Kto je Richard Sulík? Podnikaním zarobil milióny, chcel byť pilotom, študoval fyziku a dnes rozdáva karty

  • Richard Sulík je minister hospodárstva a prvý vicepremiér pre ekonomiku, v minulosti zastával funkciu predsedu NR SR
  • Pozreli sme sa na jeho cestu do ministerského kresla, od detstva, cez podnikanie až po súčasnosť
Sulík
TASR/Martin Baumann
  • Richard Sulík je minister hospodárstva a prvý vicepremiér pre ekonomiku, v minulosti zastával funkciu predsedu NR SR
  • Pozreli sme sa na jeho cestu do ministerského kresla, od detstva, cez podnikanie až po súčasnosť

Život rodeného Bratislavčana Richarda sa zmenil, keď sa jeho rodina rozhodla emigrovať z komunistického Česko-Slovenska do Západného Nemecka. Otec zubár a mama právnička boli frustrovaní chýbajúcou možnosťou kariérneho rastu a nedostatkom slobody.

Sulík mal vtedy iba dvanásť rokov. „V roku 1980 sme emigrovali do Nemecka, prvý rok Mníchov, druhý a tretí Gelsenkirchen a potom Pforzheim. Mal som možnosť pochytiť všetky hlavné nemecké dialekty od nechápavého „wat itn dat den eh“ z Porúria až po chápavé „ja mei“ z Bavorska,“ napísal Sulík vo svojom životopise.

Sulík v Nemecku navštevoval technické gymnázium v Pforzheime, kde zmaturoval z matematiky a fyziky. Po skončení štúdia na gymnáziu sa rozhodol študovať všeobecnú fyziku na Technickej univerzite v Mníchove, no ako sám uvádza, fyzika na Technickej univerzite bola pre neho už iná liga, a tak radšej po dvoch rokoch štúdia presídlil na ekonómiu.

zdroj: SITA/Diana Černáková

Po 7 rokoch mohli Sulíkovci požiadať o nemecké občianstvo, ale podmienkou bolo vzdať sa občianstva československého. Jeho rodičia a dve sestry tak urobili, budúci minister odmietol. Necítil sa ako Nemec a vzdať sa československého občianstva sa nechcel.

Sulík sa podľa vlastných slov chcel zamestnať ako pilot a dokonca mal úspešne absolvovať prijímacie testy do leteckej spoločnosti Lufthansa. Jeho plány zmenila Nežná revolúcia.

Na kopírkach zarobil najviac 

Po Nežnej revolúcii v 1989 to Sulíka začalo ťahať domov, preto sa rozhodol opustiť školu a začal podnikať.

„Skúšal som robiť všeličo, predával som vŕtačky Hilti, v 90. rokoch som bol asi najväčší predajca vo východnej Európe, no predával som do Nemecka aj medené klince a u nás som predával kopírky, ktoré sa ukázali ako najrentabilnejšie,“ povedal v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ.

zdroj: SITA/Diana Černáková

Spolu s Mariánom Mýtnym a Dušanom Vadovičom založili spoločnosť Intercontact agency, ktorá bola predchodcom úspešnej FaxCopy. Sulíkovi v podnikaní pomohlo ovládanie cudzieho jazyka. Mnohí začínajúci podnikatelia vtedy neovládali iný cudzí jazyk ako ruštinu a tá bola po páde komunizmu prakticky na nič.

Po čase sa FaxCopy stala úspešnou firmou, ktorá sa rozšírila do všetkých kútov Slovenska. Sulíkovi sa darilo aj v súkromnom živote, oženil sa a založil si rodinu. Prvá na svet prišla dcéra Alexandra a neskôr syn Filip. V roku 2010 sa s manželkou rozviedol.

Po desiatich rokoch podnikania sa v roku 2001 Sulík rozhodol z FaxCopy odísť a v roku 2006 predal svoj 48-percentný podiel za viac ako 100 miliónov slovenských korún (v prepočte 3,3 milióna eur). Podľa denníka SME je Sulíkov podiel vyplácaný postupne v čiastkach, čo potvrdil aj samotný Sulík. „Keďže nemali dosť peňazí, dohodli sme sa na splátkach až do roku 2028,“ uviedol pre SME.

zdroj: Facebook/Richard Sulík

Popri podnikaní sa Sulík rozhodol študovať na Ekonomickej univerzite v Bratislave,  kde promoval v roku 2003. 

Po skončení podnikania sa stal poradcom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. Na ministerstve pôsobil v rokoch 2002 – 2003 a stal sa spoluautorom daňovej reformy. „Daňová reforma na čele s 19-percentnou rovnou daňou bola veru veľká a solídne funkčná vec,“ uviedol Sulík.

Prvé kauzy

Po odchode z ministerstva sa stal Sulík na takmer dva roky šéfom Odvozu a likvidácie odpadu (OLO), a.s. patriacej mestu Bratislava. Napriek tomu, že podnik pod Sulíkovým vedením prosperoval, objavili sa kauzy spojené s jeho menom. Robert Fico v roku 2011 vytiahol informáciu o odmene vo výške päťnásobného platu, informoval o tom denník Pravda. Informáciu mal podloženú aj listom, v ktorom Sulík prikazuje vedúcej mzdového oddelenia vyplatenie odmeny spolu s jeho platom.

zdroj: Facebook/Richard Sulík

Sulík vtedy poberal plat vo výške 100-tisíc, čo znamená, že odmena bola  500-tisíc (16 597 eur).  Sulík priznal prebratie odmeny, ktorá súvisela s odchodom z jeho funkcie a mal mu ju prisľúbiť vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Sulík si odmenu podľa vlastných slov zaslúžil. „Samozrejme, pán Fico nedokáže pochopiť, že niekto dostane odmenu za vykonanú prácu, keďže v živote nič nerobil,“ povedal Sulík podľa denníka Pravda.

Fico prišiel aj s ďalším tvrdením, podľa ktorého mala dcérska spoločnosť OLO výhodne predať pozemky Sulíkovej firme FaxCopy, ktorá ich potom predala za väčšiu sumu ďalej. Sulík sa bránil tvrdením, že na pozemky bola robená riadna súťaž. Za pravdu mu dal aj bývalý primátor.

V čase, keď bol riaditeľom OLO, stretol aj svoju súčasnú partnerku, s ktorou má syna Huga a dcéru Viktóriu.

zdroj: Facebook/Richard Sulík

Riško pustil balónik

Po odchode z funkcie riaditeľa Sulík krátko robil poradcu vtedajšiemu ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. V roku 2008 oznámil vytvorenie novej politickej strany SaS, ktorá bola oficiálne registrovaná vo februári 2009 a Sulík bol na ustanovujúcom kongrese zvolený za jej predsedu.

V parlamentných voľbách v roku 2010 získala SaS 12,14 % hlasov. Pri čakaní na výsledky v centrále SDKÚ-DS spravodajská televízia TA3 zachytila dnes už legendárny výrok Ivety Radičovej. „Riško, drž balónik a čakaj,“ povedala Radičová Sulíkovi, keď sa k nim dostala informácia, že by sa SNS nemusela dostať do parlamentu a Sulík sa z toho radoval.

Strana SaS sa stala súčasťou koalície, ktorú tvorili SDKÚ-DS, KDH a MOST-HÍD a Sulík bol predsedom NR SR. Počas vykonávania svojej funkcie viackrát šokoval verejnosť a hlavne protokolistov. Na maškarný bál prišiel oblečený ako Superman, na pietnu spomienku prišiel v rifliach a na obed so zahraničnými veľvyslancami zas v plátených nohaviciach a letnej košeli. 

Vláda Ivety Radičovej narazila na problém v otázke eurovalu. Sulík a SaS odmietli podporiť navýšenie eurovalu pre Grécko. Premiérka Radičová sa rozhodla spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády, ani to však nepomohlo, euroval nebol schválený a zároveň parlament vyslovil nedôveru vláde, ktorá preto de facto skončila.

Dodnes niektorí ľudia nevedia odpustiť Sulíkovi, že položil vládu. On si však stojí za svojím rozhodnutím a vinu hádže na Mikuláša Dzurindu, ktorý mal byť podľa neho za pre neho nezmyselným rozhodnutím spojiť dve nesúvisiace otázky do jedného hlasovania.

zdroj: SITA/Marián Peiger

 Radičová to vidí inak. „Je to interpretácia zo Sulíkovho uhlu pohľadu. Pohľad KDH, Mostu-Híd a SDKÚ-DS je zásadne odlišný. Keď sa niekto opakovane potrebuje vyviniť, vyberá fakty, ktoré potvrdzujú jeho postoj a iné účelovo zamlčiava. Rozhodnutie, štandardné pri strate legislatívnej vačšiny o spojení hlasovania s dôverou vláde, sa uskutočnilo až na druhý deň po definitívnom odmietnutí ponúknutej dohody. Apropos, body tejto dohody, vrátane výnimky pre Slovensko v účasti navýšeného eurovalu pre Grécko, som v Bruseli vyrokovala a svoju časť dohody som splnila,“ povedala vo vyjadrení pre Aktuality.

Kočner a Sasanka

Sulík sa nevyhol ani veľkým kauzám, ktoré sa spájajú priamo s jeho menom. Počas obdobia, keď bol vo vláde Radičovej, sa stretával a komunikoval s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Podnikateľ neskôr komunikáciu zverejnil a spolu s ňou aj videozáznam s ich schôdzky.

Sulík mal s Kočnerom preberať citlivé politické záležitosti, napríklad možnú výmenu premiérky Radičovej za Mikloša. „Myslím si, že lepšie by sa vládlo,“ vravel vo videu s Kočnerom na margo výmeny. Rovnako mal s podnikateľom preberať aj kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora.

Po zverejnení komunikácie prišiel Kočner s tvrdením, že strana SaS vzala od Penty v igelitke päť miliónov korún. Sulík stretávanie s Kočnerom priznal a viackrát ho oľutoval. Poprel ale, že by dakedy vzal peniaze od Penty.

Kontroverzný europoslanec, ktorý svoj majetok netají 

V predčasných voľbách po páde vlády Radičovej sa dostala SaS takmer na hranicu zvoliteľnosti s 5,88 % a skončila v opozícii. Po vnútorných roztržkách v strane odišla zhruba tretina členov. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 kandidoval Richard Sulík za europoslanca. Strana dosiahla výsledok 6,66% a Sulík sa stal europoslancom.

zdroj: TASR - Vladimír Benko

Sulíkovi pri výkone jeho funkcie pomohla dobrá znalosť nemčiny. Ako europoslanec neraz vzbudil kontroverzie, často kritizoval Európsku úniu za jej postoj voči imigrantom, za čo si vyslúžil vlnu kritiky, keďže on sám bol imigrantom v Nemecku. Veľkú senzáciu vzbudili Sulíkove rozhovory s nemeckými médiami, kde kritizoval kancelárku Angelu Merkelovú.

Predseda SaS patrí k politikom, ktorí sa snažia pôsobiť transparentne. Otvorene rozpráva o svojom majetku a vyplňuje aj podrobné majetkové priznanie. V Poslednom z nich priznal tri byty v Bratislave a jeden dom v Zlatých Moravciach, ktorý zdedil.

Čo sme našli v balíčku od Sulíka: Predaj potravín po záruke aj varovanie pred úvermi ako na krabičke od cigariet

Byty v Bratislave kúpil za 928-tisíc eur, ale ich súčasná hodnota je už vyššia, pohybuje sa na úrovni 1,3 milióna eur. Hnuteľný majetok, ktorý presahuje hodnotu 18-tisíc, uviedol auto. Kabriolet BMW kúpil ešte v roku 2014 za 54-tisíc eur.

Od Sulíka majú veľké očakávania hlavne podnikatelia

Po tohtoročných parlamentných voľbách sa špekulovalo, že by sa Sulík mohol stať ministrom financií novej vlády. Matovič sa napokon rozhodol, že ministerstvo si nechá a Sulík skončil ako minister hospodárstva a prvý vicepremiér pre ekonomiku.

zdroj: Facebook/Richard Sulík

Od Sulíka majú veľké očakávania hlavne podnikatelia, ktorí veria, že zlepší podnikateľské prostredie, ktoré sa preukázateľne zhoršilo. Sulík už predstavil aj svoje podnikateľské kilečko, ktoré má zmenšiť byrokratickú záťaž a pomôcť podnikateľom. Sulík má možnosti a podľa mnohých aj schopnosti očakávania naplniť. Otázne je, či sa mu to podarí s vládou Igora Matoviča.

Zdroje: SaS, Plus JEDEN DEŇ, SME, Pravda, Aktuality, TASR, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá