Koronavírus online: Vo svete už zomrelo na COVID-19 viac ako štvrť milióna ľudí

 • Udalosti v pondelok 4. mája sledujeme ONLINE
FOTO: TASR/AP Manu Fernandez
 • Udalosti v pondelok 4. mája sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1413 prípadov, z toho 643 je vyliečených a 25 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:50 Počet obetí koronavírusu vo svete sa vyšplhal na štvrť milióna. Viac ako 250 000 ľudí už ochoreniu spôsobenému koronavírusom podľahlo. Najviac obetí hlásia USA, viac ako 69-tisíc. Taliansko napočítalo viac ako 29-tisíc obetí a tesne za ním je UK s 28,7-tisíckami obetí. 

  Zosnulých na koronavírus môže byť viac, keďže väčšina štátov vedie štatistiky úmrtí len s ľuďmi, ktorí tomuto ochoreniu podľahli v nemocnici. Mnohé prípady, kedy ľudia skonali doma, ostali nezaznamenané.

  17:53 Madagaskar začne klinické testy vakcíny proti koronavírusu na báze paliny. Oznámil to prezident Andry Rajoelina s tým, že testovanie odštartuje na budúci týždeň. Politik je podľa svojich slov v kontakte s americkými vedcami, aby pomohli s výskumom. Prezident zároveň vyzval obyvateľov ostrova, aby bylinu, ktorá sa používa pri liečbe malárie, začali pestovať.

  Madagaskar už z paliny vyrába nápoj Covid-Organics, zameraný na boj s novým koronavírusom. Prezident tvrdí, že sa usiluje o to, aby nápoj schválila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). O nápoj už prejavili záujem aj iné africké krajiny – doručili ho do Guiney-Bissau a Rovníkovej Guiney a pošlú ho aj do Tanzánie. Dovoz nápoja sľúbil tiež prezident Konga.

  WHO neodporúča, aby sa ľudia „liečili sami akýmikoľvek liekmi“ v rámci prevencie alebo liečby ochorenia COVID-19. V súčasnosti neexistuje žiadny známy liek na nový koronavírus. (SITA)

  17:29 O prípadnom otvorení škôl sa bude rokovať na viacerých samostatných stretnutiach. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO). Stretnutia by sa mali uskutočniť počas tohto či budúceho týždňa. Otváranie všetkých typov škôl je zaradené do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení a premiér ju označil za takzvaný „zásobník“ rizikových opatrení.

  Pri riešení otváraní škôl sa krízový štáb dohodol na samostatnom stretnutí. „Predpokladám nielen jedno, možno aj sériu stretnutí, lebo to bude musieť byť chirurgický rez, ako budeme otvárať postupne školy a škôlky,“ priblížil. Z pohľadu chrípky či žltačky sú podľa neho škôlky najskorším ohniskom nákazy.

  Pri otváraní škôl bude krízový štáb zohľadňovať rôzne parametre, a to napríklad vek dieťaťa či zamestnanie rodiča. V štábe sa podľa Matoviča diskutuje aj o tom, aby boli tieto služby poskytnuté najmä rodičom, ktorí pracujú v zdravotníctve, v školstve či u polície a vojakov.

  Školy sú zatvorené od 16. marca do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. (SITA)

  16:46 Od stredy 6. mája sa budú môcť za sprísnených podmienok konať aj bohoslužby. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s epidemiológmi to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Pri bohoslužbách budú musieť veriaci nosiť rúško a dodržiavať odstupy. Kostoly a chrámy by taktiež mohli na odporúčanie premiéra v nedeľu vyčleniť čas na jednu omšu, na ktorej sa budú môcť zúčastniť len seniori. Na bohoslužbách zároveň nebudú môcť participovať ľudia, ktorí sú v povinnej karanténe.

  „Pri vstupe do chrámov bude dezinfekcia na ruky. Sväté prijímanie sa bude môcť podávať len do rúk, nie do úst. V chrámoch a kostoloch bude musieť byť zabezpečené aj dostatočné a pravidelné vetranie. Na laviciach a zemi budú presne vyhradené odstupy a bude platiť zákaz podávania si rúk. Veriaci budú dva metre od seba,“ priblížil Matovič.

  Hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovke doplnil, že po dohode s predstaviteľmi Konferencie biskupov Slovenska (KBS) budú kňazi usmerňovať veriacich, akým spôsobom sa majú v kostoloch správať. (SITA)

  16:04 Aké budú nové pravidlá pre bohoslužby:

  Od stredy 6. mája sa budú môcť za sprísnených podmienok konať aj bohoslužby. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s epidemiológmi to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Pri bohoslužbách budú musieť veriaci nosiť rúško a dodržiavať odstupy. Kostoly a chrámy by taktiež mohli na odporúčanie premiéra v nedeľu vyčleniť čas na jednu omšu, na ktorej sa budú môcť zúčastniť len seniori. Na bohoslužbách zároveň nebudú môcť participovať ľudia, ktorí sú v povinnej karanténe.

  „Pri vstupe do chrámov bude dezinfekcia na ruky. Sväté prijímanie sa bude môcť podávať len do rúk, nie do úst. V chrámoch a kostoloch bude musieť byť zabezpečené aj dostatočné a pravidelné vetranie. Na laviciach a zemi budú presne vyhradené odstupy a bude platiť zákaz podávania si rúk. Veriaci budú dva metre od seba,“ priblížil Matovič.

  Hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovke doplnil, že po dohode s predstaviteľmi Konferencie biskupov Slovenska (KBS) budú kňazi usmerňovať veriacich, akým spôsobom sa majú v kostoloch správať. (SITA)

  15:50 Zatvorené hranice sú nepríjemným opatrením, ale nevyhnutným, povedal profesor Vladimír Krčméry. „Žiadna druhá vlna nákazy koronavírusom vo svete nevznikla vzbĺknutím vo vnútri, šlo o importované prípady,“ povedal epidemiológ. Všetci pozitívni ľudia mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu a ochorenie ku nám zavliekli. Štátna karanténa je teda naďalej potrebná.

  Do Európy sa nákaza podľa informácií epidemiológov dostala prostredníctvom štyroch lietadiel z Číny, ktoré pristáli na jedinom letisku.

  15:00 Slováci z bošianskeho start-upu New Aroma prišli s kreatívnym riešením boja proti koronavírusu a do svojich difuzérov vyvinuli špeciálnu zmes aromatického oleja a dezinfekcie, vďaka čomu difuzéry ničia aj nový koronavírus.

  Čítaj viac TU >> Veľká výhra pre Slovensko: Slováci vyvinuli difuzéry, ktoré vôňou likvidujú koronavírus. Majú už aj patent

  14:52 V stredu sa môžu otvoriť aj terasy reštaurácií, platí to aj pre hotely. Pravidlá sú takéto:

  Okraje stolov musia byť 2 metre od seba

  Pri stole môžu sedieť len dvaja ľudia, alebo rodičia s deťmi

  Dezinfekcia všetkých dotykových plôch po každom zákazníkovi

  Dezinfekcia WC každé dve hodiny, zákaz sušičov rúk a dostatok dezinfekcie pre zákazníkov

  14:46 Konzílium odborníkov sa zhodlo, že druhá a tretia fáza uvoľňovania opatrení sa môžu čiastočne spojiť. Od stredy sa môžu otvoriť hotely (s obmedzeniami), holičstvá, kaderníctva, manikúry, pedikúry, kozmetika a soláriá. Ďalej to budú vonkajšie turistické atrakcie, vrátane hradov a ZOO. Taxislužby musia mať oddelený priestor pre zákazníka a nesmú používať klimatizáciu. Netreba žiadnu špeciálnu prepážku, stačí fólia. Zmenou oproti pôvodnému plánu je neotvorenie detských klubov.

  V stredu sa spustí aj tretia fáza. Otvoria sa všetky prevádzky bez obmedzenia predajnej plochy, no musia dodržať hygienické opatrenia. Novinkou je otvorenie terás podnikov stravovacích zariadení.

  Zakázané sú naďalej hromadné podujatia, povoľujú sa však bohoslužby. Povinné je rúško a v kostole budú povinné dvojmetrové rozostupy.

  🔴🎥 NAŽIVO: Sloboda je zodpovednosť.Druhú vlnu epidémie si nemôžme dovoliť. 😷

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 4. Mai 2020

  14:40 Slováci nemôžu mať pocit, že sme za vodou, povedal premiér Igor Matovič. Aj napriek tomu, že máme zachytený veľmi malý počet infikovaných, v skutočnosti to môže byť  od 1600 do 4000 ľudí, ktorí koronavírus majú a nevedia o tom. Vychádza z výpočtov zo zahraničia, že skutočný počet je tri až šesťkrát vyšší, ako uvádzajú výsledky testov.

  Podľa Matoviča sme na tom veľmi dobre a hociktorá krajina by si to s nami teraz vymenila. Napriek tomu nemôžeme začať skladať rúška a prestať dodržiavať pravidlá. 

  13:10 V pondelok 4. mája 2020 o 14:15 sa v press centre Úradu vlády SR v Bratislave uskutoční tlačová konferencia predsedu vlády SR Igora Matoviča po stretnutí s konzíliom odborníkov – epidemiológov. Téma: Sloboda je zodpovednosť. Druhú vlnu epidémie si nemôžeme dovoliť. (SITA)

  11:44 Od dňa 30. 04. 2020 do 14. 05. 2020 je  vyhlásený nový zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území Slovenskej republiky. Informuje o tom Ministerstvo dopravy. Výnimku majú nákladné lety, záchranárske lietadlá a vrtuľníky, lietadlá, ktoré potrebujú natankovať a podobne.

  Zatiaľ nie je isté, že sa po 14. máji obnovia aj komerčné lety. Bratislavské letisko je prakticky zatvorené už od 13. marca.

  11:10 Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Rusku ďalších 10.581 pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2. Federálny krízový štáb v pondelok ďalej podľa agentúry TASS informoval, že celkový počet nakazených vo všetkých regiónoch sa zvýšil na 145 268.

  Ochoreniu doposiaľ podľa údajov krízového štábu podľahlo 1356 ľudí a viac ako 18.000 pacientov sa uzdravilo. Približne 5352 nových infikovaných pacientov nevykazuje žiadne symptómy. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu. Platnosť obmedzení súvisiacich s pandémiou predĺžili v Rusku do 11. mája. (SITA)

  10:39 Krízový štáb bude dnes rokovať o rýchlejšom uvoľnení pravidiel proti šíreniu koronavírusu. Je možné, že sa otvoria všetky obchody, ktoré sú schopné dodržať hygienické podmienky. To je najmä počet zákazníkov v predajni (jeden na 25 metrov štvorcových), dostupná dezinfekcia, prípadne ochranné rukavice a vstup s rúškom.

  10:16 Nie je rýchlotest ako rýchlotest. Kým tie čínske na báze koloidného zlata majú presnosť iba slabých 5 percent, testy na protilátky sú takmer stopercentne presné. Túto technológiu môžeš využiť aj na Slovensku. Vyskúšali sme, ako to funguje:

  Exkluzívne: Otestovali sme sa spoľahlivým testom na koronavírus. Protilátky v krvi nájde do 30 sekúnd

  9:34 Včera na Slovensku pribudlo päť nových prípadov nákazy koronavírusom. Štyri prípady boli zachytené mimo karantény. 24 ďalších ľudí sa vyliečilo, pribudla aj jedna nová obeť. Otestovali 1584 ľudí. Doteraz sa na Slovensku vykonalo celkovo 97 804 testov.

  Permanentný krízový štáb informoval na korona.gov.sk, že hospitalizovaných je momentálne 150 pacientov. U 43 bolo ochorenie potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je sedem osôb, na pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Kĺzavý medián v nedeľu zostal na hodnote štyri. Aby sa odložila ďalšia fáza uvoľňovania ekonomiky, musel by mať hodnotu 100.

  Z nových prípadov potvrdili zhodne po dva v Bratislavskom a Nitrianskom kraji a jeden prípad zaznamenali v Žilinskom kraji.

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  Počet registrovaných prípadov nákazy novým druhom koronavírusu od vypuknutia pandémie prekročil celosvetovo 3,5 milióna. V pondelok ráno o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov. Po celom svete bolo zaznamenaných najmenej 3 500 517 nakazených vrátane 246 893 mŕtvych. Európa s viac ako 1,5 milióna prípadmi nákazy a vyše 143 000 úmrtiami je najviac postihnutým kontinentom. Viac ako 1,1 milióna infikovaných a 67 000 mŕtvych hlásili v Spojených štátoch. Počet aktuálnych prípadov nákazy vo svete je podľa predpokladov odborníkov vyšší, pretože mnoho krajín robí testy iba v najvážnejších prípadoch alebo u pacientov vyžadujúcich si hospitalizáciu. (TASR)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech