Mutácií koronavírusu môžu byť stovky. Slovensko bojuje s prvou, toto je zoznam tých najhorších

  • Britský variant koronavírusu už existuje v najmenej 60 krajinách po svete
  • Ďalšie mutácie sa objavili v Južnej Afrike a Brazílii
  • Existuje aj najnovší poddruh, ktorý sa objavil v Kalifornii
Virus_Outbreak_Central_Europe101383737201
TASR/AP, Petr David Josek
  • Britský variant koronavírusu už existuje v najmenej 60 krajinách po svete
  • Ďalšie mutácie sa objavili v Južnej Afrike a Brazílii
  • Existuje aj najnovší poddruh, ktorý sa objavil v Kalifornii

Koronavírus mutuje a vytvára množstvo variantov, pričom niektoré sú nebezpečnejšie, než iné. Minimálne štyri nové varianty koronavírusu teraz trápia vedcov po celom svete.

Jeden, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v juhovýchodnom Anglicku, sa teraz objavil v najmenej 60 krajinách, aj na Slovensku. Z dostupných informácií hovoria o rýchlejšom a agresívnejšom prenose než aký bol pôvodný, informuje o tom americká televízia CNN.

Ďalšie mutácie koronavírusu sa objavili v Južnej Afrike a Brazílii, avšak necestovali až tak ďaleko. A potom existuje najnovší poddruh, ktorý sa objavil v Kalifornii, o ktorom vedci ešte nevedia určiť či sa bud šíriť rýchlejšie. 

V nasledujúcom zozname nájdeš všetky doposiaľ potvrdené mutácie koronavírusu, ktoré momentálne nedávajú vedcom spať.

B.1.1.7

Najčastejšia mutácia vírusu B.1.1.7 sa ľahšie prenáša, avšak nebolo zistené, že by príznaky ochorenia boli vážnejšie ako u pôvodného typu koronavírusu. Napriek tomu, že ju niektoré médiá označujú za juhoafrickú mutáciu, ide o anglickú, keďže sa po prvýkrát identifikovala v juhovýchodnom Anglicku. 

Britská mutácia koronavírusu tu bola už v novembri. V decembri zamorila Trenčín

Bolo to v čase lockdownu, počas novembra a decembra, napriek čomu stúpli čísla infikovaných v oblasti o 50%. Označuje sa za „divokú mutáciu“. Štatistiky hovoria, že pri styku infikovaného s ďalšími 100 osobami by sa koronavírusom nakazili šestnásti ľudia oproti pôvodným jedenástim.

P.1 a P.2

V Brazílii sa našli až dve nové mutácie koronavírusu. P.1 bola nájdená u 42% vzoriek z prieskumu vykonanom v brazílskom Manause, taktiež sa našla v Japonsku u cestujúcich, ktorí prišli z Brazílie. P.2 sa objavil prvýkrát nedávno, avšak minulý týždeň sa už objavil v Británii u 11 ľudí. Podľa najnovších zistení sa táto mutáci našla už aj v Nemecku, informuje o tom denník Jerusalem Post

Vedci zatiaľ nemajú dostatok informácií, aby vedeli určiť, či sa nová mutácia vírusu šíri rýchlejšie.

B.1.35

Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát identifikovali v Južnej Afrike, je oproti predošlým mutáciám nákazlivejší, neexistuje však dôkaz, že by spôsoboval aj vyššiu úmrtnosť.

Oznámili to tamojší experti, ktorých citovala agentúra AFP, na Slovensku o tom informovala TASR. Epidemiológ Salim Abdool Karim, ktorý spolupredsedá poradnému vedeckému výboru juhoafrického ministerstva zdravotníctva, v pondelok uviedol, že nový variant je o 50 percent nákazlivejší.

Nič však podľa jeho slov nenasvedčuje tomu, že by choroba ním vyvolaná mala vážnejší priebeh než v prípade pôvodného variantu koronavírusu. Spoločne s ďalšími odborníkmi vyvodil takéto závery o variante, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejším v Juhoafrickej republike (JAR), z analýzy údajov zhromaždených z hlavných ohnísk nákazy v tejto krajine.

koronavirus korona covid-19
zdroj: TASR - Henrich Mišovič

V JAR už zaevidovali viac ako 1,3 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 37 000 súvisiacich úmrtí, čo je viac než v ktorejkoľvek inej africkej krajine. Tamojšie zdravotníctvo sa pritom počas druhej vlny nákazy dostalo na hranicu svojich možností, približuje AFP.

Juhoafrický virológ Alex Sigal, taktiež zo zmieneného poradného výboru ministerstva, sa domnieva, že svet koronavírus podcenil. Ide totiž podľa jeho slov o vírus, ktorý sa vyvíja a prispôsobuje ľuďom. Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa nedávno oznámil, že do JAR doručia v nasledovných šiestich mesiacoch 20 miliónov dávok vakcín. Podľa epidemiológa Abdoola Karima pritom zatiaľ nie je známe, či sú existujúce vakcíny účinné proti novému variantu vírusu.

Svetom sa rýchlo šíri mutácia koronavírusu, ktorá dokáže „utiecť“ pred vakcínou

L425R

Nový variant v Kalifornii sa volá L425R, alebo CAL.20C a hoci sa čoraz častejšie vyskytuje, zatiaľ nie je jasné, či je viac prenosný.

Nemocnica v Los Angeles uviedla, že nová mutácia bola potvrdená u 36% vzoriek odobratých od 192 pacientov na konci novembra a v decembri. Vírus sa zatiaľ nepotvrdil v inom štáte, informovala o tom regionálna televízia NBC San Diego.

Slovensko nakúpilo 4 milióny vakcín na koronavírus, bude to stačiť pre 85% dospelých Slovákov

Britský variant koronavírusu zaznamenali už v najmenej 60 krajinách

Variant koronavírusu pôvodom z Británie (variant B-117) zaznamenali už v najmenej 60 krajinách sveta, čo je o 10 viac ako pred týždňom, oznámila v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ďalší variant šíriaci sa z Juhoafrickej republiky (JAR), ktorý je – podobne ako britská mutácia -nákazlivejší ako pôvodná podoba koronavírusu, hlásili podľa WHO už z 23 krajín a teritórií, informovala agentúra AFP.

Počet úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 vo svete sa za posledných sedem dní zvýšil o 93.000 a za toto obdobie pribudlo tiež 4,7 milióna nových prípadov nákazy.

Zdroje: CNN, TASR, Jerusalem Post, NBC San Diego

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá