Krajčí prezradil, aká je u ľudí šanca, že skončia v nemocnici s COVID-19, ak majú do 30 rokov

  • Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje
  • No ako konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách sa to aj dalo očakávať
pacient, nemocnica, koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje
  • No ako konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách sa to aj dalo očakávať

Krajčí predpokladá, že počty infikovaných na Slovensku budú zo dňa na deň rásť, tento trend by sa podľa neho dal zastaviť iba prísnejšími opatreniami. 

„Pokiaľ znížime napríklad päťkrát maximálny počet osôb na jednom hromadnom podujatí, znížime počet kontaktov 25-krát,“ povedal. Doplnil tiež, že pri dnešnom stave epidémie na Slovensku je 16 %-ná šanca, že sa osoba na zhromaždení s kapacitou 500 ľudí dostane do styku s pozitívnym prípadom. V Bratislave je táto šanca 37 %-ná. Znížením limitu pre svadby na maximálne 30 ľudí klesá takáto šanca pod jedno percento.

Čo sa týka priemernej doby hospitalizácie pacientov pozitívnych na COVID-19, tá predstavuje 11 dní a nastáva pri 12,5  %pacientov. Šéf rezortu zdravotníctva to povedal na konferencii o zdravotníctve s názvom Vizionári zdravotníctva 2020. Vo svojej prezentácie ukázal niekoľko podstatných dát ohľadom pandémie COVID-19 v našej krajine. Tie ukazujú, že v našich nemocniciach pacienti zostávajú na JIS-ke v priemere 7 dní, pričom na pľúcnu ventiláciu sú napojení 6 dní.

Podľa Krajčího ide o naozaj zaujímavý údaj, ktorý hovorí aj o tom, že pravdepodobne naši anestéziológovia a infektológovia dávajú pacientov na ventilácie včas a následne ich vedia aj skôr odpojiť. Prax totižto ukazuje, že v iných krajinách bojujú ľudia o život na pľúcnej ventilácii častokrát týždne.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Krajčí prezradil, že v rámci COVID-19 máme 80 % hospitalizácií u ľudí nad 70 rokov. „Pokiaľ máte nad 60 rokov, máte 30 % šancu, že skončíte v nemocnici,“ hovorí. Človek vo veku od 20 do 30 rokov má 3,2 % šancu, že skončí v nemocnici. U detí od 0 do 10 rokov je to 4,7 %.

Slabým článkom podľa ministra zdravotníctva momentálne nie sú kapacity v nemocniciach, ale kapacity regionálnych ÚVZ a laboratóriá na PCR testovanie. Kapacity niektorých regionálnych ÚVZ už boli podľa ministra presiahnuté.

Šéf rezortu sa netají tým, že je za prísnejšie opatrenia na hraniciach. Ako uviedol, krajiny, ktoré zvládajú pandémiu dobre, majú oveľa prísnejšie opatrenia ako Slovensko, a tým sa podľa neho musí vláda zaoberať. Vzor, od ktorého si môžeme brať príklad, je podľa ministra Poľsko, ktoré má v červenej zóne limit hromadných podujatí určený na maximálne 50 ľudí, v oranžových 100 a v zelených zónach 150 ľudí. Práve tento limit podľa Krajčího spôsobil, že Poľsko má infekciu pod kontrolou.

Ak budú počty nových prípadov koronavírusu veľké, môžu sa vrátiť opatrenia z jari, varuje epidemiologička

„Posledné dni hovoria, že ideme vytrvalo hore. Reprodukčné číslo sa, žiaľ, nemení, našťastie sa nezhoršuje,“ povedal minister. Od augusta má Slovensko ustálené reprodukčné číslo, ktoré je na hodnote 1,156. Hodnota hovorí o tom, že jeden infikovaný v priemere nakazí jedného ďalšieho, eventuálne dvoch ľudí. Týmto číslom v priemere narastá počet infikovaných o 20 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Znamená to, že denné prírasty infikovaných v polovici októbra majú byť 260 až 450 prípadov denne. 

„Opatrenia nie sú natoľko účinné, aby sme mohli povedať, že reprodukčné číslo sa znižuje, našťastie zostáva konštantné,“ doplnil Krajčí. Situáciou sa má zaoberať konzílium epidemiológov aj pandemická komisia, ktorá odporučí vláde ďalšie opatrenia.

Zdroj: MZVSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá