Krajčí spôsobil v Lidli šialenstvo, ľudia sa v húfoch bili o respirátory. Vypredané boli už po otvorení predajní

  • Slovákov aj napriek núdzovému stavu zachvátilo nákupné šialenstvo
  • Tentokrát začali vo veľkom vykupovať respirátory typu FFP2, ktoré mal reťazec v akcii
lidl, napkup, obchod, retazec
TASR /Jakub Kotian, AP
  • Slovákov aj napriek núdzovému stavu zachvátilo nákupné šialenstvo
  • Tentokrát začali vo veľkom vykupovať respirátory typu FFP2, ktoré mal reťazec v akcii

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na včerajšej tlačovej konferencii spolu s premiérom Igorom Matovičom zdôraznil, že ľuďom odporúča nosenie respirátorov typu FFP2. Spomenul aj to, že v jednom reťazci ich majú za jedno euro.

Ako šéf rezortu objasnil, zaručujú značnú ochranu pred nakazením sa novým koronavírusom. Zároveň však konštatoval, že zatiaľ ich nosenie nechce zavádzať povinne. Dôvodom má byť skutočnosť, že ľudia by ich mohli začať vo veľkom vykupovať a mnohí by sa k nim vôbec nedostali.

Mutácií koronavírusu môžu byť stovky. Slovensko bojuje s prvou, toto je zoznam tých najhorších

Značnú časť Slovákov zrejme veľmi výrazne potešil diskontný reťazec Lidl, ktorý práve dnes spustil akciu práve na tieto respirátory. Bežne ich predáva za 2,99 za tri kusy, akciová cena je 1,99 eur za tri kusy. Ako môžeš vidieť na nasledovnom videu, ľudia sa na ne vrhli „ako na teplé rožky“.

Túžba po akciovom tovare nie je v našich končinách ničím zvláštnym. Ľudia tlačiaci sa pri regáli so zlacnenými respirátormi však pôsobia prinajmenšom znepokojujúco, najmä v čase núdzového stavu a prísnych opatrení. Mnohým by sa mohlo oprávnene zdať, že ľudia sú ochotní ohroziť svoje zdravie aj kvôli respirátoru za pár desiatok centov.

Ako pre Startitup potvrdil Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie  z Lidl Slovensko, reťazec plánuje svoje akcie niekoľko týždňov až mesiacov predtým, ako sa vôbec dostanú do predajne.

Objasnil pritom, že v čase, kedy túto akciu diskont plánoval, situácia nebola taká kritická ako teraz, kedy sú navyše tieto respirátory v niektorých krajinách povinné. Bezák nám potvrdil, že záujem o ne bol dnes doslova enormný, reťazec ich pritom predával už aj decembri.

„Aj napriek trojnásobnému navýšeniu ich množstiev sa ponuka uvedená do predaja vypredala už ráno, tesne po otvorení predajní. Chceli sme zabezpečiť, aby sa k respirátorom dostalo čo najviac našich zákazníkov, preto sme obmedzili množstvo balení, ktoré si mohol kúpiť jeden zákazník. Išlo o 10 kusov balení pri jednom nákupe. Avšak ukázalo sa, že ani toto opatrenie nestačilo na to, aby sme zvládli enormný záujem zákazníkov,“ upresnil.

Tomáš Bezák ľudí ubezpečuje, že Lidl priebežne komunikuje s dodávateľom a snaží sa zabezpečiť ďalšie dodávky respirátorov. Nateraz však reťazec nevie upresniť konkrétny termín dodania ďalšej várky.

Faktom zostáva, že diskont svoju akciu komunikoval viac ako týždeň dopredu. Podľa Bezáka išlo o nešťastný súbeh okolností. „Prirovnal by som to k takej situácii, že aj pred rokom a pol ste si mohli bežne v lekárni kúpiť jednorazové chirurgické rúška, avšak ľudia ich kupovali veľmi ojedinele. A o pár mesiacov boli nedostupné,“ dodal.

FFP2 ako povinná výbava

Čo sa týka respirátorov typu FFP2, ide o skutočne odporúčanú ochranu. V Rakúsku bude po novom ich nosenie dokonca povinné v obchodoch a verejnej doprave. Český premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný zase o zavedení povinnosti ich nosenia silno uvažujú.

Dôvodom je vyššia nákazlivosť britskej mutácie koronavírusu, pre ktorú takéto opatrenia zavádzajú okrem Rakúska aj v Nemecku. Prekážkou by však mohla byť vyššia cena respirátorov oproti bežným rúškam. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

„Uvažujeme o tom, že by sme v tom nasledovali Rakúsko a Nemecko,“ povedal pre iDNES.cz premiér Babiš o možnom povinnom nosení respirátorov v obchodoch a v mestskej hromadnej doprave. Toto opatrenie by podporil aj minister zdravotníctva Jan Blatný. 

„Povinné nosenie respirátorov by z epidemického hľadiska bolo veľmi prospešné. Najmä na miestach so zvýšeným rizikom, ako je verejná doprava,“ uviedol Blatný. Obyčajné rúška alebo šály podľa neho nemajú taký efekt ako respirátory triedy FFP2.

Podľa českého ministra vnútra Jana Hamáčka je však najprv potrebné zabezpečiť, aby boli respirátory v Česku dostupné v dostatočnom množstve a kvalite.

„Určite by to znamenalo vyššiu ochranu našich občanov pred šírením vírusu. Je nutné si vyjasniť otázku nákladov a ich dostupnosti na českom trhu v dostatočnom množstve aj kvalite,“ uviedol. Český Ústredný krízový štáb v stredu zadal ministerstvu priemyslu a obchodu úlohu, aby do piatka zmapovalo dostupnosť respirátorov na českom trhu, poznamenal minister vnútra.

34 miliónov ľudí z rizikových skupín dostane respirátory FFP2

Nemecká vláda sa tento týždeň rozhodla zvýšiť počet ľudí, ktorí dostanú špeciálny poukaz na respirátory typu FFP2 s cieľom ochrany pred nákazou novým koronavírusom. Pôvodne vláda rátala s 27 miliónmi príjemcov, najnovšie ich počet zvýšila na 34,1 milióna. Informoval o tom minister zdravotníctva Jens Spahn, uviedla agentúra DPA.

Medzi ohrozené skupiny patria podľa nemeckej vlády ľudia starší ako 60 rokov a pacienti s niektorými chronickými ochoreniami. Každý z nich si bude môcť prostredníctvom poukážok v najbližších dňoch vyzdvihnúť v lekárni 12 respirátorov typu FFP2

V súčasnosti sú v Nemecku zatvorené školy a niektoré podniky, ktorých prevádzka nie je podľa vlády nevyhnutná. Občania majú zákaz stretávať sa s viac ako jednou osobou mimo vlastnej domácnosti. Nie je zatiaľ jasné, či vláda plánuje tieto opatrenia sprísniť.

Údajne však zvažuje nočné zákazy vychádzania a povinné nosenie respirátorov typu FFP2 v obchodoch a hromadnej doprave. Povinné nosenie respirátorov v obchodoch a hromadnej doprave už zaviedlo Bavorsko. Inštitút Roberta Kocha potvrdil, že v Nemecku sa doteraz vyskytlo 2,04 milióna prípadov nákazy koronavírusom, pričom 46 633 osôb nákaze podľahlo.

Zdroje: Lidl Slovensko, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá