matovič
TASR, TASR/Jakub Kotian
matovič
TASR, TASR/Jakub Kotian

Príbeh premiéra: Politická hra Igora Matoviča trvala desaťročie, jeho cesta nahor je dláždená konfliktmi

  • Igor Matovič sa narodil v roku 1973 v Trnave
  • Po absolvovaní magisterského stupňa na Fakulte manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave pôsobil v súkromnom sektore
  • V roku 2010 bol zvolený za poslanca NRSR za stranu SaS
  • Z tej následne vystúpil a založil OĽANO
  • Igor Matovič sa narodil v roku 1973 v Trnave
  • Po absolvovaní magisterského stupňa na Fakulte manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave pôsobil v súkromnom sektore
  • V roku 2010 bol zvolený za poslanca NRSR za stranu SaS
  • Z tej následne vystúpil a založil OĽANO

Súčasný premiér Igor Matovič si politickú cestu začal brázdiť pred desiatimi rokmi. Vtedy známy cez transparenty a prejavy, ktoré išli vždy proti vláde. Minister Richard Sulík sa o ňom nedávno vyjadril, že nevie žiť bez konfliktu. Matovičova cesta je šarvátok a hádok plná. Čo ho však dostalo na súčasné horúce kreslo? Príbeh Igora Matoviča začína v roku 1973 v Trnave.

Rodičia premiéra pochádzali z Borovej, maličkej obce neďaleko Trnavy, avšak detstvo prežil na trnavskom sídlisku v činžiakovom byte. Portál Aktuality sa šiel minulý rok pýtať na jeho bývalú strednú školu. Akým bol človekom, keď dospieval, a čo ho bavilo. Matovič sa podľa slov učiteľov prejavoval ako „chalan s nadhľadom, ktorý vedel odľahčiť aj vážnejšiu situáciu. Mal svoj názor a príjemný humor,“ píšu v rozhovore. Na strednej škole vraj nikdy nevytŕčal z davu a venoval sa prírodným vedám. Podľa výpovedí však talent na rozprávanie mal vždy.

Po strednej škole začal štúdium na Fakulte manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave v odbore Finančného manažmentu,  za ktorý v roku 1998 získal magisterský titul, píše denník SME v životopise o premiérovi. Magisterská práca bola následne v roku 2020 spochybnená redaktorom Hospodárskych novín a neskôr označená za plagiát. Matovič sľuboval, že sa titulu vzdá, avšak doteraz tak neurobil.

matovič
zdroj: TASR

Z malého biznisu k úspešnému vydavateľstvu

V roku 1997 si  založil živnosť na obchodovanie, činnosti v oblasti nehnuteľností, vydavateľské činnosti a reklamu, a to pod názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS.

Pod svojou značkou začal vydávať inzertné noviny Trnavsko. So sestrou Zuzanou si podľa rozhovoru denníka SME z roku 2010 chceli za peniaze, ktoré im dal krátko pred smrťou otec, kúpiť v Trnave byt. „Hľadal som možnosť, ako by sa to mohlo dozvedieť čo najviac ľudí. Išiel som teda do inzertných novín Pardon, či by mi mohli rozniesť letáky,“ spomína Matovič.

Študoval v Ríme, New Yorku, nakoniec našiel cestu domov. Príbeh architekta, ktorý chce Bratislavu premeniť na svetovú metropolu

V roku 2007 dal prepísať podnik regionPRESS, s.r.o. na svoju manželku Pavlínu, vychádza to zo spisu obchodného registra. O tri roky na to už spoločnosť vydávala 36 regionálnych týždenníkov po Slovensku.

Kauza s tlačiarňou

Až do tohto obdobia musel zaloviť Robert Fico, keď Matoviča ešte v roku 2010 prvýkrát obvinil, že svoj podnik založil na podvode. Igor Matovič mal totiž priviezť z Nemecka tlačiarenský stroj, doma ho poskladať a v účtovníctve ho nesprávne uviesť ako obchodný tovar. Ako fyzická osoba totiž stroj predal svojej s.r.o.-čke a takto si mal podľa Fica „uliať“ si až 70-tisíc eur na daniach.

matovič povala
zdroj: SITA/Pavol Machovič

Ide o asi najväčšiu kauzu, v ktorej kedy Matovič figuroval. Ťahala sa dlhých 7 rokov. Igora Matoviča obvinili, že mal v roku 2008 predať firmu Pavlovi Vandákovi s cieľom manipulovať s účtovníctvom a súčasťou podvodu mal byť aj predaj spomínaného stroja.

Kauzu vtedy vyhrabal šéf Smeru Robert Fico, mesiac pred voľbami v roku 2016, a dodnes neprezradil, ako sa k dokumentom súkromnej firmy dostal. Fico tvrdil, že Matovič je biely kôň, ktorý prepral 122 miliónov vtedajších korún. Fico ho vyzval, aby ukázal účtovníctvo, ktoré malo byť podľa Fica zničené, čo malo podporovať jeho teóriu.

Matovič však vzal novinárov na povalu svojho rodného domu, aby im, aj vyšetrovateľom, papiere odovzdal. Zaujímavé je, že vtedy ho právne zastupoval Daniel Lipšic a obaja vtedy hovorili o spolitizovanej polícii a prokuratúre pod taktovkou Smeru. NAKA neskôr prípad uzavrela ako premlčaný. 

Zberatelia nehnuteľností

O premiérovi sa zvykne hovoriť, že vlastní pol Trnavy. Nie je to úplne tak. Všetky nehnuteľnosti, ktoré spolu s manželkou nadobudli počas manželstva sú v jej výhradnom vlastníctve. 

Historickú budovu v centre Trnavy vedľa bývalého arcibiskupstva kúpili v roku 2013. Investovali do nej 281-tisíc eur.  Dom má narušenú statiku, aj poškodenú fasádu. Napriek tomu je táto kultúrna pamiatka nedotknutá a nezrekonštruovaná. Z plánu urobiť tu rodinné bývanie pre päť až šesť rodín dodnes nič nie je. 

S podobným úmyslom kupovali aj bývalú ubytovňu na Kollárovej ulici v roku 2014 za 1,2 milióna eur a bývalý hotel Trnavan za viac ako 2 milióny eur v roku 2017. Plán zrekonštruovať tieto budovy a vytvoriť tu bývanie musel ustúpiť kvôli politike. 

Tisíce ľudí vyzývajú Kollára na odstúpenie z postu predsedu národnej rady. Vyjadrila sa aj prezidentka

V priestoroch bývalej ubytovne na Kollárovej ulici podľa pôvodného zámeru mala naďalej zotrvať ubytovňa alebo malometrážne byty pre mladé rodiny alebo dôchodcov.

Posledná architektonická štúdia, ktorú Pavlína Matovičová predložila mestu vo februári tohto roka, ukazuje, že by tu malo byť zriadených 104 dvojizbových a 2 jednoizbové byty. 

Aj z bývalého komunistického hotela má v budúcnosti vzniknúť bytový dom s približne 137 bytmi. Nevedno však kedy.

Naposledy Spoločnosť Hotel Trnavan, ktorú taktiež vlastní pani Matovičová, žiadala o zmenu územného plánu. Malo by tu vzniknúť 180 bytov. Odborníci z mestského úradu a stavebnej komisie však so zmenami nesúhlasili. Ani o jednom z projektov ešte nebolo rozhodnuté.

zdroj: Facebook/ My sme Trnava

Nezrovnalosti v podnikaní

V minulosti premiér čelil viacerým obvineniam napríklad od Róberta Fica, ktorý ho obvinil, že v roku 2008 previedol spoločnosť regionPRESS na svojho zamestnanca Pavla Vandáka. Údajne mal preprať 122 miliónov slovenských korún a účtovníctvo malo skončiť v zbere. 

Igor Matovič tieto obvinenia niekoľkokrát poprel. Nakoniec vzal aj novinárov na povalu domu svojej starej mamy, kde im ukázal účtovníctvo od roku 1997 až do roku 2008.

Chýbali medzi nimi doklady z rokov 2002 a 2004, ktoré premiér podľa jeho slov ponechal spomínanému Vandákovi po tom, ako naňho prepísal firmu, opísal v rozhovore Denníka N v roku 2016. Ohlásená daňová kontrola sa vtedy dotýkala práve týchto rokov. Trestné stíhanie bolo napokon pozastavené z dôvodu premlčania.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PMP Montex (@pmp_montex)

V minulosti mu hrozilo aj odobranie mandátu. Ako opozičný poslanec totižto dvakrát zabudol na pozastavenie živnostenskej činnosti. Najskôr v roku 2013, potom v roku 2016. Ide o nezlučiteľnosť funkcií, poslanci majú zakázané podnikať.

Ústavný súd mu v tom čase vymeral pokutu takmer 12-tisíc eur, čo predstavovalo 6 platov. Matovič ju odmietol zaplatiť. Tvrdil, že nepodnikal a živnosť sa mu automaticky obnovila po tom, ako ju zabudol opakovane pozastaviť. Išlo iba o pár dní od 10. augusta 2013 do 2. septembra 2013 a od 4. septembra 2016 do 29. septembra 2016.

Keďže túto chybu zopakoval dvakrát, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií mal možnosť odobrať mu mandát. Za odobratie hlasovalo iba 21 poslancov NRSR, čo nestačilo a Matovič zostal opozičným poslancom. 

Majetkové priznanie je prázdne

Okrem mnohých nehnuteľností v Trnave, rodného bytu a rozostavaného rodinného domu vlastní rodina Igora Matoviča aj pozemky. Rovnako ako budovy, ktoré im patria, aj tieto sú nedotknuté. 

Pozemky v Bielom Kostole majú rozlohu takmer 18-tisíc metrov štvorcových. Patria jeho žene Pavlíne. Ďalšie vlastní okolo budovy bývalého Sipoxu v priemyselnej zóne Trnavy.

Práve tie v Trnave odkúpil od privatizéra Jozefa Majského v čase, keď ich vo veľkom rozpredával. Premiér v tom nevidí žiadny problém, išlo podľa neho o bežný obchod. Pár rokov pred vstupom do politiky aj tieto pozemky prepísal na svoju manželku Pavlínu. 

Pavlína Matovičová, Igor Matovič
zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

Aj keď sa môže teda zdať, že premiér disponuje obrovským vlastníctvom, majetkové priznanie z 15. januára 2020 je prázdne. Uvádza príjmy za posledné tri roky a okrem toho nič. Zrušil bezpodielové vlastníctvo s manželkou.

V minulosti rozbehol úspešný biznis, ktorý funguje dodnes, aj keď ho už neriadi. Spolu s Pavlínou, ktorá dnes vlastní všetok majetok, investovali do nehnuteľností v čase, keď si mohli byť istí, že sa im väčšina financií niekoľkonásobne vráti. Otázka je, kedy si na to premiér nájde čas.

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Spor s Richardom Sulíkom a odchod z SaS

V parlamentných voľbách v roku 2010 kandidoval do Národnej rady SR na kandidátke strany Sloboda a Solidarita. Vďaka preferenčným hlasom sa Matovič dostal zo 150. miesta až na štvrté miesto kandidátky, informuje o tom denník SME

Dlho však v strane nevydržal. Igor Matovič pri jednom hlasovaní podporil návrh Smer-SD, čím podľa partnerov porušil koaličnú dohodu. Preto ho Richard Sulík vylúčil z poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita.

„Samozrejme, že jedno nedodržanie dohody nemusí byť dôvodom na vylúčenie, no pretiekol pohár trpezlivosti. Igor nám totiž v poslednom čase stále viac a viac škodil a to len preto, aby povedal niečo, s čím sa dostane do médií… Jednoducho stačilo, aj moja ochota nechať si skákať po hlave má svoje medze.” napísal Richard Sulík v roku 2012 na svojom blogu.

Kto je Richard Sulík? Podnikaním zarobil milióny, chcel byť pilotom, študoval fyziku a dnes rozdáva karty

„Sme klub slušných a čistých ľudí a zdieľame s Igorom Matovičom názor, že pán Fico je vagabund. Keď Igor Matovič nemá problém s ním hlasovať, tak je to jeho rozhodnutie. My máme problém s ním hlasovať a my máme aj problém, aby človek, ktorý nemá takýto problém, medzi nami bol,“ ďalej zdôvodnil svoje rozhodnutie predseda strany SaS, píše o tom v článku denník SME.

Politické vody mútil Igor Matovič aj ako nezaradený poslanec. V roku 2011 sa postaral o rozruch návrhom na zrušenie gastrolístkov. V roku 2011 mu tento návrh neprešiel cez parlament o jeden jediný hlas. Pavol Hrušovský mal vtedy problém zasunúť hlasovaciu kartičku na správne miesto. V tom istom roku spôsobil v parlamente rozruch napríklad aj tým, že v budove parlamentu umiestnil „nový štátny znak“. V tom čase spoločnosťou otriasala kauza Gorila.

Matovič Gorila 2011
zdroj: Foto: SITA/Diana Černáková

Úspech v OĽaNO

Po páde vlády Ivety Radičovej sa v roku 2012 konali nové voľby. Do tých sa rozhodol Igor Matovič vstúpiť už samostatne s vlastným politickým hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Skrátene OĽaNO získalo 218 537 hlasov, čo predstavovalo 8,55%.

Matovič opäť kandidoval zo 150. miesta na kandidačnej listine. Dostal 150 242 preferenčných hlasov, vďaka čomu sa umiestnil na prvom mieste v rámci kandidačnej listiny hnutia.

Spory s politikmi

Pôsobenie na poste lídra strany Matovičovi dodávalo čoraz väčšiu publicitu. Ako poslanec NRSR bol zo začiatku verejnosťou známy vnímaný pre konflikty s politikmi. 

Martin Poliačik

Igor Matovič ešte v roku 2012 vysypal poslancovi SaS Martinovi Poliačikovi na hlavu injekčné striekačky. Išlo o prvý pamätný protest, ktorého fotky sa vo vtipných kompiláciách používajú dodnes. Matovič chcel svojim činom poukázať na reči poslanca SaS, ktoré zverejnil portál televízie Joj. Ten v denníku uviedol, že čistý heroín je menej škodlivý, ako miešaný.

Kolegu Poliačika upozorňujem, že ak ešte raz bude nabádať naše deti na užívanie heroínu, tak aj keď bude na neho zákon krátky, moja ruka bude dostatočne dlhá,“ odkázal kedysi Matovič. Neskôr sa však priznal, že sa za tento čin ospravedlnil.

matovič
zdroj: SITA

Radoslav Procházka

Novovzniknutá strana Radoslava Procházku Sieť mala v preferenciách dostatočné percentná na to, aby sa dostala do NRSR. To ohrozovalo mnohé strany, aj OĽaNO. Matovič v 2014 zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej lídra strany obvinil, že mu mal nelegálne ponúknuť peniaze na financovanie kampane pre prezidentské voľby, informovala o tom vtedy televízia Markíza

Radoslav Procházka si mal objednať inzerciu v spomínaných regionálnych týždenníkoch regionPRESSu, pričom polovica mala byť platená mimo pokladnice, bez dokladu. Matovič odovzdal nahrávku s dôkazmi polícii v decembri 2014. O rok na to obvinil generálny prokurátor Prochádzku za zločin krátenia daní a poistného v štádiu prípravy, tento návrh bol však neskôr zamietnutý.

Prochádzka
zdroj: TASR/Michal Svítok

Robert Fico

Matovič vs. Fico je klasický súboj dvoch milovníkov tlačových besied, ktorý tu už pár rokov zotrváva. Možno si spomínaš na premiérove viaceré vpády na tlačovky SMERu, alebo rôzne slovné bitky v parlamente. Matovič sa snažil v roku 2015 preukázať, že Fico má účty na Belize v hodnote 674 546 004,42 dolára. Vyšetrovateľ NAKA však v tom čase ukončil preverovanie informácií a prípad ukončil tak, že očistil Roberta Fica a jeho manželku, ktorí údajne nemali žiadne účty na Belize. 

Matovič sa proti SMERu snažil bojovať na viacerých frontoch. Poukazoval na korupciu, klamstvá a slovenskú mafiu, ktorá bola pri SMERe vždy nejak po pravici. Dokonca v roku 2016 rozbehol kampaň, ktorú zdôvodnil, že si „zo zúfalstva napísal na tričko „Fico chráni zlodejov„,“ informovala vtedy TASR.

O dva roky neskôr zhodil vtedajšiu vládnucu stranu, pomohli mu aj ďalší. Vražda novinára priniesla na povrch nové skutočnosti a o veciach sa začalo konečne diskutovať. 

Robert Kaliňák 

Matovičom prezývaný aj ako Satan. Do Kaliňáka sa súčasný premiér púšťal rovnakým tempom ako do Fica.„Je to človek, v ktorom sa v skutočnosti skrýva Satan a ubližuje ľuďom, keď dovolí rozkrádať to, čo patrí nám všetkým,“ citovalo ho SME.

Matovič sa spolu s ďalšími politikmi snažili o vyvodenie politickej zodpovednosti pre kauzu Bašternák, v ktorej je údajne zapletený aj Robert Kaliňák. Spolu s ďalšími členmi opozície organizoval každý pondelok počas celého leta protesty pred bytovým komplexom Bonaparte. 

Ďalej spolu s ďalšími členmi OĽANO a SaS vytlačiť špeciálne noviny pod názvom „Kali špeciál“, kde bol opísaný celý príbeh kauzy Bašternák. Slovenská pošta však odmietla túto tlačovinu distribuovať do schránok, pretože nespĺňala zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač.

Bývalého ministra vnútra vidíme už len naozaj príležitostne. Stalo sa tak napríklad koncom minulého roka, keď sa pred kamery postavil kvôli samovražde bývalého policajného generála Miroslava Lučanského. Vyjadril sa, že sme svedkami prekročenia všetkých demokratických hraníc, hovoril o odvolaní ministerky spravodlivosti, ktorá je za tento prípad podľa neho zodpovedná či o politickej objednávke, ktorú má na svedomí podľa neho Igor Matovič.

Od krčmára po najsexy poslanca, ktorého milovali aj novinári. Ako sa z Roberta Kaliňáka stala ikona najväčších káuz

Béla Bugár

Dvojica mala dlhodobo spory, ktoré eskalovali pred voľbami 2016. Béla Bugár sa o Matovičovi vyjadroval ako o nezodpovednom a nevyzretom politikovi a často negatívne hodnotil jeho prejav. Igor Matovič sa pár dní pred voľbami pokúsil napadnúť Most-Híd, keď na južnom Slovensku distribuoval 250-tisíc dvojjazyčných listov s názvom„Zoberme spravodlivosť do vlastných rúk. List ľuďom Južného Slovenska“, písal o tom Denník N.V letákoch voličov vyzýval, aby volili, ak už nie OĽANO, tak aspoň SaS alebo SMK, teda len nie Bugárovu stranu.

letáky OĽANO
zdroj: OĽANO

Andrej Danko

Igor Matovič vo svojom prejave má určité signifikantné prvky, rovnako ako Andrej Danko. V neotesanom vyjadrení sa v roku 2019 súčasný premiér vyjadril k zmene rokovacieho poriadku, kde použil hlúpe prirovnanie „je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia.” Andrej Danko vtedy na to reagoval a podal návrh na disciplinárne konanie za hanobenie rasy a národa.

Matovič znova reagoval „Kde je páchateľ, kde je predseda Národnej rady Andrej Danko? Akosi sa hanbí za svoje dielo, keď sa už druhý deň neukázal v parlamente a príde len v čase hlasovania. Pripadá mi ako skunk, ktorý príde, zasmradí a zdrhne,” a pred budovu NRSR v čase konania sa predsedníctva Rady Európskej únie umiestnil karavan so slávnym sloganom “Fico chráni zlodejov”.

Andrej Danko
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Alojz Hlina

OĽaNO predstavovalo na začiatku predovšetkým Matoviča a Hlinu. Ale podobne, ako so Sulíkom, ani s Hlinom Matovič dlho v politickom manželstve nevydržal. Hlina je dnes šéfom mimoparlamentnej strany KDH, no stál práve pri zrode hnutia OĽaNO a čo sa týka excesov a niekedy až príliš názorných ukážok, so svojím kolegom Matovičom si mohli ruky podať. V roku 2012 to už Hlina nevydržal a rozhodol sa hnutie opustiť. OĽaNO vtedy nebola politická strana v pravom slova zmysle, pretože v tom čase ešte nemali predsedu, straníkov, ani orgány. Práve toto sa stalo jablkom sváru.

„OĽaNO je jediným politickým zoskupením, do ktorého neexistuje prihláška a podľa mojich vedomostí je aj spolu s Kotlebovou stranou Naše Slovensko jediným hnutím, ktorého názov nevlastní strana, ale predseda strany ako súkromná osoba,“ pripomenul vtedy Hlina. 

Obaja chceli tento konflikt nechať tak, ale nestalo sa tak a „nakladačka“ v priamom prenose na Markíze je dnes už legendárnou.

Matovič premiérom

Krátko pred voľbami Igor Matovič svoje hnutie premenoval na OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA. Napriek sporom a nadávkam, Matovič svojou politickou hrou voľby nakoniec vyhral. V parlamentných voľbách toto zoskupenie zvíťazilo so ziskom 25,02 %. Niekoľko týždňov pred voľbami to však ešte vyzeralo, že toto zoskupenie ani nepreskočí 5 %-nú latku do parlamentu. Preferencie však vyskočili po zverejnení slávneho videa z Cannes. Matovič sa svojim fanúšikom prihovoril z „Počiatkovej vily“.

Prezidentka Zuzana Čaputová po voľbách Matoviča poverila zostavením vlády, ktorú utvoril so stranami SME RODINA , SaSa ZA ĽUDÍ. Jeho opozíciou v Národnej rade SR sa stali strany SMER – SD a Kotleba – ĽSNS. 

igor matovič
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Slovensko po spomínanej vražde novinára a masívnych protestoch potrebovalo výraznú zmenu. „Iná“ politika rozhodne nastala. Od kritiky prejavu v predvolebnom období mnohí upustili, pretože napriek všetkému, strana zastávala hodnoty a názory vyše 25% voličov. 

Zdroje: Aktuality.sk, SME, SME, ORSR regionPRESS s.r.o., Sulik.sk, SME, Voľby statistics, SME, JOJ, Markíza, TASR/ HNonline, Denník N, SME, HNonline, HNonline, NovýČas, SITA/Webnoviny, ORSR Trnavan, Denník N

Najnovšie