Košický U. S. Steel Košice chystá obrovskú modernizáciu. Naliať do nej plánuje viac ako miliardu eur

  • Oceliarne plánujú vybudovať novú hutnícku prevádzku
  • Bude v nej v jednom zoskupení výroba, odlievanie a valcovanie ocele s novými progresívnymi technológiami
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván
  • Oceliarne plánujú vybudovať novú hutnícku prevádzku
  • Bude v nej v jednom zoskupení výroba, odlievanie a valcovanie ocele s novými progresívnymi technológiami

Košický U. S. Steel chystá na Slovensku veľkú investíciu. Podľa zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie by mohli celové náklady na modernizáciu fabriky dosiahnuť 1,3 mld. eur.

Na úkor zníženia výroby

„Účelom zámeru je modernizácia procesu výroby ocele, jej odlievania a spôsobu valcovania do zvitkov pri znížení celkovej energetickej a surovinovej náročnosti, eliminácia podstatnej časti negatívnych dopadov na tvorbu uhlíkovej stopy a udržateľnosť výroby,“ uvádza sa v materiáli.

Oceliarne plánujú podľa zámeru vybudovať novú hutnícku prevádzku, v ktorej bude v jednom zoskupení výroba, odlievanie a valcovanie ocele s novými progresívnymi technológiami. Pozostávať bude z dvoch elektrických oblúkových pecí, prevádzok mimopecného spracovania ocele a jednej hutníckej linky pre plynulé odlievanie a valcovanie za tepla s kapacitou výroby ocele do 3 100 000 ton za rok.

„Realizáciou zámeru nedôjde k zvýšeniu celkovej výroby U. S. Steel Košice, s. r. o., vybudovanie nových technológií hutníckej výroby bude na úkor zníženia výroby existujúcich zariadení pri zachovaní súčasného objemu výroby ocele a za tepla valcovaných materiálov,“ informuje ďalej podnik. Začiatok realizácie projektu je v zámere stanovený na budúci rok, dokončený by mal byť o dva roky na to.

O dekarbonizácii výroby v košickom U. S. Steel sa hovorí už dlhodobo. V máji minulého roka o nej rokoval minister financií Igor Matovič v centrále koncernu v americkom Pittsburghu. Podľa jeho slov je dekarbonizácia jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U. S. Steel v Košiciach. Výšku investície odhadol na približne 1,5 miliardy eur.

zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Takmer 9 400 zamestnancov

Ako aktuálne pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača, projekt takéhoto rozsahu môže byť realizovaný jedine ako spoločné úsilie európskych inštitúcií, slovenskej vlády a dotknutých podnikateľských subjektov.

„Toto je súčasť plánu dekarbonizácie a uskutočnenie tohto zámeru bude závisieť od súhlasného stanoviska Európskej únie, plnej podpory Vlády Slovenskej republiky a pripravenosti energetickej infraštruktúry pre prevádzkovanie novej technológie,“ dodal.

Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Momentálne má takmer 9 400 zamestnancov a ročne vyrobí 4,5 milióna metrických ton ocele.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá