Kotlebov mlčanlivý pištoľník sľuboval návrat Slovenskej koruny. Z jeho statusov sa dvíha žalúdok

  • Peter Krupa sa dostal do problémov, zaútočiť mal na policajta
  • Kotlebov poslanec je mu verný, v minulosti zaujal svojou zbraňou
  • Jeho statusy ukazujú, aký má pohľad na svet
krupa
TASR/Jakub Kotian
  • Peter Krupa sa dostal do problémov, zaútočiť mal na policajta
  • Kotlebov poslanec je mu verný, v minulosti zaujal svojou zbraňou
  • Jeho statusy ukazujú, aký má pohľad na svet

Kotlebov mlčanlivý pištoľník. Táto prezývka na osobu Petra Krupu sedí ako uliata. Poslanec za krajne pravicovú ĽSNS je známy svojimi tvrdými výrokmi na sociálnych sieťach, v parlamentnej lavici je však v drvivej väčšine ticho. Preslávil ho najmä jeho prvý deň v NRSR, kam si so sebou priniesol zbraň. Najnovšie bol zadržaný na hraničnom priechode Horné Srnie, kde napadol policajta.

Šéf strany Marian Kotleba sa už stihol na sociálnej sieti vyjadriť, že stíhanie poslanca je protiprávne a že sa len bránil útoku policajta. Kto má v tomto prípade pravdu, rozhodnú kompetentní.

Poslanec Krupa má však toho na rováši oveľa viac. Jeho minulosť vypovedá o jeho hodnotách ale aj o prístupe k politike.

Tak, ako Krupa mlčí v parlamente, je skúpy na slovo aj keď má hovoriť o svojej minulosti. Okrem statusov, ktoré kolujú na sociálnej sieti, je o ňom známe len to, že je elektrotechnik. Pochádza z Novej Dubnice a ešte v roku 2014 kandidoval na mestského poslanca aj na primátora, písal Denník N. Pri tejto kandidatúre ľuďom sľuboval návrat Slovenskej koruny.

V roku 2016 sa dostal do parlamentu za stranu ĽSNS. Ešte pred poslaneckým sľubom sa spolu s niekoľkými poslancami predviedol pri symbolickom hrobe Jozefa Tisa, verejne si tak pripomenuli vznik vojnovej Slovenskej republiky. Na otázky novinárov odmietli odpovedať, neskôr zaslali len vyhlásenie.

Najlepšia priateľka zbraň

Krátko na to sa Kotlebov poslanec opäť predviedol. Do parlamentu vošiel so zbraňou, ktorú mal legálne v držbe. Túto zbraň pri vstupe odovzdal. Keď sa ho novinári pýtali otázky, mlčal, odpovedať zaňho musel jeho stranícky šéf Marian Kotleba.

Krupa je svojimi extrémistickými názormi známy. Ešte v roku 2012 na sociálnu sieť napísal, že „musíme chrániť existenciu našej rasy a budúcnosť bielych detí“. Písal o tom bloger a dnes aj poslanec Ján Benčík na blogu Denníka N.

Ide pritom o známu neonacistickú formulku. Možno si spomínaš na prípad šekov na 1488 eur eur, ktoré Kotleba daroval niekoľkým rodinám. Číslo 14 je symbolom pre slová, ktoré v statuse použil práve Krupa. V tom istom roku v statuse písal, že „tým smradľavým židákom už úplne j*be“. Okrem iného na Facebooku zdieľal aj prejav Jozefa Tisa, vyjadroval svoju náklonnosť k ĽSNS a nenávisť k EÚ a NATO. Tisa nazýval jediným skutočným prezidentom.

Vadia mu Rómovia aj Židia

Vo svojom prejave sa neštítil využívať slovné spojenia „cigánski asociáli“, tvrdil, že o pár rokov bude Slovensko veľkým Luníkom IX. a že sa slušní ľudia budú báť vychádzať z domu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Denník N, nrsr.sk, zákon o platoch poslancov, Startitup.sk, webnoviny.sk, Aktuality.sk, Startitup.sk, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech