Kostarika patrí k najzelenším krajinám sveta. Už viac ako 115 dní vyrába energiu len z obnoviteľných zdrojov

  • Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej činnosti na prirodzený chod prírody, sú tieto alternatívy často vyhľadávané.
kostarika1-770x460
  • Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej činnosti na prirodzený chod prírody, sú tieto alternatívy často vyhľadávané.

Rok 2015

Už v roku 2014 bola Kostarika nevídane úspešná. Z obnoviteľných zdrojov vtedy vyrobili až 94% elektrickej energie. Toto číslo je skutočne obdivuhodné, no zdá sa, že najbohatšej krajine Strednej Ameriky to nestačilo. Kostarika totiž vyhlásila, že do roku 2021 bude od uhlia úplne nezávislá. A zdá sa, že sa jej to skutočne podarí.

kostarika1

99% je pozoruhodné číslo. Predstavte si, že by si Kostariku za vzor zobrali aj ostatné krajiny sveta. Svet by bol o toľko čistejší, krajší a zelenší a klimatické zmeny by viac neboli takým strašiakom. Na tomto prekrásnom čísle začala krajina pracovať hneď od začiatku roka 2015. V marci obleteli svet zaujímavé správy. Kostarika dosiahla šnúru 75 dní bez využitia bez tepelných elektrární.

kostarika5

Hlavnou výhodou Kostariky je dostatok vody, silné dažde a sieť vodných elektrární. Práve vodná energetika pokrýva asi 80% produkcie elektrickej energie v tejto krajine. Zvyšok zastrešuje solárna, veterná a geotermálna energia. Silné dažde v prvých mesiacoch roku 2015 veľmi pomohli krajine k historickému momentu, 75 dňom bez zapojenia tepelných elektrární. Celkovo žila Kostarika zeleným životom až 285 dní za rok 2015.

kostarika2

K takýmto výsledkom je však nutné poznamenať niekoľko kľúčových faktorov. Kostarika ako nemalá krajina s nie veľmi veľkým počtom obyvateľov je ideálnym štátom na využívanie zelenej energie. V krajine chýba výrobný sektor, ktorý požiera ohromné množstvá elektrickej energie. Hlavné zdroje príjmov sú poľnohospodárstvo a cestovný ruch, ktoré nie sú až tak energeticky náročné. Obdobia silných dažďov, geotermálna energia a prírodné pomery sú v tejto krajine priam ideálne na využitie. Kostarika sa chytila šance a svoj potenciál naplno využila.

 

Rok 2016

kostarika3

Kostarika je zeleným rajom pre každého milovníka ekológie a tohto životného štýlu. Už celých 113 dní vyrába táto krajina 100% energie z obnoviteľných zdrojov, a to ešte nie je ani zďaleka na konci. Dni stále pribúdajú. Cieľom je “prežiť” jeden celý rok bez fosílnych palív. So svojím 113-dňovým rekordom je Kostarika stále bližšie a bližšie k naplneniu tohto cieľa.

kostarika4

Vďaka jedinečnému podnebiu a terénu je táto krajina schopná využívať celý rad obnoviteľných zdrojov. Má rozsiahly riečny systém a taktiež obrovské dažďové pralesy. Väčšina energie teda pochádza z vodných elektrární, pričom dôležitú a kľúčovú úlohu zohrávajú aj solárna energia, veterná energia, biomasa a geotermálna energia. Cieľ existovať bez fosílnych palív by sa mal naplniť v najbližších piatich rokoch. S veľkými investíciami do geotermálnych energetických projektov a s predpoveďou na ďalšie výdatné zrážky v najbližších rokoch je možné, že sa tento cieľ naplní aj oveľa skôr.

13664444_1383759908319244_1400355407_n

zdroj: interez.sk, zdroj fotografií: inhabitat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech