Košice budú mať špeciálne iglu, ktoré pomôžu prezimovať ľuďom bez domova

  • Budú patriť všetkým ľuďom bez domova, ktorí nechcú zimovať v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach
  • Celková cena za realizáciu predstavovala 630 eur
iglu03_5_11_2019659733
TASR
  • Budú patriť všetkým ľuďom bez domova, ktorí nechcú zimovať v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach
  • Celková cena za realizáciu predstavovala 630 eur

Mesto Košice kúpilo pre ľudí bez domova, ktorí nemajú záujem o prenocovanie v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach päť pohotovostných príbytkov – takzvaných iglu. Dve iglu môžu využiť páry a tri takéto príbytky sú určené pre jednotlivcov. Celková cena predstavovala 630 eur.

V západnej Európe je tento prístup k ľuďom bez domova veľmi bežný. O tom, ako sa ním minulý rok inšpirovali práve v susednom Česku, sa dočítaš TU.

Dokáže zachrániť život

Som rád, že sa nám tieto prístrešky podarilo zabezpečiť ešte pred príchodom tuhej zimy. Berieme to ako pilotný projekt, ktorý koncom zimy vyhodnotíme. Ak sa iglu osvedčia a budú využívané, určite by sme na budúci rok chceli kúpiť aj ďalšie. Tým by sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí, ktorí sú v núdzi,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

zdroj: TASR

Iglu poskytuje nielen možnosť núdzového prespania, ale podľa slov výrobcu dokáže zachrániť život. Je vyrobené z polyetylénovej peny a hliníkovej fólie. Izoluje zvuk, neprepúšťa vodu, dá sa aj umývať alebo opraviť. Takisto je uzatvárateľné a poskytuje súkromie. Je v ňom zakázané fajčiť alebo akokoľvek inak manipulovať s otvoreným ohňom. Vďaka jednoduchej konštrukcii je možné ľahko a rýchlo ho premiestniť a postaviť na iné miesto.

Pre jednotlivcov aj pre páry

Arcidiecézna charita dostala od mesta jedno iglu pre páry a dve pre jednotlivcov, Oáza – nádej pre nový život po jednom iglu pre páry a pre jednotlivcov. Iglu budú umiestnené v dohľadnej vzdialenosti od oboch centier, ktoré poskytujú služby pre ľudí bez domova.

zdroj: TASR

Teší ma, že aj takýmto riešením môžeme výrazne pomôcť ľuďom bez domova. Ak strávia noc v iglu, bude to určite omnoho vhodnejšie miesto, než prespať niekde v parku alebo na ulici. Verím, že sa to osvedčí v praxi a potom by sme to mohli aj ďalej rozšíriť,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech