Slovensko má 40. obeť vírusu, zomrel ďalší pacient z rizikovej skupiny

  • Všetky udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 21. septembra LIVE
AktualneSIU
TASR/Dano Veselský
  • Všetky udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 21. septembra LIVE
  • Na Slovensku pribudlo ďalšie úmrtie, celkovo už koronavírusu podľahlo 40 ľudí
  • V nedeľu 20. septembra pribudlo 79 nových prípadov koronavírusu, najviac v okrese Bratislava
  • Česko bojuje so zlou epidemiologickou situáciou, minister zdravotníctva odstúpil
  • Hlavný hygienik Ján Mikas hovorí, že chrípková sezóna môže byť katastrofa
  • Koronavírus na Slovensku: Aktuálny graf

    19:45 Počet obetí koronavírusu sa zvýšil na 40.

    Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, píše Denník N. „Dnes na základe výsledkov pitvy a laboratórnych analýz odborníci vyhodnotili dôvod -pľúcna forma COVID-19. Oficiálne je tak na Slovensku potvrdených 40 úmrtí na toto ochorenie,“ potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. 

    69-ročný pacient bol hospitalizovaný v nemocnici v Prešove a zomrel ešte 8. septembra.

    19:16 V Česku pribudlo do pondelňajšieho večera 783 nových prípadov nákazy koronavírusom a deväť úmrtí. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom informoval portál Novinky.cz. Celkovo potvrdilo Česko od začiatku pandémie 50.071 prípadov nákazy a 521 súvisiacich úmrtí. Aktuálne je v krajine 24.214 aktívnych prípadov infikovaných osôb; 25.336 ľudí sa už uzdravilo. V nemocniciach je hospitalizovaných 494 pacientov. (TASR)

    17:19 Premiér Igor Matovič potvrdil, že bol pred pár dňami na testoch na koronavírus. „Je to potvrdenie, že rúška majú zmysel. Sedel som s nakazeným človekom v jednej miestnosti desať hodín,“ povedal premiér s tým, že šlo o rokovanie kvôli reforme. Všetci zúčastnení museli podstúpiť testy, všetci mali negatívny výsledok.

    16:00 V Trenčíne zomrel pacient s ochorením COVID-19

    Pacient, ktorý mal pozitívny test na koroanvírus zomrel vo fakultnej nemocnici v Trenčíne. Zatiaľ nie je jasné, či bolo ochorenie aj príčinou smrti. Tú určí až súdna pitva. Informáciu pre TV JOJ potvrdila hovorkyňa nemocnice Martina Holecová. 

    15:51 V okrese Trnava oddnes platia sprísnené opatrenia.

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave od 21. septembra až do odvolania:

    • Zakazuje usporadúvať hromadné podujatia v exteriéroch nad 500 osôb alebo v interiéroch nad 250 osôb
    • V prípade výlučne sediaceho obecenstva zakazuje podujatia v exteriéri nad 1 000 osôb a v interiéri nad 500 osôb
    • Plavárne a kúpaliská musia obmedziť kapacitu na 50%
    • Zakazuje usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania s výnimkou svadieb, karov a krstín do 100 osôb
    • Odporúča prevádzkam podnikov vypracovať krízový plán na zamedzenie šírenia koronavírusu
    • Neodporúča organizovať hromadné podujatia pre seniorov

    14:59 Šofér vládnej imuzíny bol pozitívne testovaný na koronavírus.

    Pre Aktuality.sk to potvrdil premiér Igor Matovič. „Mám informáciu, že jeden z vodičov Úradu na ochranu ústavných činiteľov bol pozitívne testovaný,“ povedal s tým, že vodič neprišiel do kontaktu s nikým z úradu vlády, teda ani s premiérom. Nebolo preto potrebné prijať žiadne opatrenia a nikoho nebolo treba testovať.

    14:40 Rakúsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 563 nových prípadov nákazy koronavírusom. Po dlhom čase sa na prvom mieste v počte infikovaných osôb nenachádza Viedeň, ale spolková krajina Dolné Rakúsko, kde hlásili v pondelok 181 novonakazených. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva vnútra o tom informoval spravodajský server OE24.

    Od začiatku pandémie COVID-19 zaznamenali v Rakúsku 38.658 pozitívnych výsledkov testov, pričom testovaných bolo celkovo 1.458.095 osôb. Momentálne je v krajine 8375 aktívnych prípadov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 767 pacientov a 29.516 sa doposiaľ uzdravilo. V priemere pribudlo v Rakúsku za posledných sedem dní denne 731 nakazených. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 364 pacientov, z ktorých 67 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

    Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober na tlačovej konferencii vyjadril nádej, že pozitívny vplyv na vývoj počtu nakazených by mohli mať opatrenia týkajúce sa obmedzení v baroch, kluboch a na súkromných podujatiach, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok. „To by malo zaúčinkovať,“ uviedol v tejto súvislosti. Od pondelka sú v Rakúsku vo vnútorných priestoroch zakázané súkromné stretnutia viac ako desiatich osôb, a to s výnimkou pohrebov, náboženských podujatí a demonštrácií. Za jedným stolom v gastronomických prevádzkach môže sedieť najviac desať ľudí a konzumácia jedál je povolená len pri stole. (TASR)

    13:07 Na Slovensku je k pondelku z dôvodu ochorenia COVID-19 úplne zatvorených 17 škôl. Ide o mierny nárast, v piatok 18. septembra ich bolo 13. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

    Zatvorených je 224 tried, momentálne máme doma 8100 detí,“ povedal minister. Potvrdil, že cez víkend čísla mierne narastú, a potom počas týždňa klesajú. „Je to spôsobené aj tým, že veľmi veľa prípadov je v piatok,“ vysvetlil šéf rezortu školstva. Gröhling poznamenal, že stále ide o zhruba jedno percento žiakov, ktorí sú v domácej izolácii, čo vníma pozitívne. „Budem informovať aj kolegov z pandemickej komisie, aby nové podmienky alebo nastavenia, ktoré by mali platiť od októbra, zohľadňovali ten systém,“ poznamenal.

    Zopakoval, že tento školský rok bude dynamický. „Stane sa, že mesiac budeme v škole, a potom týždeň alebo dva doma, budeme si musieť na to zvyknúť. My na základe toho budeme nastavovať celý obsah vzdelávania,“ uzavrel. Rezort školstva inicioval mechanizmus, aby boli každý deň k dispozícii čerstvé informácie o tom, čo sa v školstve deje. Ide o platformu COVID – školský semafor na získavanie informácií od riaditeľov škôl a školských zariadení o vývoji epidemiologickej situácie.

    12:41 Epidémia ochorenia COVID-19 v Británii sa zdvojnásobuje zhruba každých sedem dní, a ak to bude takto pokračovať, v polovici októbra bude približne 50 000 nových prípadov nákazy koronavírusom denne. V pondelok na brífingu to vyhlásil hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance. Podľa jeho slov to povedie k vyše 200 úmrtiam denne, napísala tlačová agentúra Reuters. (TASR)

    12:12 V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 748 nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2. Počet nakazených v krajine tak dosiahol 79 988. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších päť ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 2 298. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP.

    Ide o pokles v porovnaní s 910 novými prípadmi nahlásenými predchádzajúci deň. Poľské ministerstvo zdravotníctva eviduje, že hospitalizovaných je nateraz 1979 osôb s podozrením na koronavírusovú infekciu, pričom 116.871 ľudí je v karanténe a ďalších 11.956 je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Doteraz sa z ochorenia zotavilo 64.604 ľudí. (TASR)

    11:53 Český premiér Andrej Babiš v pondelok oznámil, že novým ministrom zdravotníctva sa stane Roman Prymula. Prezident Miloš Zeman ho dnes popoludní do funkcie vymenuje. Vymenovanie prerokovali cez víkend. Informoval o tom spravodajský server ČT24. Roman Prymula je známy český epidemiológ, ktorý doteraz pôsobil ako tajomník ministra zdravotníctva ČR (TASR)

    11:05 Ukrajina hlási za posledných 24 hodín 2675 infikovaných, čo je menej ako predchádzajúci deň, keď ich úrady evidovali 2966. V pondelok o tom informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na informácie Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

    Za rovnaký čas na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 zomrelo 26 ľudí. Celkovo si vírus na Ukrajine vyžiadal už 3583 obetí. Od začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu zaevidovala Ukrajina celkovo 178.353 prípadov nákazy. Z ochorenia sa celkovo vyliečilo už 78.184 ľudí, pričom za posledný deň pribudlo 672 prípadov uzdravenia. Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaevidovali najnovšie v meste Kyjev (275) a v Charkovskej oblasti (245). (TASR)

    10:40 Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 876 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je o 194 menej než rekordných 1070 zaznamenaných v nedeľu. V súvislosti s chorobou COVID-19, spôsobovanou vírusom SARS-CoV-2, zaznamenali úmrtie troch chronicky chorých pacientov. (TASR)

    10:38 Slovensko zaradilo Švédsko do zoznamu menej rizikových krajín. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) na svojej webovej stránke. Pri návrate zo Švédska sa tak nevyžaduje domáca karanténa ani testovanie na COVID-19.

    Slovenské veľvyslanectvo v Štokholme tiež informuje, že Švédsko stále umožňuje voľný pohyb občanom Európskej únie. Pri vstupe do krajiny nie sú zavedené žiadne karanténne opatrenia a nie je ani potrebné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19. V platnosti však ostáva dočasný zákaz všetkých verejných podujatí nad 50 účastníkov. Od 1. októbra bude zrušený zákaz návštev v domovoch seniorov.

    Vzhľadom na dynamicky sa meniacu situáciu a prijaté opatrenia jednotlivých štátov, odporúčame venovať zvýšenú pozornosť aktuálnym oznamom prepravných leteckých a lodných spoločností ako aj informáciám o obmedzeniach na hraniciach. Napríklad niektoré prepravné spoločnosti akceptujú prepravu osôb výlučne s cestovným pasom,“ upresňuje ministerstvo. (SITA)

    10:15 Firmy vo Veľkej Británii štátu dobrovoľne odviedli vyše 215 mil. GBP, ktoré získali od štátu na udržanie pracovných miest počas koronavírusovej krízy. Podľa údajov, ktoré zverejnila v pondelok daňová správa, príspevky vrátilo viac ako 80 tis. zamestnávateľov, ktorí ich nevyužili, prípadne ich dostali omylom.

    K 16. augustu, čo je najaktuálnejší dátum, pre ktorý sú dostupné údaje, vláda do programu vložila zhruba 35,4 mld. GBP. Úrady podľa portálu bbc.com predpokladajú, že asi 3,5 mld. GBP bolo vyplatených omylom alebo v dôsledku podvodov.

    V rámci programu na udržanie pracovných miest počas koronavírusovej krízy (CJRS), nahrádzala vláda zamestnancom, ktorí zostali doma, až 80 % ich mzdy, maximálne vo výške 2 500 GBP na mesiac. (SITA)

    10:00 Pribudlo 79 nových prípadov

    Laboratóriá vyhodnotili 1 952 testov. Celkovo je na Slovensku 6 756 zachytených prípadov. Počet vyliečených sa sa oproti predchádzajúcemu dňu zvýšil o 23, je ich 3 571. Potvrdených úmrtí na COVID-19 je 39.

    Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (19), Trenčín (10), Dunajská Streda (6), Prievidza (5), Senec (5), Trnava (4), Galanta (3), Hlohovec (3), Ilava (3), Košice (3), Ružomberok (2), Stará Ľubovňa (2), Topoľčany (2) a po jednom prípade v okresoch Čadca, Humenné, Malacky, Námestovo, Nové Zámky, Partizánske, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Skalica, Svidník a Šaľa. Je medzi nimi 47 žien a 32 mužov, sú vo veku od 16 do 86 rokov.

    V nemocniciach je hospitalizovaných 121 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 92 z nich. Na JIS je 9 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 9 pacientov.

    Denný prírastok (počet nových prípadov denne):

    Počet aktívnych prípadov:

    9:49 V Česku je situácia horšia ako v Taliansku na jar. Premiér Andrej Babiš vystúpi so špeciálnym príhovorom.

    Dnes kvôli situácii s koronavírusom odstúpil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

    Rozhodol som sa, že odstúpim z funkcie ministra zdravotníctva. Pánovi premiérovi som už svoju rezignáciu dal,“ uviedol Vojtěch. „Na ministerstvo zdravotníctva som prišiel s tým, aby som presadil určité zmeny. Epidémia koronavírusu mi to neumožnila. Snažil som sa urobiť všetko tak, aby sa zdravotníctvo posunulo dopredu,“ povedal Vojtěch s tým, že funkciu ministra zdravotníctva vykonával srdcom a zo všetkých síl. Vo funkcii pôsobil necelé tri roky, dodávajú Novinky.cz. Podľa spravodajského servera Denikn.cz poslancom naďalej zostáva. (TASR)

    9:39 Chrípková sezóna môže situáciu veľmi zhoršiť, najmä v zime

    Uviedol to v rozhovore pre Aktuality.sk hlavný hygienik SR Ján Mikas. V januári a februári býva situácia s akútnymi respiračnými chorobami najhoršia. Skomplikuje to aj diagnostiku COVID-19 a podľa hygienika výrazne vzrastie počet hospitalizácií a aj úmrtí, najmä medzi ľuďmi z rizikových skupín. „Horšie je to, že akútne respiračné ochorenia a chrípka môžu poškodiť aj zdravotný stav najmä starších ľudí a keď ešte ochorejú na COVID-19, tak to môže byť veľmi vážne,“ povedal.

    Celoplošné opatrenia nás zatiaľ nečakajú, situáciu zvládame regionálne. „Dúfam, že nebudeme musieť pristúpiť k takým opatreniam, ako sa diali za prvej vlny. Ale ťažko povedať, aký priebeh bude mať druhá vlna,“ povedal Mikas. Hygienici v súčasnosti stíhajú dohľadávať všetky kontakty nakazených, no podľa Mikasa môže prísť doba, kedy bude prípadov veľa a robiť sa to prestane.

    Systém vyhľadávania prípad od prípadu nebude fungovať donekonečna. Možno o pol roka to už nebude mať význam,“ dodal.

    9:30 Situácia vo svete

    zdroj: Worldometer
    Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá