Kostoly fungujú rovnako, lockdown zatvorí obchody a reštaurácie na dlhé týždne

  • Od 11. decembra začne sprísňovanie opatrení, 21. 12. začína lockdown
  • Obmedzenia by mali trvať minimálne tri týždne, lockdown sa bude uvoľňovať podľa stavu v okresoch
20200912_tk_opatrenia_03746350
TASR/Jaroslav Novák
  • Od 11. decembra začne sprísňovanie opatrení, 21. 12. začína lockdown
  • Obmedzenia by mali trvať minimálne tri týždne, lockdown sa bude uvoľňovať podľa stavu v okresoch

Slovensko zažije lockdown. Ako však avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, nepôjde o typický lockdown ako v iných krajinách. Dodal, že takéto opatrenia mohli prísť oveľa skôr. „Nemocnice na Vianoce zažijú zaťažkávaciu skúšku, tento trend je žiaľ nezvrátiteľný,“ povedal na tlačovej besede.

Od 11. 12. sa zatvoria terasy reštaurácií. Prevádzky s občerstvením môžu podávať jedlo iba cez okienko. Ján Mikas však vyslovene varoval pred vianočnými trhmi, ktoré sú vysoko rizikové a vyzval samosprávy, aby ich zrušili.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky. Hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že zjazdovky môžu mať otvorené, ak budú návštevníkov testovať a dezinfikovať priestory. Strediská si môžu vytvoriť mobilné odberové miesta a akceptovať môžu testy, ktoré nebudú staršie ako 72 hodín.

Od 21. decembra bude platná ďalšia vyhláška, ktorá zatvorí takmer všetky obchody, okrem tých, ktoré predávajú základné potreby. Zatvorené budú aj školy, začínajú sa predĺžené prázdniny. Opatrenia budú platiť minimálne tri týždne. Dá sa to považovať za lockdown. Podobný sme zažili napríklad na jar, počas sviatkov Veľkej noci.

Pribudlo 38 obetí koronavírusu a viac ako 2 500 nových prípadov

Ak sa dostane situácia na úroveň, kedy budeme mať pod kontrolou nemocnice, postupne budú končiť lockdowny podľa okresov. Teda niekedy bude trvať tri týždne, napríklad na Orave. V tých najhorších regiónoch to bude o pár týždňov viac. Každý okres otvoríme až vtedy, keď budeme môcť pustiť do školy deti bez testovania. Postupne otvoríme aj interiéry reštaurácií,“ dodal premiér Igor Matovič.

Kostoly a fitnescentrá môžu zostať otvorené v súčasnom režime, nič sa pre ne nemení. 

Od 28. 12. budú všetky firmy nad 500 zamestnancov povinne testovať svojich zamestnancov. Testy a materiál zabezpečí rezort hospodárstva, ktoré ich nakupuje.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech