Koronavírus online: Rúška by sme už nemuseli nosiť vonku, navrhuje hlavný hygienik

  • Udalosti v pondelok 11. mája sledujeme LIVE
202403vlada_opatrenia_2692190
Od minulej stredy sú vďaka priaznivej epidemiologickej situácii otvorené aj terasy podnikov. V niektorých častiach Slovenska by však mohli otvoriť aj všetko., FOTO: TASR/Jakub Kotian
  • Udalosti v pondelok 11. mája sledujeme LIVE
  • Na Slovensku je celkovo 1457 prípadov, z toho 959 je vyliečených a 26 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    17:50 Rúška by sme už vonku nemuseli vôbec nosiť, v interiéri by mali byť nutnosťou. Povedal to pred rokovaním ústredného krízového štábu hlavný hygienik Ján Mikas, informuje o tom Denník N. Mikas si vie predstaviť, že by sme rúška nosili len v obchodoch, v školách či na úradoch a všetkých apoločných aktivitách v interiéri.

    Krízový štáb dnes rokuje aj o tom, že by sa mohli školy a škôlky otvoriť už počas tohto školského roka. Pôjde však iba o niektoré ročníky základných škôl a materské školy.

    Hlavný hygienik tiež vydal nové odporúčania pre návštevy v nemocniciach. Po novom smie ísť k pôrodu aj otec dieťaťa. Návštevy sú dovolené aj pri umierajúcich pacientoch, ktorých môžu navštíviť dvaja ľudia alebo duchovný. Povolený je tiež sprievod pre ľudí, ktorí odchádzajú z nemocnice po prepustení. Zákaz navštevovať pacientov v nemocniciach majú naďalej osoby do 16 rokov a osoby nad 65 rokov a iné osoby z rizikových skupín, napr. osoby so zníženou imunitou.

    16:37 Vláda v pondelok zrušila zákaz vývozu niektorých životne dôležitých tovarov zo Slovenska. Konkrétne ide o ochranné prostriedky, antibakteriálne mydlá, gély, dezinfekčné prostriedky a zariadenia na umelú pľúcnu ventiláciu. Kabinet totiž schválil novelu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie. Jej pôvodné znenie prijal 10. apríla tohto roka a zakázal tak vývoz uvedených tovarov. Zároveň ale vláda mohla v mimoriadnych prípadoch vývoz povoliť, čo aj niekoľkokrát urobila. Ministerstvo hospodárstva SR navrhlo zákaz vývozu úplne zrušiť, keďže podľa neho na základe priaznivej situácie na trhu stratil význam.

    „Výrobné kapacity v Slovenskej republike v tomto momente disponujú dostatočnou výrobnou a skladovacou kapacitou, aby aj v čase nariadeného opatrenia hospodárskej mobilizácie plne a priebežne zabezpečovali vnútroštátny dopyt po určených životne dôležitých tovaroch a súčasne plnili aj svoje záväzky voči zahraničným odberateľom, keďže ich výrobné a distribučné kapacity prevyšujú súčasné potreby a požiadavky slovenského spotrebiteľského trhu o 60 %,“ argumentoval rezort. Všetky dotknuté obchodné spoločnosti zároveň podľa neho deklarujú, že sú pripravené prednostne vybavovať objednávky zo Slovenska a vyvážať až po vybavení tuzemských objednávok. (SITA)

    16:00 Minister hospodárstva Richard Sulík je zásadne proti tomu, aby ostali obchody na Slovensku v nedeľu zatvorené aj po skončení koronakrízy. „Pán premiér ma ubezpečil, že budú zatvorené iba počas mimoriadneho stavu a keď ten skončí, padne aj tento nedeľný zákaz. Ja verím, že slovo premiéra Slovenskej republiky platí,“ uviedol minister počas pondelkového rokovania vlády. Zatvorenie obchodov podľa neho obmedzuje slobodu ľudí, ktorí chcú, najmä pre príplatky, v nedeľu pracovať, ale aj tých, ktorí si chcú v tento deň niečo kúpiť.

    Šéf rezortu hospodárstva zároveň priznal, že sa koalícia stále nedohodla na riešení problematiky nájmov. Dôvodom má byť odmietavý postoj predsedu vlády. „Igor Matovič blokuje prijatie takéhoto návrhu, uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie,“ skonštatoval. Podľa neho pripravili s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou legislatívne znenie návrhu, bude o ňom však zrejme ešte rokovať koaličná rada alebo vláda.

    Jeho podstatou je, že sa prenajímatelia zrieknu veľkej časti nájmov, na úrovni 40 až 45 %, ďalšou časťou prispeje štát a samotným majiteľom zatvorených prevádzok by ostalo platiť okolo 10 %. „Považujem to za korektné a správne,“ povedal minister. Celkovo by takto Slovensko nalialo do ekonomiky ďalších 100 až 200 mil. eur. Slovenským návrhom sa podľa Sulíka inšpirovala aj susedná Česká republika a plánuje ho prijať. (SITA)

    15:50 Povinná štátna karanténa pri návrate zo zahraničia platí v Európe len na Slovensku a Cypre. Upozornil na to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Radovan Kazda. Z analýzy, ktorú vypracoval na základe stránok vlád krajín v Európe, napríklad vyplynulo, že v krajinách ako Dánsko, Holandsko, Portugalsko či Veľká Británia platí domáca karanténa ako odporúčanie. Slovensko tak patrí ku krajinám s najprísnejšími opatreniami. (SITA)

    15:28 Z krajov má najmenej prípadov Banskobystrický, z okresov sú to Medzilaborce. 

    Ak by sa uvoľňovanie ekonomiky malo uskutočňovať podľa okresov, mohli by sme začať na Východe. V okrese Medzilaborce nebol doposiaľ zaznamenaný jediný prípad nákazy. Pridať by sa mohli aj viaceré okresy, ktoré majú iba jeden prípad. Konkrétne Myjava, Banská Štiavnica, Krupina, Poltár a Detva. Po dva prípady majú okresy Žiar nad Hronom a Stropkov.

    Ak by sa postupovalo podľa krajov, ako prvý by mohol otvoriť prevádzky Banskobystrický kraj. V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) evidujú zdravotníci k dnešnému dňu 96 prípadov ochorení na Covid-19, pričom prvý prípad ochorenia sa vyskytol v okrese Banská Bystrica 8. marca a potvrdený bol 14. marca. Ako agentúru SITA informovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Avdičová, chorobnosť v kraji predstavuje na 14,8 prípadu na 100-tisíc obyvateľov, čo znamená, že je najnižšia v rámci Slovenska.

    Najviac prípadov je stále v Bratislavskom kraji. Je tu však aj pomerne veľký počet vyliečených, keďže Bratislava bola medzi prvými krajmi, kde sa prípady koronavírusu vyskytli. V okrese Bratislava sa žiadny nový prípad nevyskytol od 28. apríla, stále však je najviac postihnutým okresom- je tu 206 prípadov. Druhým najhorším okresom je okres Pezinok a to najmä kvôli miestnemu domovu dôchodcov. Tretím najviac zasiahnutým okresom je Spišská Nová ves s 90 prípadmi. (red, SITA)

    14:00 Spoločnosť Resco začala svojim klientom zadarmo ponúkať Face Mask Check. Funkcia sa dá použiť napríklad na video či fotku z kamery smartfónu, ktorú následne skontroluje umelá inteligencia a dokáže rozoznať, či človek na zábere má rúško alebo nie.

    Čítaj viac TU >> Budú naše rúška kontrolovať kamery? Slovenská firma proti koronavírusu bojuje umelou inteligenciou

    13:17 Španielsko v pondelok ohlásilo najnižší počet nových prípadov nákazy a úmrtí spojených s novým koronavírusom za niekoľko týždňov. Za uplynulých 24 hodín tam zomrelo 123 osôb, čo je najnižší denný nárast od 17. marca. V Španielsku doteraz zomrelo celkovo takmer 27-tisíc infikovaných.

    Za jeden deň takisto pribudlo zhruba 400 ľudí, u ktorých potvrdili vírus. Celkovo krajina od vypuknutia pandémie nahlásila približne 268-tisíc infikovaných.

    Podľa zástupcu vlády Fernanda Simóna je jasné, že krajina je „v poslednej fáze šírenia“. Madrid a Barcelona aj naďalej dodržiavajú prísne obmedzenia, no približne polovica zo 47 miliónov obyvateľov Španielska si od pondelka môže užívať uvoľnenie napríklad v podobe stretávania sa maximálne desiatich ľudí na jednom mieste. Otvorili tiež malé obchodné prevádzky alebo reštaurácie a bary s vonkajšími terasami. Hotely môžu byť otvorené pod podmienkou, že sa vo verejných priestoroch nebudú stretávať viacerí hostia. (SITA)

    12:00 Rusko sa stalo krajinou s tretím najvyšším počtom osôb infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 na svete po tom, ako celkový počet potvrdených prípadov nákazy v krajine dosiahol 221 344. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS.

    Rusko v počte infikovaných predbehlo Britániu (219.183 nakazených) aj Taliansko (219.070 nakazených) a zaradilo sa za druhé Španielsko (224.390 nakazených) a prvé Spojené štáty (1,4 milióna nakazených). Ako spresnila s odvolaním sa na údaje ruského krízového strediska agentúra Interfax, v krajine pribudlo za jeden deň 11.656 prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je uvedený nový druh koronavírusu.

    Denný prírastok nových prípadov tak dosiahol 5,6 percenta, pričom 5417 nových zaznamenaných prípadov – 46.5 percenta – bolo podľa strediska bezpríznakových. Interfax tiež informoval, že až 6169 z celkového počtu nových prípadov nákazy bolo zaznamenaných v Moskve. V ruskej metropole sa tak týmto potenciálne smrtiacim ochorením dokázateľne infikovalo už 115.909 osôb. Nákaza si v Rusku podľa oficiálnych údajov vyžiadala 2009 obetí na životoch, vrátane 94 osôb, ktoré jej podľahli za posledných 24 hodín. (TASR)

    11:14 Opozičný Smer-SD pokračuje v kritike nastavenej pomoci slovenskej ekonomike v boji s negatívnymi dopadmi koronavírusu. Podľa Petra Pellegriniho je totiž pomoc podnikateľom, firmám a zamestnancom na Slovensku v rámci Európy najpomalšia, najslabšia a aj najkomplikovanejšia. Dôkazom je podľa neho len niečo cez 20 miliónov eur vyplatenej sumy podnikateľom v rámci vládou ohlasovanej prvej pomoci. Nebyť OČR a PN, teda mechanizmov, ktoré fungovali aj pred koronavírusom, by tak vláda podľa neho doposiaľ vyplatila iba 2 % celkovej ohlasovanej pomoci. Členov súčasnej vlády preto vyzval, aby okamžite začali konať a zabránili tak obrovským negatívnym dopadom na slovenské hospodárstvo v budúcnosti.

    Musím povedať, že ma vážne znepokojuje situácia, ako nezvládame zápas o ekonomickú budúcnosť Slovenskej republiky. Spory medzi premiérom, konzíliom odborníkov a na druhej strane ministrom hospodárstva a vicepremiérom pre ekonomiku a ekonómami odhaľujú neschopnosť rýchlo riešiť ekonomickú budúcnosť Slovenska,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii Pellegrini s tým, že pomoc, ktorá bola slovenskej ekonomike zo strany vlády avizovaná, nefunguje a vláda tak podľa neho prehlbuje sociálnu neistotu. „Mala to byť pomoc menej komplikovaná, intenzívnejšia a viac plošná“ dodal. (SITA)

    10:53 Slovenské domácnosti počas pandémie koronavírusu spotrebovali viac teplej vody. Teplári nateraz odhadujú, že sa v domácnostiach v týchto mesiacoch zvýšila spotreba teplej vody v priemere o 8 %. Podľa výrobcov tepla sa však domácnosti nemusia obávať zvýšených nákladov. „Napriek tomu, že v marci a apríli vzrástla spotreba teplej vody, z pohľadu celého roka to nebude mať významný dopad na celkové náklady. Okrem toho počas týchto mesiacov bolo mimoriadne teplé počasie a v bytoch sa menej kúrilo, a tak sa odberatelia nemusia obávať zvýšených nákladov,“ uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).

    Počas karanténnych opatrení trávili Slováci väčšinu času doma, čo sa odrazilo aj na spotrebe teplej vody. Za zvýšenou spotrebou teplej vody môžeme podľa teplárov hľadať častejšie umývanie rúk, častejšie varenie a umývanie riadu, ako aj častejšie upratovanie. SZVT odhaduje, že jedným z dôvodov zvýšenia spotreby teplej vody mohli byť aj veľkonočné sviatky. Tie tento rok strávili Slováci doma, keďže bol obmedzený pohyb.

    Výrobcovia a dodávatelia tepla, ako jeden zo strategických dodávateľov energií pre obyvateľstvo, spravili všetky dostupné opatrenia na zabezpečenie nepretržitej dodávky tepla a teplej úžitkovej vody pre širokú verejnosť. Vytvorili sme náhradné tímy pre prípad nákazy v tej ktorej spoločnosti. Tímy fungujú v krízovom režime s maximálnym možným obmedzením osobných kontaktov za účelom dlhodobého zabezpečenia dodávok pre obyvateľstvo,“ konštatoval predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš. (SITA)

    10:10 Pri úmrtnosti na COVID-19 by mohol zohrávať rolu vitamín D. Pri študovaní globálnych dát týkajúcich sa nového koronavírusu objavili vedci silný súvis medzi vážnym nedostatkom vitamínu D a úmrtnosťou. Tím výskumníkov v spolupráci s Northwestern University v americkom štáte Illinois spravil štatistickú analýzu dát z nemocníc a kliník v Číne, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Iráne, Južnej Kórei, Španielsku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Spojených štátoch.

    Výskumníci zistili, že pacienti z krajín s vysokou mierou úmrtnosti na ochorenie COVID-19, ako sú Taliansko, Španielsko či Veľká Británia, mali nižšie hladiny vitamínu D v porovnaní s pacientmi v krajinách, ktoré neboli tak silno zasiahnuté. To však neznamená, že všetci, najmä tí bez potvrdeného nedostatku tohto vitamínu, by si mali teraz hromadne začať kupovať takéto výživové doplnky, upozorňujú vedci.

    Vitamín D posilňuje prirodzenú imunitu a bráni prehnaným reakciám imunitného systému. Nové zistenie by mohlo viesť k vysvetleniu viacerých záhad, napríklad prečo je taká malá pravdepodobnosť úmrtia detí na COVID-19. „Potrebný bude ďalší výskum a ja dúfam, že naša práca vzbudí záujem v tejto oblasti,“ uviedol v tejto súvislosti vedúci výskumného tímu Vadim Backman. (SITA)

    9:33 Do nedeľňajšej polnoci nepribudol ani jeden nový prípad koronavírusu. Urobilo sa 786 testov. Pribudlo aj 18 vyliečených ľudí a nikto ďalší nezomrel.

    zdroj: korona.gov.sk

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá