Koronavírus online: Pribudlo 19 nakazených, spolu ich je už 124

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Počet nakazených na Slovensku je 124, negatívnych vzoriek je 2316
 • Do celkového počtu sa ráta aj zosnulá 84-ročná pacientka, u ktorej však koronavírus nebol príčinou smrti
 • Počet nakazených v Taliansku sa prudko zvýšil na 35-tisíc
 • Interaktívne mapy výskytu koronavírusu na Slovensku a vo svete nájdeš TU >>

  17:50 Ďalšia firma bude šiť rúška. Spoločnosť Vulkan Partizánske v minulých dňoch zreorganizovala časť svojej produkcie na výrobu bavlnených prateľných ochranných rúšok. Od štvrtka začala firma s 80 zamestnancami na troch prevádzkach s výrobou týchto rúšok. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Petro, s dodávkami rúšok začne spoločnosť od piatka. Firma by mala denne vyrobiť zhruba 5-tisíc kusov ochranných rúšok, objem produkcie bude závislý od plynulosti dodávok materiálov. Zamestnanci budú na výrobe rúšok pracovať aj cez víkend. (SITA)

  17:34 Nové prípady ľudí infikovaných koronavírusom podľa ministerstva zdravotníctva:

  • Muž, domáca izolácia, Bratislava, Anglicko-cestovateľská anamnéza
  • Muž, domáca izolácia, Bratislava
  • Žena, infektológia Ružomberok, ČR-cestovateľská anamnéza
  • Žena, infektológia Ružomberok, ČR-cestovateľská anamnéza
  • Muž, FN Trenčín, Nedašovce
  • Muž, FN Trenčín, Trenčín
  • Muž, FN Trenčín, Skačany
  • Muž, FN Trenčín, Ilava
  • Žena, FN Trenčín, Nová Dubnica
  • Muž, FN Trenčín, Ilava
  • Muž, FN Trenčín, Trenčianska Turná
  • Žena, FN Trenčín, Trenčín
  • Muž, FNsP Prešov, Giraltovce
  • Muž, FNsP Prešov, Poprad
  • Žena, domáci odber, Bratislava
  • Žena, domáci odber, Bratislava
  •  Muž, domáci odber, Bratislava
  • Žena, domáca izolácia, odber cez RÚVZ Nové Zámky, Štúrovo, kontakt s COVID-19
  • Muž, FNsP, Prešov, kontakt s COVID-19

  16:26 Monacký princ Albert má koronavírus. 62-ročný monarcha podľa informácií EuroNews ostáva v domácej karanténe. Vírusom je nakazený aj monacký premiér Serge Telle.

  16:20 „Pacient nula“ zo Slovenska je už doma. Televízia Markíza informovala, že 52-ročný muž z obce Kostolište bol prepustený do domácej liečby. Hospitalizovali ho 6. marca na jednotke intenzívnej starostlivosti. Muž sa nakazil od syna, ktorý bol v Taliansku.

  16:05 Slovensko denne otestuje len pár stoviek ľudí, Česko mnohonásobne viac. Ukazuje to graf, ktorý zverejnil analytik VÚB banky Michal Lehuta. Vychádzal z oficiálnych dát za ČR a oficiálnych dát o dennom testovaní na Slovensku. Modrý graf ukazuje počet otestovaných ľudí u nás, zelená u našich susedov.

  Testovanie na Slovensku (modrá) a v ČR (zelená), denne

  Gepostet von Michal Lehuta am Donnerstag, 19. März 2020

  15:17 V stredu 19. marca pribudlo na Slovensku 19 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámil to na tlačovom brífingu predseda vlády Peter Pellegrini. Spolu je teda u nás 124 potvrdených prípadov. Premiér zároveň podotkol, že nebude možné otestovať všetkých Slovákov. Rýchlotesty z Číny budú slúžiť len orientačne.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Donnerstag, 19. März 2020

  15:02 Polícia v Košickom kraji rieši prípad vykradnutej lekárne. Páchateľ si odniesol najmä hotovosť, ale aj lieky.

  IBA HYENA V TEJTO NEĽAHKEJ DOBE VYKRADNE LEKÁREŇKošickí policajti vyšetrujú neľudský čin v čase vyhlásenej mimoriadnej…

  Gepostet von Polícia SR – Košický kraj am Donnerstag, 19. März 2020

  14:59 V Prešove a v okolí boli v pondelok tento týždeň potvrdené aj ďalšie dva pozitívne prípady nákazy vírusom. Ide o pacientov, ktorým boli vzorky odobraté mimo zdravotníckeho zariadenia, prostredníctvom mobilnej jednotky Krajského operačného strediska. Ochorenie sa potvrdilo u dvojročného dieťaťa z Prešova, ktoré je spolu s celou rodinou v prísnej domácej karanténe. „Dieťa je v dobrom klinickom stave, stabilizované,“ uviedla hovorkyňa. Druhý pacient pochádza z okolia Prešova. Celkový počet prípadov v Prešove je päť. (SITA)

  14:49 Slovensko má z eurofondov k dispozícii zatiaľ 527 miliónov eur na sanovanie škôd súvisiacich s epidémiou koronavírusu. Tieto peniaze vie použiť ihneď, no je potrebné určiť na čo budú prostriedky využité a vypísanie výzvy na tieto účely. To môže trvať niekoľko týždňov. „Peniaze môžu byť použité napríklad na zmierňovanie dopadov na zdravotnícku infraštruktúru či podporu malých a stredných podnikov. Zároveň Európska komisia (EK) do konca marca upraví legislatívu tak, aby z eurofondov mohli byť podporené aj oblasti, ktoré doteraz byť nemohli,“ informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. (SITA)

  13:26 84-ročná žena, ktorá bola infikovaná, podľa výsledkov pitvy nezomrela na následky Covid-19, informoval premiér. Žena pravdepodobne zomrela na masívny infarkt. Pellegrini zároveň potvrdil, že na Slovensku sú nové prípady nákazy, presné čísla však neuviedol. Zverejní ich pred rokovaním vlády ešte dnes.

  13:21 Na Slovensko vládny špeciál priviezol milión rúšok a 100-tisíc rýchlotestov na koronavírus. V zásielke je aj iný zdravotnícky materiál, ktorý Slovensko dostalo od Číny ako dar. Oznámil to Predseda vlády Peter Pellegrini. Dodávka nepôjde do skladu štátnych hmotných rezerv. Zásielka prišla z Číny. V najbližších hodinách a dňoch majú pristáť lietadlá s ďalšími zdravotníckymi pomôckami.

  NAŽIVO Z BRATISLAVSKÉHO LETISKANa Slovensko dorazili zdravotnícke pomôcky. Pozrite si brífing po pristátí lietadla.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Donnerstag, 19. März 2020

  12:20 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP v Ružomberku ohlásila ďalšie dva prípady pacientov s diagnózou COVID-19. K trom doterajším pacientom pribudli v priebehu posledných 24 hodín ďalšie dve ženy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

  Obe ženy do nemocnice prijali 17. marca. „V prvom prípade ide o 82-ročnú pacientku, ktorá sa zúčastnila na rodinnej oslave spolu s príbuznými z Česka a Nemecka. Má mierne príznaky ochorenia a je u nás hospitalizovaná,“ konkretizovala Dišková. V poradí piatou pacientkou nakazenou koronavírusom je podľa hovorkyne nemocnice 22-ročná žena v Liptovského Mikuláša, ktorá sa vrátila na Slovensko z Olomouca a je v domácej karanténe.

  12:10 Zhromažďovať sa nemôžu, tak protestovali z balkóna: Brazílčania v stredu večer protestovali proti prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, ktorý podľa nich nezvláda boj proti šíreniu nového koronavírusu. Milióny ľudí vyšli v Sao Paule a Riu de Janeiro na balkóny a do okien, pričom blikali svetlami, robili hluk prázdnymi hrncami či panvicami a kričali „preč s Bolsonarom“. Podľa BBC to bol doteraz najväčší protest proti politikovi a jeho vláde.

  11:57 Investičná skupina Penta prispeje na boj s koronavírusom sumou až 15 miliónov eur. Peniaze pôjdu na nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu a ochranných pomôcok, ako aj na nákup rapid testov COVID 19. Avšak prostriedky sa použijú aj na okamžité investície do zdravotníckych zariadení a lekární. Dôvodom je reprofilácia nemocníc, či technické úpravy.

  Sme pripravení pomôcť s rýchlym otestovaním ľudí v plnej súčinnosti s krízovým štábom. Projekt testovania môžeme plošne spustiť vo všetkých našich nemocniciach a poliklinikách tak, aby sme pomohli zvýšiť potrebné kapacity na testovanie,“ povedal spolumajiteľ skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták. (SITA)

  11:19 Dobré správy z Číny: Mesto Wu-Chan, pôvodné ohnisko nemá žiadne nové prípady nákazy koronavírusom.

  11:14 Južná Kórea, Čína a Singapur čelia druhej vlne nového koronavírusu, ktorú spustili ľudia vracajúci sa zo zahraničia. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že Čína, kde sa vírus v decembri po prvý raz objavil, v stredu potvrdila, že nemá žiadne nové domáce prípady, čo sa stalo prvý raz od vypuknutia epidémie. Všetkých 34 nových potvrdených prípadov nákazy priniesli ľudia, ktorí sa nedávno vrátili zo zahraničia.

  Singapur má 47 nových prípadov, z ktorých 33 je importovaných, pričom 30 z nich sú obyvatelia Singapuru. Južná Kórea vo štvrtok zaznamenala 152 nových prípadov, no nie je jasné koľko z nich je dovezených. Nový klaster nákazy sa objavil v opatrovateľskom domove v Tägu, kde malo pozitívne testy 74 pacientov.

  Japonsko v stredu oznámilo tri nové prípady. Ostrov Hokkaido, ktorý bol so 154 nakazenými najviac zasiahnutým japonským regiónom, oznámil ukončenie núdzového stavu trvajúceho od konca februára, pričom úrady skonštatovali, že vírus sa zrejme prestáva šíriť. Ľudí však naďalej vyzývajú, aby boli opatrní a zostali doma.

  Všetky štyri krajiny boli úspešné v kontrole domácich prípadov, no zvyšujú sa obavy, že stúpajúci počet nakazených v iných oblastiach môže ich progres zastaviť. (SITA)

  10:22 Automobilky Volkswagen, Jaguar Land Rover a PSA Peugeot Citroen už svoje závody odstavili, čoskoro sa k nim pridá žiliská Kia. Automobilky sú pilierom Slovenskej ekonomiky a zatiaľ nie je známe, aké škody na ekonomiky odstavenie výrobných závodov zanechá. Automobilky tvoria približne 10 percent HDP Slovenska a zamestnávajú viac ako 177-tisíc ľudí.

  Kia Motors Slovakia v Žiline preruší z dôvodu šírenia koronavírusu výrobu na dva týždne od pondelka 23. marca 2020. Žilinská automobilka o tom informovala v zverejnenej tlačovej správe. „Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia koronavírusu dočasne preruší výrobu od pondelka 23. marca. Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná,“ informoval hovorca spoločnosti Ján Žgravčák.

  Na Slovensku tak výrobu prerušia všetky štyri automobilky. Od utorka 17. marca dočasne prerušila výrobu spoločnosť Volkswagen Slovakia predbežne na dva týždne. Od štvrtka 19. marca k rovnakému kroku pristúpila aj trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Prerušenie výroby má predbežne trvať do piatku 27. marca. Výrobné linky v reakcii na šírenie nového koronavírusu odstaví aj nitrianska automobilka Jaguar Land Rover. Výroba automobilov sa vo fabrike zastaví v piatok 20. marca, ktorý bude posledným výrobným dňom pred dočasnou odstávkou. (SITA)

  10:08 Známy bojovník MMA Karlos Vémola zverejnil na Facebooku video z Anglicka, na ktorom ukazuje, ako tu vyzerá prevencia proti koronavírusu. Vémola si potreboval do nákupného centra zájsť na poštu. „ Ako vidíte, tu je všetko otvorené, všade sú davy ľudí a správajú sa, ako keby sa nič nedialo. Všetci bez rúška. Keď si ho nasadím ja, tak sa na mňa pozerajú ako na zlodeja,“ hovorí vo videu. „Fandím vám v Česku. Čo sa deje tu, to absolútne nechápem.“

  10:00 Hraničný priechod Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely bude dočasne otvorený pre nákladné vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony, Informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Na otvorení priechod sa dohodli slovenská a maďarská strana. Cieľom otvorenia ďalšieho priechodu je zjednodušenie cezhraničnej nákladnej dopravy. (SITA)

  9:50 V Košiciach počítajú aj s tým, že budú musieť odstaviť MHD. Členovia Krízového štábu Košíc nevylúčili, že ak sa vývoj chorobnosti na koronavírus v meste rapídne zhorší, zrejme budú musieť pristúpiť aj k ďalšiemu obmedzeniu mestskej hromadnej dopravy (MHD), v krajnom prípade aj s možnosťou jej úplného odstavenia. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

  Primátor navrhol stretnutie s programátorom a dopravným riaditeľom Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Romanom Dankom. Mesto dostalo ponuku vytvorenia aplikácie, prostredníctvom ktorej by sa obyvatelia mohli cez SMS alebo internet zaregistrovať a uviesť, kedy presne potrebujú cestovať MHD,“ uviedol Fabian. (SITA)

  9:42 Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom Slovenská akadémia vied v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Monika Hucáková.

  Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude následne skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

  9:30 Američan, ktorý zomrel v košickom hoteli nemal koronavírus. Portál Aktuality.sk o tom informovala Nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Muž zomrel pred dvomi dňami bol podľa dostupných informácií v Číne, no dávno pred vypuknutím epidémie. Posádka záchranky, ktroú k nemu vyslali, bola poslaná do karantény. Muž bol ťažký diabetik.

  9:10 Rúška bude šiť aj firma Embraco, najväčší zamestnávateľ na Spiši. Pracovníci najväčšieho zamestnávateľa na Spiši spoločnosti Embraco Slovakia sa rozhodli pomôcť riešiť všeobecný nedostatok ochranných rúšok. „Tím poskladaný zo zamestnancov oddelení výroby a bezpečnosti spoločnosti urobil rýchlu kampaň medzi kolegami. Sformovala sa skupina žien, ktoré v priebehu prvých hodín stihli ušiť viac ako 170 rúšok. Teraz pracujú na dve zmeny a denne plánujú vyrobiť 600 kusov,“ informoval Anton Oberhauser z Embraco Slovakia s tým, že pracovné kapacity na ženských pozíciách vo firme boli dočasne uvoľnené pre tento účel.

  8:00 Aktuálny stav vo svete: Celkový počet nakazených prekročil hranicu 200-tisíc, výrazne pribudlo aj ľudí, ktorí chorobe Covid-19 podľahli.

  zdroj: Worldometers.info
  Zdroje: SITA, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech