Koronavírus online: Rýchlotesty sa predsa len použijú, otestujú nimi domovy dôchodcov

  • Udalosti v pondelok 27. apríla sledujeme online
BeFunky-collage (51)
FOTO: TASR/Martin Baumann, AP
  • Udalosti v pondelok 27. apríla sledujeme online
  • Na Slovensku je celkovo 1381 prípadov, z toho 403 je vyliečených a 18 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    18:27 Počas letných mesiacov by nemal výrazne klesnúť počet prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, tvrdí čínsky expert. Teploty počas leta totiž nie sú dostatočné vysoké na to, aby zničili nový koronavírus. Informovala o tom v pondelok agentúra Sinchua.

    Nový koronavírus môže byť zničený pri teplote 56 stupňov Celzia po 30 minútach. Teplota v lete ale nemôže byť taká vysoká. Podľa súčasnej globálnej epidemickej situácie nie je vysoká pravdepodobnosť výrazného zníženia prípadov COVID-19 ani v lete,“ povedal expert z Pekinskej prvej nemocnice Wang Kuej-čchiang.

    Podľa Wanga nie je možné vylúčiť možnosť, že svet bude riešiť situáciu s novým koronavírusom dlho. „Je tiež možné, že sa na jeseň alebo v zime objavia ďalšie ohniská nákazy na miestach, kde sa ľudia zhromažďujú bez dostatočného prúdenia vzduchu,“ dodal Wang. (TASR)

    18:04 Mobilné odbery vzoriek pre zisťovanie prítomnosti koronavírusu bude pri imobilných pacientoch zabezpečovať záchranná zdravotná služba (ZZS). Uviedlo to Ministerstvo zdravotníctva SR v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Mobilné odbery bude ZZS zabezpečovať pre tých pacientov, ktorí nemajú možnosť prísť na mobilné odberové miesto (MOM) a ich zdravotný stav si nevyžaduje lekárske vyšetrenie alebo hospitalizáciu. Mobilné odbery imobilným pacientom budú vykonávané do odvolania.

    Mobilné odbery vzoriek bude spolu vykonávať deväť sanitiek, ktoré budú schopné v priebehu 12 hodín vykonať päť až osem odberov. Odbery zabezpečí Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná služba Košice v počte 1 ambulancia ZZS na kraj, v prípade Bratislavského kraja sú to 2 ambulancie. (SITA)

    17:20 Spojené kráľovstvo môže očakávať v priebehu tohto roka ešte viac než 100.000 úmrtí, ak sa obmedzenia v rámci uvoľnených opatrení budú týkať len tých najzraniteľnejších skupín. Tieto varovné slová popredného britského epidemiológa Neila Fergusona, ktorý je počas koronavírusovej pandémie jedným z poradcov britskej vlády, citovala v pondelok televízia CNN.

    Profesor Ferguson, ktorého matematické modely mali vplyv na vládnu stratégiu v boji proti pandémii, je voči myšlienke uvoľňovania opatrení pre väčšinu ľudí a zamerania sa na ochranu najrizikovejších obyvateľov skeptický.

    Mám pochybnosti, že najrizikovejšie skupiny dokážeme ochrániť na takej úrovni, aby bola táto stratégia prijateľná. Aj keď dosiahneme napríklad až 80-percentnú úspešnosť pri ochrane týchto rizikových skupín – teda riziko infekcie v týchto skupinách znížime o 80 percent -, aj tak môžeme tento rok zaznamenať ešte vyše 100.000 úmrtí,“ povedal Ferguson.

    Ferguson tiež priznáva, že opatrenia prijaté vládou boli úspešné. Podľa neho došlo k 80- až 90-percentnému poklesu kontaktu medzi ľuďmi z rôznych domácností, čo pravdepodobne znížilo stupeň rizika prenosu nákazy. Dodáva však, že „nie je čas na oddych bez ďalších zásahov“ a súčasné opatrenia je nevyhnutné nahrádzať ďalšími.

    Fergusonove vyhlásenia prichádzajú v čase, keď sa v Británii čoraz častejšie hovorí o uvoľňovaní opatrení. Premiér Boris Johnson však dnes uviedol, že Británia je síce v boji s novým koronavírusom úspešná, avšak opatrenia týkajúce sa bezpečného odstupu medzi ľuďmi musia byť v krajine dodržiavané aj naďalej. (TASR)

    16:30 Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) zorganizovala stretnutie odborníkov k téme koronavírusu v odpadových vodách. V tlačovej správe o tom informoval hovorca BVS Peter Podstupka. „Nový koronavírus podobne ako iné vírusy je možné v niektorých prípadoch identifikovať v ľudských exkrementoch. Ide o komplikovanú tému, jej správne podchytenie však môže byť v súčasnej situácii prospešné,“ uviedol Podstupka a dodal, že BVS v spolupráci s bratislavským magistrátom usporiadala multidisciplinárne stretnutie odborníkov na tému prítomnosť a stanovenie vírusu v odpadových vodách.

    Účastníci sa počas stretnutia zaoberali aj možnosťou, ako by bolo možné z vedeckého hľadiska prostredníctvom merania reziduálnych častíc množstva SARS-Cov-2 v odpadových vodách plošne mapovať mieru jeho výskytu v celej populácii, teda aj u tých ľudí, ktorí nemajú príznaky nákazy a zatiaľ neboli testovaní,“ vysvetlil hovorca.

    16:02 Počet falšovaných ochranných prostriedkov v Európe sa zvyšuje. Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR upozorňuje občanov, aby boli v tomto období obzvlášť ostražití, najmä pri nákupe z internetu. V apríli bola totiž odhalená sieť predajcov falošných tvárových masiek v hodnote 15 miliónov eur, ktoré objednávali zdravotnícke zariadenia, dodávky, ktoré nedorazili na miesto určenia aj falošný podomový predaj. Spotrebitelia aj organizácie by mali byť opatrní obzvlášť pri online nákupe rúšok, respirátorov, testov na zistenie prítomnosti koronavírusu, latexových rukavíc, dezinfekčných gélov na báze alkoholu, ale najmä antivirotík ako Remdesivir, antimalarík, vitamínov a doplnkov výživy.

    Ako uviedol ÚPV, nedostatok rúšok, respirátorov, ochranných oblekov či dezinfekčných prostriedkov spojený s nárastom ich cien sa stal živnou pôdou pre rapídny nárast obchodu s falšovaným tovarom v danej oblasti. „Napriek tomu, že väčšina falšovaných výrobkov aj v tomto prípade pochádza z Číny a Indie, dnes už neplatí, že takýto tovar prezradí iba podozrivo nízka cena,“ konštatoval úrad. Spotrebiteľ by mal preto využívať len osvedčené internetové obchody, prípadne kamenné predajne.

    Falšovaný tovar nespĺňa prísne kvalitatívne požiadavky kladené certifikačnými orgánmi Európskej únie a neposkytuje potrebnú mieru ochrany. Upozornenie o zvýšenej kriminalite vydal aj európsky policajný úrad EUROPOL, ktorý registruje nárast podvodov, krádeží a falšovania. Predmetom falšovania sa stávajú aj samotné certifikáty osvedčujúce účinnosť či nezávadnosť daných výrobkov. (SITA)

    15:35 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už zaslali schválené peniaze 9,5-tisíca žiadateľom o príspevky v rámci prvej pomoci pri znižovaní ekonomických dopadov hrozby šírenia koronavírusu. „Do dnešného dňa, do 9:00, úrady vyplatili 5 miliónov 213 tisíc eur,“ uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Od 6. apríla tohto roka zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 43 021 žiadostí o príspevky. „Z nich spracovali 7 304 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci opatrenia 1. Ďalších 16 255 dohôd odišlo SZČO, ktoré v rámci opatrenia 2 požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V opatrení 3 už pripravili na podpis 402 dohôd,“ informuje rezort práce a sociálnych vecí.

    15:21 Sociálna poisťovňa vyplatila vyše 90 percent dávok za „pandemický“ marec. Z celkovo odhadovaných viac ako 320-tisíc dávok Sociálna poisťovňa do 30. apríla vyplatí takmer 295-tisíc dávok, čo predstavuje 92 % z celkového odhadovaného počtu.

    15:11 Nemci začínajú povinne nosiť rúška na tvár v rámci nových pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Použitie rúšok je povinné vo verejnej doprave a vo väčšine regiónov aj v obchodoch. Pravidlá sa rôznia v závislosti od jednotlivých spolkových krajín, pričom najprísnejšie opatrenia zaviedlo Bavorsko, zatiaľ čo napríklad nakupujúci v Berlíne rúška nosiť nemusia. Kancelárka Angela Merkelová tieto rozdiely akceptovala, keďže v niektorých oblastiach sú prípady nákazy koncentrovanejšie než v iných. Deti do šesť rokov sú od nosenia rúšok väčšinou oslobodené. (SITA)

    14:31 Všetci zdravotníci na Slovensku dostanú dostatok financií. Na tlačovom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že toto uistenie dostal od ministra financií Eduarda Hegera. Ako Krajčí konštatoval, tlaky prichádzajú najmä z Asociácie zdravotných poisťovní, ktorá žiada dofinancovanie. Poisťovne podľa ministra avizujú, že začnú tlačiť na poskytovateľov, že s nimi nebudú podpisovať zmluvy. „Chcem garantovať, že štát nedovolí, aby došlo k nevýhodným zmluvám, poskytovatelia majú garantované, že dostanú 100 percent platieb za minulý rok. Môžu sa na to spoľahnúť,“ uviedol.

    Ak podľa Krajčího budú poisťovne tlačiť na poskytovateľov, že im tieto peniaze nebudú chcieť dať, štát sa postará o to, aby ústavná zdravotná starostlivosť na Slovensku neskolabovala. Situácia však podľa neho vôbec nie je kritická, poisťovne majú dostatok financií minimálne do konca mája. „Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať, je tu ďalší časový priestor, aby sa zozbierali dáta, potom by sa dalo povedať, o aké čísla by išlo,“ uzavrel. (SITA)

    13:40 Klientom domovov sociálnych služieb treba venovať zvýšenú pozornosť. Uviedla do prezidentka Zuzana Čaputová na tlačovom brífingu po rokovaní s ministrom práce a ministrom zdravotníctva. Domovy by mali mať lepší prístup nielen ku ochranným pomôckam a testovaniu, ale potrebjú aj lepšie podmienky pre personál. V niektorých zariadeniach totiž chýbajú ošetrovatelia, opatrovateľky a ďalší personál. Prezidentka však pochválila rezorty, že situácia v domovoch sa aktívne rieši.

    Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že všetky domovy sociálnych služieb budú plošne otestované na koronavírus. Použijú sa na to aj tzv. rýchlotesty. Minister uviedol, že ak vyjde nejaký rýchlotest pozitívne, budú klienti aj zamestnanci otestovaní presnejšími, PCR testami.

    Pôjde o približne 37,7-tisíca zamestnancov a 42-tisíc klientov týchto zariadení. „V prvej fáze v pondelok začína testovanie v Bratislave a v Martine a postupne prebehne v priebehu tohto týždňa po celom Slovensku,“ uviedol minister práce Milan Krajniak. Ako doplnil minister zdravotníctva Marek Krajčí, testovať na koronavírus sa budú najprv zamestnanci a v druhej vlne následne aj klienti domovov sociálnych služieb.

    12:50 Slováci sa koronavírusu boja menej, ako mesiac dozadu. Ukázal to prieskum SAV. Podobný prieskum sa uskutočnil aj v Rakúsku, kde sa ukázalo, že tamojší obyvatelia sú v tejto situácii ešte pokojnejší. Zaujímvavé je, že veria nielen zdravotníctvu, ale aj vláde. Na Slovensku vláde a jej orgánom veľmi neveríme.

    12:45 

    2 (dvaja)… ľudia boli včera na celom Slovensku pozitívne testovaní na Covid-19💚… sme výborní, udržme si to ……

    Gepostet von Igor Matovic am Montag, 27. April 2020

    11:50 Taliansko zaznamenalo najnižší denný nárast úmrtí osôb s ochorením COVID-19, odkedy tam začali v polovici marca platiť prísne reštrikčné opatrenia. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali 260 nových úmrtí. Nižší denný prírastok obetí bol 14. marca, keď ich bolo 175.

    11:41 Vakcína proti koronavírusu by podľa Billa Gatesa mohla byť dostupná už o rok. Každá očkovacia látka však musí prejsť prísnymi testami, aby sa zmapovali jej nežiaduce účinky. Štandardne trvá vývoj vakcíny viac ako dva roky.

    11:34 Najskôr problém koronavírusu zľahčoval, teraz tvrdí, že opatrenia by mali trvať ešte dlhšie. Britský premiér Boris Johnson sa vrátil do práce po chorobe COVID-19, spôsobenej novým koronavírusom. Kvôli chorobe musel aj ležať v nemocnici. V pondelok sa však vrátil do premiérskeho kresla a hneď občanov kráľovstva varoval, že opatreniam proti koronavírusu nie je ani zďaleka koniec, píše Daily Mail

    Podľa Johnsona sa krajina blíži ku koncu prvej fázy epidémie, no prísne opatrenia by mali ešte trvať, keďže toto je podľa premiéra vrchol epidémie. Súčasné dni označil za „najväčšie riziko“ a verí, že situácia by sa mala čoskoro začať zlepšovať.

    11:17 Časticoví fyzici zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podieľajú na simulácii proteínov nového koronavírusu, ktoré sú nevyhnutné pre nájdenie správnych liekov a vakcín. Prostredníctvom svojich výpočtov na vedecko-výskumnom uzle Grid produkujú dáta, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj vakcíny a liekov proti koronavírusu. Tento uzol je súčasťou celosvetovej siete, ktorá spracúva dáta z experimentov na urýchľovači v CERN-e. Pre nedostatok financií hrozilo vedecko-výskumnému uzlu CERN-u v Košiciach vypnutie. V súčasnosti pomohol pri spustení potrebných výpočtoch. (SITA)

    11:01 Do prírody chodíme častejšie, no tým ju devastujeme viac, ako inokedy.

    Návštevníci Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia ohrozujú jediné hniezdne miesto dropa veľkého a sokola kobcovitého. Ako agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová, napriek označeniu a zákazovým značkám tam denne nelegálne prúdia stovky cyklistov, korčuliarov a chodcov bez akejkoľvek kontroly. Ak sa v tejto situácii podľa nej nebude konať, Slovensko môže navždy stratiť tieto vzácne vtáčie druhy. Pozornosť by sa mala podľa Deutschovej venovať aj nedostatočne kontrolovanému úseku hraníc s Rakúskom.

    Chavko podotkol, že v piatok podvečer 24. apríla v priebehu pol hodiny napočítal niekoľko desiatok cyklistov, chodcov, korčuliarov, ktorí boli na území nelegálne. „Ignorancia ľudí, ktorí nevšímavo prechádzajú okolo zákazových značiek, je zarážajúca. Existujú pritom alternatívy v územiach bez obmedzení vstupu,“ povedal. Dodal, že je sklamaný, že Sysľovské polia nemajú dostatočnú prioritu a pozornosť zo strany kompetentných orgánov. Mali by byť podľa neho zabezpečené hliadky dobrovoľnou a profesionálnou strážou prírody. (SITA)

    10:40 Nový Zéland hlási, že zastavil komunitné šírenie ochorenia COVID-19 a „efektívne eliminoval vírus“. Krajina už niekoľko dní po sebe hlásila len jednociferné počty nových potvrdených prípadov nákazy, v nedeľu dokonca len jeden. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na novozélandskú premiérku Jacindu Ardern, podľa ktorej je vírus v krajine „v súčasnosti eliminovaný“. Experti však zároveň varujú pred prehnaným uspokojením s tým, že to neznamená, že je to úplný koniec nových prípadov.

    Nový Zéland pritom zároveň začína od utorka uvoľňovať najprísnejšie opatrenia, ktoré zaviedli proti šíreniu nákazy. Väčšina ľudí však bude musieť ďalej zostať doma a vyhýbať sa sociálnym kontaktom. „Otvárame ekonomiku, ale neotvárame spoločenský život ľudí,“ skonštatovala Ardern na pravidelnom vládnom brífingu.

    Krajina zaviedla jedny z najprísnejších opatrení na svete a to hneď v začiatkoch epidémie, keď mala len niekoľko desiatok potvrdených prípadov. Zároveň spustila rozsiahle testovanie a vyhľadávanie ďalších možných nakazených na základe kontaktov s potvrdenými pacientmi. Podľa premiérky modely naznačovali, že ak nezavedú prísne obmedzenia, mohla by mať krajina vyše tisíc nových potvrdených prípadov denne. Nový Zéland dosiaľ potvrdil necelých 1 500 prípadov alebo pravdepodobných prípadov nákazy a 19 ľudí ochoreniu podľahlo. (SITA,BBC)

    10:11 Počet prípadov vo svete prekročil tri milióny, je ich momentálne 3 003 229. Počas dňa bude toto číslo ešte stúpať.

    9:38 Do polnoci 26. apríla bolo otestovaných 3171 vzoriek, pričom pozitívne boli iba dve. Pribudli aj deviati vyliečení.

    9:35 Prenosný pľúcny ventilátor Q-vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí slovenskí vedci bratia Samuel Furka a Daniel Furka (vpravo), doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK), sa vyrába už aj sériovo.

    Q-vent je schopný zabezpečiť dýchanie relaxovaného a intubovaného pacienta počas 24 hodín (6 hodín v prenosnom móde) s možnosťami regulácie dychového objemu, pomerov vdychov / výdychov a počtu dychov za minútu. Prístroj taktiež disponuje senzorom upozorňujúcim na prebúdzanie pacienta a spontánne dýchanie. Systém nastaviteľných 3D-tlačených ventilov zabezpečuje oddelenie nadychovanej a vydychovanej zmesi a udržanie tlaku v pľúcach po výdychu.

    zdroj: FOTO TASR - Dano Veselský

    9:20 Nemecko chce uvoľňovať obmedzenia podľa regiónov. Podobný nápad predstavil aj slovenský ekonomický krízový štáb.

    Úrad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej apeloval na to, aby sa pri uvoľňovaní obmedzení spojených s koronavírusovou pandémiou prihliadalo na regionálne rozdiely. Napísal to šéf úradu kancelárky Helge Braun v priebežnej bilancii boja proti koronavírusu určenej pre členov vládnej koalície, ktorú mala k nahliadnutiu agentúra DPA.

    Kancelárka Merkelová avizovala, že o ďalších zmierneniach opatrení sa má rozhodovať najskôr 6. mája, čiže približne dva týždne po opätovnom otvorení menších obchodov. Očakáva sa totiž, že dovtedy bude známe, aký dosah malo otvorenie prevádzok na počty nakazených. (TASR)

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá