Kotleba by sa podľa najnovšieho prieskumu nedostal do parlamentu. Je jasné, kto by bez problémov vyhral voľby

  • Podľa najnovšieho prieskumu agentúry ako by voľby vyhral Hlas-SD
  • Kotlebovci by sa do parlamentu nedostali
prieskum ako február
SIU na základe dát agentúry AKO
  • Podľa najnovšieho prieskumu agentúry ako by voľby vyhral Hlas-SD
  • Kotlebovci by sa do parlamentu nedostali

Voľby do Národnej rady SR by vo februári vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorú by volilo 25 percent voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Ako, ktorý uskutočnila 8. až 11. februára formou telefonického dopytovania na vzorke 1 000 respondentov.

Druhá v poradí by skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 15,1 percenta opýtaných. Na treťom mieste by sa umiestnilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 13,8 percenta hlasov. V tlačovej správe o tom informoval výkonný riaditeľ agentúry Václav Hřích.

Na ďalších miestach by sa umiestnili strany Smer – sociálna demokracia (8,5%), Progresívne Slovensko (7,2%), Za ľudí (5,4%) a Sme rodina (5,1%).

Mazurek zakladá vlastnú stranu. Zrazu mu vadia „fašistické praktiky“, ex kolegov nazval primátmi a primitívmi

Pred bránami parlamentu by ostalo Kresťanskodemokratické hnutie (4,9%), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (3,8%), Slovenská národná strana (2,3%), Strana maďarskej komunity (2%), Vlasť (1,8%), Dobrá voľba (1,6%), Maďarská komunitná spolupatričnosť (0,8%), Most-Híd (0,8%), Spolu – občianska demokracia (0,7%), Maďarské fórum (0,7%), Socialisti.sk (0,3%) a Strana zelených (0,2%).

Koho by si volil/a, ak by boli voľby tento týždeň?

Zaujímavosťou je, že odídenci zo strany (ĽSNS pripravujú vlastnú stranu. V relácii portálu Kulturblog to povedal poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek. Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk. Ako ďalej uviedli, nová strana by sa podľa Mazureka mala dostať z politickej izolácie.

slovenská pospolitosť
zdroj: TASR/Jozef Ïurník

Podľa Uhríka neboli jedinou príčinou jeho odchodu zo strany iba jej nové stanovy. Za ďalšie dôvody označil paranoju predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu či kšeftovanie so straníckymi peniazmi. Informuje SITA s odvolaním sa na Aktuality.sk.

S Kotlebom bola podľa neho ťažká komunikácia. „Táto komunikácia sa ešte viac zhoršila po tom, čo od predsedu ušla manželka do Egypta a po tom, čo bol odsúdený za šeky na 1 488 eur. Chápeme, že sú to obrovské osobné tlaky, ale namiesto toho, aby predseda hľadal v nás oporu, podľahol paranoji a pomaly v každom začal hľadať nepriateľa,“ napísal Uhrík.

Europoslancovi sa tiež nepáčilo, že Kotleba podporuje manželov Mikovčákovcov, ktorých preslávil inzerát na erotickej zoznamke. Z Daniely Mikovčákovej urobil predseda ĽSNS poslaneckú asistentku svojho brata Mareka s platom tisíc eur mesačne a manželov navštívil aj u nich doma.

Uhrík označil vzťah Kotlebu s manželmi Mikovčákovcami za jednu z príčin svojho odchodu. Podľa hovorcu ĽSNS Martina Beluského sú Uhríkove tvrdenia „kombináciou lží a poloprávd“.

Komu ľudia dôverujú? 

Najdôveryhodnejšou spomedzi slovenských politikov je prezidentka Zuzana Čaputová. Dôveruje jej 64 percent a nedôveruje 35 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 12. do 19. januára na vzorke 1005 respondentov.

Na druhom mieste v prieskume skončil nezaradený poslanec Národnej rady SR a expremiér Peter Pellegrini, ktorému vyjadrilo dôveru 44 percent a nedôveru 55 percent opýtaných. Na treťom mieste sa umiestnil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s dôverou na úrovni 37 percent a nedôverou 63 percent.

Príbeh premiéra: Politická hra Igora Matoviča trvala desaťročie, jeho cesta nahor je dláždená konfliktmi

Vicepremiérke a šéfke ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronike Remišovej (Za ľudí) dôveruje podľa prieskumu 30 percent a nedôveruje 67 percent opýtaných ľudí.
Predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi dôveruje 21 percent a nedôveruje 77 percent respondentov.

Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) vyjadrilo dôveru 21 percent a nedôveru 78 percent respondentov. Predsedovi opozičného Smeru-SD Robertovi Ficovi dôveruje podľa výsledkov prieskumu 20 percent a nedôveruje 79 percent opýtaných.

Nasleduje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), ktorému vyjadrilo dôveru 20 percent a nedôveru 79 percent respondentov. Rovnakú dôveryhodnosť, 17 percent, majú šéf mimoparlamentného hnutia KDH Milan Majerský, ktorému na druhej strane vyjadrilo nedôveru 45 percent opýtaných, a predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová, ktorej nedôveruje 60 percent opýtaných.

Článok aktualizujeme.

Zdroje: SITA, Agentúra AKO, Aktuality.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá