Krabička by mala stáť takmer 10 eur. EÚ chce zjednotiť dane, Slováci to pocítia najviac

  • Drahšie cigarety sú na obzore
  • Brusel zvažuje zvýšenie dane na obľúbenú neresť Slovákov
Prázdna peňaženka, smutná žena
Unsplash/Kyle Broad, Emil Kalibradov
  • Drahšie cigarety sú na obzore
  • Brusel zvažuje zvýšenie dane na obľúbenú neresť Slovákov

Na rokovací stôl Európskej komisie sa dostali plány na revíziu zdaňovania tabakových výrobkov. Cena jednej krabičky by tak mohla vystreliť do neuveriteľných výšin. Informuje o tom SITA.

Podľa Eurostatu patria slovenské domácnosti medzi najviac finančne zaťažené v EÚ. Na bývanie, energie, potraviny a tabakové výrobky míňajú až 55 % svojich príjmov, čo predstavuje najvyšší podiel v porovnaní s ostatnými členskými krajinami.

Situáciu komplikuje aj jedna z najvyšších mier inflácie v eurozóne. Národná banka Slovenska uvádza, že medziročný rast spotrebiteľských cien v januári dosiahol 4,1 %, zatiaľ čo priemerná inflácia v eurozóne bola len 2,5 %. Slovenskí fajčiari by navyše mali mať ešte hlbšie do vrecka. 

Cenami bližšie k Nemecku

Prvý návrh zvýšenia dane prišiel už v roku 2022. Novinári z Financial Times vtedy zistili, že má ísť o plošné zdvojnásobenie minimálnej sadzby spotrebnej dane – z 1,80 eura na 3,60 eura.

To by v praxi znamenalo , že by sa dane naprieč Úniou vyrovnali a ceny cigariet by sa priblížili tým, aké dnes majú najbohatšie krajiny – teda zhruba 7 až 9 eur. Po silnom odpore, najmä zo strany chudobnejších krajín, bol nakoniec plán odložený z dôvodu „iných priorít.“

Podľa aktuálnych článkov v Poľsku, ktoré je od januára predsedajúcou krajinou, sú však plány na „ambiciózne“ zvyšovania minimálnych sadzieb opäť na stole.

Je pritom prekvapivé, že podobná iniciatíva prichádza práve v čase, keď sa schyľuje k obchodnej vojne so Spojenými štátmi, protestujúci farmári svojou blokádou hraníc anulujú Schengen, automobilový priemysel, ktorý bol pýchou Európy, ide na pol plynu a Brusel len ťažko definuje svoje postavenie voči svetovým mocnostiam a začína pochybovať o bezpečnostných zárukách tej najväčšej.

Pre krajiny ako Nemecko, Holandsko či Francúzsko, kde už ceny cigariet dosahujú vysoké úrovne, by zjednotenie daní neprinieslo zmenu. Slovensko je však v inej situácii.

Slovensko má vysokú infláciu

Podľa Eurostatu patria Slováci medzi najviac finančne zaťažené domácnosti v EÚ. Na bývanie, energie, jedlo a tabakové výrobky minú až 55 % svojich príjmov, čo je suverénne najviac zo všetkých krajín. To znamená, že zdvojnásobenie spotrebných daní by nielenže Slovákov zasiahlo viac ako iné národy, ale v rámci krajiny by postihlo tých najchudobnejších.

Navyše, Slovensko má stále jednu z najvyšších inflácií v eurozóne. Ako informovala Národná banka Slovenska, medziročný rast spotrebiteľských cien na Slovensku sa v januári zrýchlil na 4,1 %, čo je najvyššia úroveň od začiatku roka 2024.

Na porovnanie, v eurozóne bola inflácia 2,5 %. „Rast cien na Slovensku bol tretí najrýchlejší v 20-člennej európskej menovej únii,“ konštatuje NBS. Zároveň dodáva, že inflácia sa v tomto roku opäť zrýchli: „Stane sa tak v dôsledku zvýšenej DPH a ďalších konsolidačných opatrení vlády.“

Pripomeňme, že ceny tabakových výrobkov u nás rástli 4 roky po sebe a majú rásť aj v ďalších rokoch. Štát v tomto roku plánuje na daniach od fajčiarov vybrať miliardu eur.

Zvyšovanie daní však mieru fajčenia neznižuje. Dôvod je jednoduchý. Len máloktorý fajčiar totiž dokáže prestať. Až dve tretiny fajčiarov v prieskumoch uvádzajú, že by chceli s týmto zlozvykom skoncovať, no v praxi pokračujú, aj keď sú si vedomí zdravotných rizík.

Odhalili najväčšiu nelegálnu výrobňu

Finančná správa SR pred niekoľkými dňami odhalila po niekoľkomesačnom vyšetrovaní doposiaľ najrozsiahlejší prípad nelegálnej výroby cigariet v krajine. Zásah prebehol v Skalici a v obci Markušovce na Spiši. Denník N informuje, že potenciálny daňový únik bol vyčíslený na viac ako 15 miliónov eur, zahŕňajúc spotrebnú daň aj DPH.

Nelegálna produkcia a pašovanie tabakových výrobkov predstavujú pre páchateľov lákavú príležitosť predovšetkým kvôli vysokým daniam, ktoré zvyšujú maloobchodné ceny legálne predávaných cigariet. V tomto prípade sú za trestný čin stíhaní dvaja ukrajinskí občania s trvalým pobytom na Slovensku.

Počas akcie Kriminálny úrad finančnej správy zaistil kompletné baliace linky a ďalšie technológie potrebné na produkciu cigariet. Hodnota zabavených výrobných zariadení sa odhaduje na približne 1,4 milióna eur.

Úrady pri zásahu objavili nielen 19 miliónov kusov cigariet, ale aj 48 ton tabakovej suroviny a takmer 17 ton už spracovaného rezaného tabaku. Všetok zaistený materiál čaká likvidácia.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá