Koronavírus: Opatrenia sa sprísňovať nebudú, len pokuty. Británia už bude menej riziková krajina

  • Opatrenia proti šíreniu koronavírusu by už nemali byť prísnejšie
  • Prísnejšie budú pokuty za nedodržiavanie karantény aj nenosenie rúšok v interiéri
  • Hoci máme pomerne veľa pozitívnych prípadov, situácia je podľa epidemiológov pod kontrolou
Igor Matovič, Ján Mikas
SITA/Úrad vlády SR
  • Opatrenia proti šíreniu koronavírusu by už nemali byť prísnejšie
  • Prísnejšie budú pokuty za nedodržiavanie karantény aj nenosenie rúšok v interiéri
  • Hoci máme pomerne veľa pozitívnych prípadov, situácia je podľa epidemiológov pod kontrolou

Po hrozivých číslach pozitívne testovaných Slovákov na koronavírus sa očakávalo sprísnenie opatrení na zamedzenie jeho šírenia. Premiér Igor Matovič spolu s hlavným hygienikom na tlačovej besede potvrdili, že žiadny „krok späť“ nás nečaká. Úrady však budú prísnejšie dozerať na to, či dodržiavame opatenia, ktoré u nás už platia.

Ľahšie cestovanie, viac pokút

Prísnejšie sa bude pokutovať nedodržiavanie karantény po návrate z „červenej“, teda rizikovej krajiny. ďalším pripravovaným opatrením je pokutovanie ľudí, ktorí nenosia rúška tam, kde sú predpísané. Teda v obchodoch, MHD a podobne.

Hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že Spojené Kráľovstvo vypadáva zo zoznamu červených krajín. Toto opatrenie začne platiť budúci pondelok. Cestovanie do Británie by sa tak malo pre Slovákov zjednodušiť. Zároveň potvrdil, že Chorvátsko aj Česko zostávajú na zelenom zozname, aj keď majú pomerne veľa prípadov.

V prípade Chorvátska z pohľadu absolútnych čísel by mala byť táto krajina červená. Ale Riziková je len oblasť Záhrebu, takže odporúčam cez hlavné mesto len preletieť. Podobne je to v Česku, kde sú lokálne ohniská,“ doplnil premiér Igor Matovič.

AKTUÁLNE: Matovičova vláda chce sprísňovať pokuty. Hrozí ti pokuta až 5 000 eur

Situácia je pod kontrolou

Epidemiologička Mária Avdičová na tlačovej besede povedala, že hoci je počet prípadov pomerne vysoký, analýza ukázala, že situácia je pod kontrolou a teda nebude potrebné prijímať celoplošné opatrenia.

Za päť týždňov (od 1. júna 2020) pribudlo na Slovensku 363 nových pozitívnych prípadov, pričom viac ako polovica z nich bola importovaná zo zahraničia,“ vysvetľuje docentka Avdičová. Dodala, že títo ľudia nakazili iba 19 ďalších ľudí. Tí však boli schopní nakaziť ďalšie desiatky svojich blízkych.

Mali sme tu viacero regionálnych epidémií, najmä v regiónoch Kysúc a Oravy. Všetky súviseli s importom prípadov a reťazcom šírenia medzi domácim obyvateľstvom,“ pokračuje epidemiologička. „Kontakty môžu spôsobiť väčšiu epidémiu, ale nemali celoplošný dopad. Okrem toho, mnohí Slováci prišli s Českej republiky už pozitívni a tak nám zvýšili počty nakazených,“ dodáva.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK