí a jedno úmrtie
  • Jeden infikovaný pacient zomrel na zápal pľúc a v štatistikách sa uvádza ako úmrtie na koronavírus.
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    20:30 Počet pozitívne testovaných ľudí prekročil hranicu jeden milión. Vylýva to z dát, ktoré zhromažďuje John Hopkins University. Do celkového počtu sa počítajú všetci pozitívne testovaní, vrátane vyliečených aj tých, ktorí už ochoreniu podľahli.

    Až 20-tisíc prípadov pribudlo v USA, nasleduje Nemecko a Španielsko (obe viac ako 6 000 nových prípadov). V počte úmrtí drží smutný rekord Taliansko s 13 tisíckami zosnulých, v Španielsku už počet obetí presiahol 10-tisíc. Rýchlo pribúdajú aj obete v USA, celkovo ich je takmer 6-tisíc.

    18:50 Minister práce Milan Krajniak predstavil balíček opatrení, ktoré pomôžu ľuďom. Zákon prijal parlament takmer jednohlasne naprieč politickým spektrom. „Prvým opatrením je moratórium na zamestnanca, ktorý je na karanténnej OČR, je v povinnej karanténe alebo je pozitívne testovaný na koronavírus. Chráni ho pred prepustením z práce počas celej doby karantény,“ povedal Krajniak.

    Ďalším opatrením je to, že ak niekomu skončí podpora v nezamestnanosti počas krízy, bude dostávať podporu až do konca mimoriadnej situácie. Významným opatrením je podľa Krajniaka aj opatrenie pre zdravotníkov. Ak totiž nastanú prekážky na strane zamestnávateľa, dostanú zdravotníci preplatených 100% svojej mzdy.

    Pomoci sa dočkajú aj mamičky na rodičovskom príspevku, ktorým končí doba príspevku a deti majú ísť do škôlky. Škôlky sú ale zatvorené, takže budú mať nárok na karanténnu OČR.

    18:22 Vláda schválila kľúčové opatrenie pre živnostníkov. Tí si budú môcť odložiť platbu svojich odvodov, povedal premiér Igor Matovič. Zajtra má byť známa finálna dohoda s bankami, vďaka ktorej sa odloží splácanie úverov. Podľa Matoviča nastane „blackout“ v splácaní úverov a odvodov.

    Vpiatok zasadne krízový štáb, ktorý prerokuje sprísnenie opatrení počas Veľkej noci. Premiér sa domnieva, že veľa ľudí bude chcieť navštíviť rodičov a starých rodičov, čo by ich mohlo ohroziť. „Obávame sa, že sa ľudia rozhodnú navštíviť rodičov, celé Slovensko sa premixuje a to, čo sme si tu doteraz vydobyli drastickou disciplínou, zničíme v priebehu pár dní,“ povedal.

    18:11 Na Slovensko dorazila piata dodávka pomôcok J&T a EPH. Obsahuje 200-tisíc respirátorov, 6 000 rúšok a bezmála 5 000 ochranných oblekov potrebných predovšetkým pre pracovníkov v ,,prvej línii“. Najväčšia časť dodávky bude prevezená do skladov štátnych hmotných rezerv a bude k dispozícii potrebám ústredného krízového štábu. Agentúru SITA o tom informoval vo štvrtok hovorca J&T Maroš Sýkora. (SITA)

    17:31 Počet infikovaných sa darí držať v norme, vláda zváži otvorenie ďalších prevádzok a opatrenie prerokuje krízový štáb. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík. Dnes môžu byť otvorené len určité typy prevádzok nevyhnutné na normálne fungovanie, ako sú obchody s potravinami, lekárne, servisy techniky, záhradníctva, optiky a podobne.

    17:15 Štát nie je schopný fungovať bez priemyslu. A zvlášť v takej otvorenej ekonomike, ako je tá Slovenská, hovorí minister hospodárstva Richard Sulík. Oznámil tiež otvorenie ďalších hraničných prechodov, z deviatich na 15 ale len pre nákladnú dopravu.

    Niektoré opatrenia podľa neho platia univerzálne, teda aj na veľké podniky. Ich situáciu však treba riešiť individuálne podľa typu a odvetvia, keďže situácia každého podniku je iná, tvrdí Sulík.

    Navrhol tiež riešenie pre podnikateľov, ktorí majú prenajaté priestory a nemôžu v nich počas epidémie využívať. Určité percento nájmu bude preplácať štát. Opatrenie by malo stáť približe 40 miliónov eur. „Základom je zabrániť masívnemu krachovaniu malých firiem, lebo obnova by trvala roky,“ povedal minister.

    16:55 Skutočný počet obetí ochorenia COVID-19, spôsobovaného novým koronavírusom, môže byť aj viac ako dvakrát vyšší ako ten, ktorý udávajú talianske úrady. Ukazuje to štúdia talianskeho analytického centra InTwig, ktorú vo štvrtok zverejnil denník L’Eco di Bergamo. Autori štúdie pomocou zberu a podrobného štúdia verejne dostupných dát zistili, že v provincii Bergamo, ktorú epidémia koronavírusu postihla vôbec najťažšie v rámci Talianska, nezomrelo na COVID-19 za mesiac marec 2 060, ale v skutočnosti až 4 500 ľudí.

    Rozdiel medzi oficiálnymi a skutočnými číslami je daný tým, že do oficiálnych údajov sa počítajú len úmrtia v nemocniciach, zatiaľ čo mnohí ľudia, najmä tí najstarší, zomierajú doma, či v domovoch dôchodcov. V Taliansku podľa oficiálnych údajov doteraz zomrelo na COVID-19 už vyše 13-tisíc ľudí, pozitívne testy na koronavírus malo takmer 111-tisíc osôb. Celosvetovo sa nákaza koronavírusom potvrdila už u vyše 950-tisíc ľudí, viac ako 48-tisíc z nich zomrelo. (SITA/AP)

    16:36 Kajetán Kičura skončil, no štátne hmotné rezervy naďalej nakupujú nevýhodne. Na novú zmluvu so spoločnosťou Remaplast upozornili Aktuality.sk. Cena za jeden respirátor FFP2 je 12,50 eur. Kritizovaná dodávka respirátotorov od spoločnosti Lacorp obsahovala respirátory za 8,74 eur. Remaplast je na rozdiel od Lacorpu etablovaná firma na poli gumených a plastových výrobkov, no to stále nevysvetľuje, prečo je ich cena násobne vyššia, ako napríklad tá za respirátory od iných firiem.

    Šéf Remaplastu pre Aktuality vysvetlil, že ceny respirátorov šli jednoducho hore a navyše ich vie dodať ihneď. Objednávka od Lacorpu pre štát totiž stále nie je kompletne doručená.

    14:58 Slovensko má spolu päť vyliečených pacientov z koronavírusu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. K trom vyliečeným pribudli ďalší dvaja pacienti hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Tí boli prepustení do domácej karantény, výsledky druhého kontrolného odberu ukázali negatívny výsledok. Okrem dvoch nových sú vyliečení už aj muž a žena z Košíc a jeden muž z banskobystrického regiónu. (SITA)

    14:40 Pripravuje sa vláda na prípadný blackout? Zásoby potravín v skladoch štátnych hmotných rezerv by sa mali čoskoro rozšíriť. Ako zistili Hospodárske Noviny, predseda pôdohospodárstva Ján Mičovský predložil na vládu plán nákupu zásob potravín. Šlo o utajovaný materiál. Pre HN plán nákupu potvrdila aj Správa štátnych hmotných rezerv. Má ísť o zásoby trvanlivých aj mrazených potravín, ktoré zabezpečia potraviny pre Slovensko na 30 dní v prípade, že vypukne krízová situácia.

    14:31 Slovenská firma vymyslela spôsob, ako platiť v obchode bez hotovosti či karty. Zákazník jednoducho zaplatí za svoj nákup online a nemusí sa ničoho dotýkať. Prevádzka pritom nemusí mať e-shop a dokonca ani terminál.

    Čítaj viac TU>> Ďalšia skvelá správa! Slovenská firma počas pandémie umožní kamenným obchodom platiť online

    13:59 Viac ako 95 percent ľudí, ktorí zomreli v dôsledku koronavírusu v Európe, bolo starších ako 60 rokov. Vo štvrtok o tom informoval predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. Varoval však, že vek nie je jediný rizikový faktor, ktorý zapríčiňuje vážny stav. „Tvrdenie, že ochorenie COVID-19 postihuje len starších ľudí, nie je pravdivé,“ povedal počas online tlačovej konferencie v Kodani.

    Podobné vyhlásenie predtým poskytol aj generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa organizácie 10 až 15 percent pacientov pod 50 rokov má mierne až vážne symptómy. „Vážne prípady sa týkajú aj tínedžerov alebo dvadsiatnikov, pričom mnohí z nich musia byť na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo, bohužiaľ, zomreli,“ uviedol Kluge.

    Podľa neho najnovšie štatistiky preukázali, že v Európe zomrelo 30 098 infikovaných, väčšina z nich v Taliansku, Francúzsku a Španielsku. „Vieme, že viac ako 95 percent týchto prípadov sa týka ľudí starších ako 60 rokov,“ objasnil. Viac ako polovica mŕtvych mala nad 80 rokov. Vyše 80 percent zosnulých malo najmenej jednu chronickú chorobu, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku či kardiovaskuláne ochorenie. „Pozitívnou správou je, že s COVID-19 hospitalizovali aj infikovaných ľudí starších ako sto rokov, ktorí sa už úplne uzdravili,“ povedal.

    13:24 Počas trojtýždňovej karantény minuli už Slováci na potraviny v kamenných predajniach podľa Slovenskej sporiteľne približne 108 mil. eur. Ide o obdobie od 5. do 31. marca. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej ľudia v posledných týždňoch vo veľkom nakupujú najmä trvanlivé potraviny. Z regálov mizne najmä múka, cestoviny či ryža. Nákup v potravinách sa medziročne zvýšil o 56 % a v prípade nákupu potravín cez internet je to až 123-percentný nárast. Dôvodom enormného nákupného apetítu je podľa analytičky nielen predzásobovanie, ale napríklad aj nadobudnutie pocitu kontroly a istoty.

    Významným faktorom je podľa Buchlákovej aj to, že už tri týždne sú na Slovensku zatvorené reštaurácie a stravovacie zariadenia. „Množstvo zamestnancov sa na Slovensku stravovalo v závodných jedálňach a fastfoodoch. Keďže mnohí v tomto období zostali doma, varia si a stravujú sa z toho, čo si nakúpia. Kým vlani ešte pre vyše dve tretiny Slovákov bolo nepredstaviteľné, aby si potraviny objednávali online, dnes vidíme, že počas troch týždňov sme minuli na tieto nákupy vyše milióna eur,“ povedala Buchláková.

    Výrazne nárasty je podľa analytičky vidieť aj v prípade nákupu drogérie. Počas troch týždňov Slováci minuli na nákup čistiacich prostriedkov, toaletného papiera či pracích práškov viac ako 17 mil. eur. Ide o 61-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Cez internet sme si objednali počas marca drogériu v hodnote vyše dvoch miliónov eur, čo je medziročný 84-percentný nárast. (SITA)

    12:40 Prehľad nových prípadov, ktorý zverejnil Úrad verejného zdravotníctva:

    • muž, 27, Banská Bystrica
    • muž, 74, Bardejov
    • žena, 72, Bardejov
    • muž, 62, Bardejov
    • muž, 21, Bratislava
    • žena, 47, Bratislava
    • muž, 18, Bratislava
    • žena, 26, Brezno
    • žena, 23, Brezno
    • žena, 22, Brezno
    • muž, 70, Ilava
    • žena, 38, Košice
    • žena, 57, Košice
    • muž, 68, Košice
    • žena, 48, Malacky
    • muž, 46, Martin
    • žena, 65, Poprad
    • žena, 29, Poprad
    • muž, 31, Prievidza
    • žena, 30,Prievidza
    • žena, 24, Sabinov
    • žena, 42, Senec
    • žena, 26, Tvrdošín
    • muž, 30, Žiar nad Hronom
    • muž, 67, Žilina
    • muž, 20, Žilina

    12:07 Včera do polnoci bolo otestovaných 1191 ľudí, z toho bolo 26 vzoriek pozitívnych. Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, až piati z nich boli v rizikovom veku. Celkový počet prípadov na Slovensku tak stúpol na 426. 118 ľudí je hospitalizovaných, traja sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti a jeden z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. Doteraz bolo vyšetrených celkovo 9862 negatívnych vzoriek.

    Minister podotkol, že súkromné laboratóriá testujú aj samoplatcov, ktorí často nie sú indikovaní na testovanie. Z tohto dôvodu môže podľa neho byť pomer pozitívnych a negatívnych vzoriek taký výrazný. V súkromných laboratóriách bolo včera vyšetrených 590 vzoriek.

    11:24 Bratislava: Najviac pozitívne testovaných Bratislavčanov na koronavírus je z Ružinova, nasleduje Petržalka. Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva. K 1. aprílu bolo pozitívne testovaných 33 pacientov z mestskej časti Ružinov, 21 ich bolo z bratislavskej Petržalky. Nasleduje Karlova Ves s desiatimi pozitívne testovanými, Staré Mesto a Podunajské Biskupice s deviatimi, Nové Mesto so siedmimi a Devínska Nová Ves so šiestimi pozitívne testovanými. Ostatné mestské časti majú zatiaľ menej ako päť pozitívne testovaných, pri troch pacientoch nie je určená mestská časť.

    Medzi prvými pozitívne testovanými pacientmi z bratislavského Ružinova boli piati zamestnanci materskej školy (MŠ) na Palkovičovej ulici, následne bolo ochorenie COVID-19 potvrdené aj u rodiny dieťaťa z MŠ. Riaditeľka MŠ, ako aj trojčlenná rodina z Ružinova sú už momentálne vyliečení. (SITA)

    11:00 Polícia od dnešného rána eviduje každú osobu, ktorá prichádza na Slovensko. Plní tak nariadenia Vlády SR vo veci zvýšenej kontroly hraničných priechodov. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti. Zároveň dodáva, že to môže spôsobiť zdržania, tak prosia verejnosť o trpezlivosť.

    Nutnosť viesť takúto evidenciu vyplýva z potreby vytvorenia prehľadu o osobách, ktoré sa vracajú zo zahraničia späť na Slovensko a na ktoré sa vzťahujú mimoriadne opatrenia,“ vysvetľuje polícia v statuse.

    10:37 USA:  Počet úmrtí na nový koronavírus v americkom štáte New York sa počas uplynulých 72 hodín zdvojnásobil na vyše 1 900. Celkový počet obetí v Spojených štátoch tak už presiahol päťtisíc a počet potvrdených prípadov nákazy 216-tisíc. V krajine sa zároveň objavujú nové ohniská nákazy, ako New Orleans či južná Kalifornia. Najviac zasiahnutý však zostáva New York.

    Celosvetovo sa už počet potvrdených prípadov nákazy blíži k miliónu. Štatistiky Johns Hopkins University hovoria o vyše 938-tisíc nakazených a viac ako 47-tisíc mŕtvych. Skutočné počty sú však podľa odborníkov zrejme omnoho vyššie. Dôvodom je nedostatočné testovanie, rozdiely medzi krajinami v počítaní mŕtvych a tiež množstvo prípadov s ľahkým priebehom, ktoré ostávajú mimo štatistík. Vedci pritom v stredu priniesli ďalšie dôkazy o tom, že koronavírus môžu šíriť aj zdanlivo zdraví ľudia. (SITA)

    10:30 Takmer 40 % firiem nebude vedieť za súčasných podmienok fungovať dlhšie ako tri mesiace a 67 % neprežije pri aktuálnej situácii dlhšie ako šesť mesiacov. Vyplýva to z prieskumu Americkej obchodnej komory v SR (AmCham Slovakia) k aktuálnej situácii medzi CEO svojich členských spoločností. Tie pritom spolu na Slovensku zamestnávajú približne 110 tis. pracovníkov. „V prípade pokračovania súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou a absenciou cielených opatrení zo strany vlády tak letné mesiace budú s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať koniec pre mnohých významných investorov na Slovensku,“ upozorňuje v tlačovej správe komora.

    Takáto situácia by mala podľa AmCham Slovakia následne drastický efekt na zamestnanosť a až dvojitý negatívny efekt na verejné financie. „V prvom rade bude znamenať zásadný výpadok na príjmovej stránke štátneho rozpočtu aj rozpočtu samospráv v podobe chýbajúcich príjmov z daní z príjmu právnických a následne aj fyzických osôb. Sekundárnym efektom bude po znížení príjmov obyvateľstva aj zníženie kúpnej sily domácností, čo sa negatívne odzrkadlí na príjmoch z DPH,“ priblížila komora.

    V prípade bankrotu spoločností sa pritom podľa nej bez práce ocitnú v odhadoch až stovky tisíc občanov Slovenska a výdavky na sociálne dávky. (SITA)

    9:23 Viac ako sto zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku muselo podstúpiť testy na koronavírus. Dôvodom je pozitívny test 20-ročného pacienta z Čadce, ktorý bol do nemocnice prijatý už 23. marca, ale nákaza sa u neho prejavila až o osem dní neskôr. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

    Podľa slov hovorkyne bol pacient prijatý po úraze hlavy a urobili mu testy na koronavírus s negatívnym výsledkom. „V utorok 31. marca mal pacient podstúpiť drobný operačný zákrok. Z preventívnych dôvodov nemocnica testy na koronavírus u pacienta zopakovala a výsledok bol pozitívny,“ uviedla Dišková.

    Po konzultácii s vedúcou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR v Liptovskom Mikuláši a na základe konzultácie s prednostkou Kliniky infektológie ÚVN SNP vedenie vojenskej nemocnice postupovalo v súlade s aktualizovaným nariadením hlavného hygienika SR. „Po dokončení posudzovania epidemiologickej anamnézy a klinického stavu zamestnancov nemocnice, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom, bude upresnený počet zamestnancov, ktorým bude nariadená karanténa,“ upresnila Dišková.

    Spolu 118 zamestnancom urobili testy na koronavírus, z ktorých časť už ružomberská nemocnica zaslala do laboratória v Banskej Bystrici a ich výsledky by mali byť známe už dnes ráno. Spomínaný pacient je podľa hovorkyne nemocnice hospitalizovaný na oddelení ARO. (SITA)

    9:00 Aktuálna situácia vo svete:

    USA majú aktuálne 215-tisíc prípadov, včera pribudlo viac ako 25-tisíc, čo je denný svetový rekord. V Taliansku pribudlo takmer 5 000 prípadov a tak ich celkový počet stúpol na 110-tisíc. Taliansko drží smutný rekord v počte úmrtí, celkovo 13-tisíc, no nie je vylúčené, že ho o chvíľu predbehnú USA. Včera tam zomrelo 1049 ľudí, čo je zatiaľ najviac úmrtí za jediný deň.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá