Koronavírus online: Štát umožní cestovkám odložiť termíny zájazdov, peniaze od štátu nedostanú

 • Udalosti vo štvrtok 7. mája sledujeme LIVE
AktualneSIU
 • Udalosti vo štvrtok 7. mája sledujeme LIVE
 • Na Slovensku je celkovo 1445 prípadov, z toho 806 je vyliečených a 26 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:00 O návrate detí do škôl musia rozhodnúť odborníci. Zdôraznil to predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom rokovaní vlády.Zároveň upozornil, že dopredu hovoriť o možných termínoch nie je korektné, narážal tým na informácie, ktoré predniesol minister školstva vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti.

  Mrzí ma, že pán minister a ďalší komunikujú túto tému na verejnosti. Nechcem, aby sme vzbudzovali prehnaný optimizmus, ktorého výsledkom môže byť strata zodpovednosti a následný opätovný nárast pozitívnych prípadov. V takej situácii by sme totiž museli opäť sprísniť opatrenia, a to by nikto z nás, myslím, nechcel,“ uviedol Matovič.

   Povedal, že ak sa situácia so zvládaním pandémie bude vyvíjať dobre, „vie si predstaviť čokoľvek“, rozhodnutie o ďalšom uvoľňovaní opatrení však musí byť v réžii konzília odborníkov – epidemiológov.

  Gröhling vo videu na sociálnej sieti v stredu (6. 5.) naznačil, že pri otváraní škôl by sa najskôr mali vrátiť deti do škôlok a žiaci prvého stupňa základných škôl spolu s piatakmi. Následne sa bude zvažovať, či sa do škôl vrátia aj ostatní žiaci. Minister by bol rád, keby bolo vyučovanie v školách obnovené aspoň čiastočne v júni.

  Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou. (TASR)

  17:44 Počet úmrtí na nový koronavírus vo Švédsku prekročil vo štvrtok hranicu 3000 prípadov. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na údaje úradu verejného zdravotníctva. Za uplynulých 24 hodín pribudlo v tejto škandinávskej krajine s viac ako desiatimi miliónmi obyvateľov, ktorá nezaviedla prísne karanténne opatrenia, 99 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich celkový počet dosiahol 3040. Je to najviac zo severských krajín.

  Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom dosiahol 24.623. Vláda však svoju stratégiu neuzavretia krajiny obhajuje a tvrdí, že švédske zdravotníctvo má stále dostatok kapacít na zvládnutie situácie.

  „Krivky ukazujú, že sa nám do veľkej miery podarilo udržať (prepuknutie choroby) v medziach toho, čo dokáže zdravotnícky systém zvládnuť,“ povedal novinárom hlavný epidemiológ Anders Tegnell. Vo Švédsku zostali otvorené školy pre deti do 16 rokov, ako aj kaviarne, bary či reštaurácie. Vláda občanov na udržiavanie odstupu, ktorý má pomôcť spomaliť šírenie vírusu, motivuje skôr výzvami.

  Tento prístup sa však stretol s kritikou tak doma, ako aj v zahraničí, najmä v súvislosti s najvyšším počtom úmrtí z okolitých štátov, ktoré zaviedli reštriktívnejšie ochranné opatrenia, píše AFP.

  Podľa stránky Worldometer je úmrtnosť na nový koronavírus vo Švédsku 301 osôb na milión obyvateľov, čo je oveľa viac ako v Nórsku (40), v Dánsku (87) alebo vo Fínsku (46). Je však stále nižšia ako v Spojenom kráľovstve (443), Taliansku (491) a Španielsku (558). Napriek kritike príslušné miesta trvajú na tom, že doterajší postup je z dlhodobého hľadiska udržateľný a prísne krátkodobé opatrenia nie sú príliš účinné. (TASR)

  16:11 Vzhľadom na stabilizujúcu sa epidemiologickú situáciu v SR je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) možné aktuálne pristúpiť k znovuotvoreniu detských ihrísk. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, aj na týchto miestach je však potrebné striktné dodržiavanie prísnych hygienických opatrení.

  ÚVZ v tejto súvislosti zdôrazňuje potrebu obmedzeného počtu súčasne sa hrajúcich detí. Tiež pripomína povinnosť nosenia rúšok a takisto povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti zabezpečiť, aby sa deti fyzicky kontaktovali minimálne. Odporúčaný odstup je dva metre. (SITA)

  15:28 Ak to situácia dovolí, termín predlžovania kontrol na hraniciach sa môže zmeniť, tvrdí minister vnútra Roman Mikulec. Vláda dnes schválila nariadenie z dielne ministerstva vnútra, na základe ktorého sa kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom predĺžia do 27. mája. (SITA)

  15:03 Otváranie ekonomík je nevyhnutné, no treba postupovať opatrne. Zhodli sa na tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a jeho nemecký kolega Heiko Maas. Ministri spolu telefonovali prvýkrát. Korčok ocenil nemeckú pomoc Slovensku v boji proti koronavírusu. Šéfovia zahraničných rezortov spolu tiež diskutovali o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami a nadchádzajúcom predsedníctve Nemecka v Rade Európskej únie (EÚ).

  Otváranie ekonomík považujú obe strany za nevyhnutné, no zároveň je podľa nich potrebné postupovať opatrne s cieľom udržať pozitívny vývoj. Upozorňujú aj na dôležitosť komunikácie voči občanom a kontrolu šírenia nepotvrdených správ ohľadom nákazy. „V tomto kontexte je podstatné aj dostatočné informovanie ohľadom podpory poskytnutej od EÚ jej členských štátov,“ uviedol Korčok. (SITA)

  13:46 Cestovné kancelárie nemusia svojim klientom vrátiť peniaze za zakúpené zájazdy. Ak je však klient v jednej z troch skupín zadefinovaných ministerstvm, nemusí s preložením termínu súhlasiť a môže žiadať o vrátenie peňazí. Informoval o tom štátny tajomník Ján Oravec na tlačovej besede.

  Ministerstvo hospodárstva navrhuje zákon, podľa ktorého Cestovná kancelária môže ponúknuť klientovi odklad termínu zájazdu až do konca augusta 2021. Súhlasiť s tým musia všetci zákazníci, korí nepatria do troch špeciálnych skupín sociálne slabších občanov. Prvou sú ľudia, ktorí sa po 13. marci ocitli bez práce, potom podnikatelia, ktorí museli zavrieť prevádzky a sú bez príjmu, plus osamelí rodičia na OČR a tehotné ženy.

  Priamu finančnú pomoc štát neplánuje, cestovky môžu využiť bezúročné pôžičky. Momentálne je podľa Oravca asi tretina cestovných kancelárií, ktoré nemajú žiadne peniaze alebo balansujú na pokraji krachu. Ak sa cestovka ocitne v insolvencii v čase realizácie zájazdu, postupuje sa štandardne ako pri každej insolvencii CK.

  13:35 Pandémia výrazne ovplyvnila nákupné správanie Slovákov. Drvivá väčšina ľudí sa presunula do izolácie na home office, čo sa prejavilo aj na ich nákupoch. Miesto supermarketov dostali prednosť online obchody, stúpla aj elektronika či napríklad streamovanie hudby a videí.

  Čítaj viac TU >> Slováci počas pandémie zažili nákupný ošiaľ. Týchto 10 vecí nakupovali najviac

  12:43 Tlak na nepremyslené, nesystematické a bezdôvodné testovanie na Slovensku je mrhaním vzácneho času zdravotníkov, materiálu a peňazí. Upozornila na to riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Nie je pritom podľa nej garantovaná protihodnota z pohľadu ochrany zdravia ľudí či získavania zmysluplných informácií o šírení ochorenia v populácii. Celosvetové opatrenia zavedené na zvládnutie pandémie vyvíjajú veľký tlak na zdravotníckych pracovníkov testovať širokú zdravú populáciu. Túto situáciu niektoré subjekty podľa ŠÚKL zneužívajú a snažia sa predávať samodiagnostické testy neoverenej kvality. „Materiálové, vecné ani finančné zdroje pritom nie sú nekonečné. Množstvo vyrobených testov je limitované,“ konštatoval štátny ústav.

  Na Slovensku ani v Európskej únii neboli doteraz registrované žiadne testy určené pre domáce použitie. Množia sa pritom prípady špekulatívneho predaja rýchlotestov, pri ktorých predajcovia zatajujú podstatné skutočnosti o účele určenia. Laickej verejnosti tak predávajú testy určené na profesionálne použitie. ŠÚKL opakovane vyzýva verejnosť, aby takéto testy nekupovali. (SITA)

  12:08 Americká speváčka Madonna vo štvrtok oznámila, že sa vo februári nakazila koronavírusom, v dôsledku čoho musela zrušiť svoj koncert v Paríži. Z choroby sa už vyliečila, píše agentúra AFP.

  Madonna vo februári nepodstúpila test na koronavírus. Teraz jej však v tele objavili protilátky, čo naznačuje, že chorobu prekonala. „Momentálne nie som chorá,“ uviedla Madonna na sociálnej sieti Instagram. „Keď vás pozitívne otestujú na protilátky, znamená to, že ste mali vírus, ktorý som očividne mala, keď som koncom februára bola chorá. Rovnako ochoreli aj mnohí ďalší umelci okolo mňa,“ napísala speváčka. „Vtedy sme si mysleli, že je to chrípka,“ pokračovala.

  Madonna mala v Paríži vystupovať so svojím novým štúdiovým albumom Madame X aj v marci. Vtedy už však platili obmedzenia, ktoré nariadila francúzska vláda. „Vďaka Bohu sme už dnes všetci zdraví a je nám dobre,“ dodala. Niektorí odborníci sú voči testom na protilátky skeptickí. Varujú, že aj tie testy, ktoré spĺňajú americké normy určené vládou, môžu priniesť nepravdivý výsledok. Popová speváčka o svojej nákaze informovala po tom, ako prispela miliónom eur na výskum vakcíny voči koronavírusu. (TASR)

  11:51 Mimoriadna situácia spôsobená šírením ochorenia Covid-19 pozitívne zmenila vnímanie vedy v spoločnosti. Počet ľudí, ktorí majú najvyššiu dôveru voči vede, stúpol o 9,1 percentuálneho boda a počet ľudí s najnižšou dôverou klesol o 7,1 percenta. Vyplýva to z prieskumu Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý agentúre SITA poskytla hovorkyňa SAV Monika Hucáková. Vedci SAV urobili v období začínajúcej koronakrízy nový prieskum a výsledky porovnali s výskumom z roku 2017, ktorý zisťoval vedeckú gramotnosť u Slovákov. (SITA)

  11:35 Vláda schválila pravidlá posudzovania odvodových povinností pre SZČO s odloženým daňovým priznaním
  V tomto a budúcom roku sa nemajú zvyšovať sumy stravného pre príslušné časové pásma a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel. (SITA)

  11:27 Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia do 27. mája. Vláda dnes schválila nariadenie z dielne rezortu vnútra, podľa ktorého bude vstup na územie SR naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách. „Pôjde o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu,“ konštatuje predkladacia správa nariadenia. (SITA)

  11:14 Zo šestnástich pozitívnych testov je až 15 zachytených mimo štátnej karantény alebo karanténnej oblasti. Deväť prípadov je z Nitrianskeho kraja, z toho sedem priamo z okresu Nitra. Zdroj: NCZI

  10:59 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 11 231 na celkových 177 160, informovala vo štvrtok agentúra TASS.

  Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2), podľahlo v krajine už 1625 ľudí a približne 23 800 sa uzdravilo. Podľa krízového strediska denný nárast prípadov dosiahol 6,8 percenta, čo je rovnaký údaj ako v stredu. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu. Platnosť obmedzení súvisiacich s pandémiou predĺžili v Rusku do 11. mája. (TASR)

  9:58 Fyzické osoby musia podľa zákona uhradiť náklady, ktoré štátu vzniknú v súvislosti s umiestňovaním osôb do karanténnych zariadení. Uviedlo to Ministerstvo vnútra SR (MV SR) vo svojom stanovisku. Takúto povinnosť fyzickým osobám udeľuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. MV SR svojím stanoviskom reagovalo na kritiku verejnosti smerom k poplatku v hodnote 13 eur na deň, ktorý karanténne centrá účtujú do nich umiestneným osobám.

  Rezort vnútra vysvetľuje, že poplatok 13 eur v sebe zahŕňa úhradu nákladov na poskytovanie raňajok, obedov a večerí v karanténnych centrách. Ubytovanie v týchto centrách je občanom poskytované bezodplatne. (SITA)

  9:35 Na Slovensku do včerajšej polnoci pribudlo 16 nových prípadov nákazy koronavírusom. Urobilo sa 5161 testov.

  Z ochorenia sa zotavilo ďalších 44 ľudí, na Slovensku je tak spolu už 806 vyliečených pacientov. Permanentný krízový štáb informoval na korona.gov.sk, že počet hospitalizovaných pacientov klesol na 162. U 35 bolo ochorenie potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú štyri osoby, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Kĺzavý medián v stredu stále zostáva na hodnote štyri. Z nových prípadov pribudlo deväť v Nitrianskom kraji, tri v Bratislavskom a dva v Žilinskom kraji. Zhodne po jednom prípade potvrdili v Banskobystrickom a Košickom kraji.

  9:00 Akuálna situácia vo svete

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech