Slovensko nakúpilo 4 milióny vakcín na koronavírus, bude to stačiť pre 85% dospelých Slovákov

  • Vakcíny, ktoré Slovensko nakúpilo, sú už schválené a môžu sa hneď používať
  • Problémom zatiaľ bude tempo výroby samotnej očkovacej látky
  • Ak nám vakcíny zostanú, môže ich štát predať iným krajinám
COVID-19 vakcína
TASR/AP, Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Vakcíny, ktoré Slovensko nakúpilo, sú už schválené a môžu sa hneď používať
  • Problémom zatiaľ bude tempo výroby samotnej očkovacej látky
  • Ak nám vakcíny zostanú, môže ich štát predať iným krajinám

Slovensko má zakontrahovaných dosť vakcín na koronavírus, aby sme vedeli zaočkovať 85% dospelej populácie na Slovensku.

Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

zdroj: Reprofoto:Facebook/OĽaNO

V pondelok ministerstvo zdravotníctva nakúpilo ďalšie 4 milióny nových vakcín od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna. Premiér Matovič hovorí, že ak by sa nám podarilo zaočkovať 85% dospelých na Slovensku, bol by to mimoriadny úspech. Vakcíny na koronavírus sú v EÚ schválené pre ľudí od 15, resp. 18 rokov.

Dodal, že do konca roka by sme vedeli zaočkovať až 3,7 milióna Slovákov. „Treba teraz držať výrobcom palce, aby stíhali vyrábať množstvá, ktoré sme si my a iné krajiny objednali,“ povedal premiér.

Očkovacia kampaň začne už o niekoľko dní. „A nech sa pani Cibulková nehnevá, ale ona nemohla urobiť očkovaniu lepšiu reklamu. Že tá vakcína je natoľko dôležitá, že sa k nej dostane pokútnym spôsobom,“ zažartoval premiér. Dodal však, že najlepšou „kampaňou“ je práve skúsenosť Slovákov s koronavírusom. „Ako príklad spomeniem pána Banáša, ktorý si vedel chlapsky priznať, že to nie je sranda,“ hovorí premiér.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že štát rozširuje počet očkovacích centier a tak by sme mali stíhať očkovať v slušnom tempe. Onedlho by mala byť schválená aj vakcína proti koronavírusu od firmy AstraZeneca, teda takzvaná Oxfordská vakcína. Na tú sa však nechce Krajčí spoliehať, lebo nie je jasné, kedy ju EÚ schváli.

Oxfordskú vakcínu by sme potom mohli podávať práve ľuďom, ktorí majú od 18 do 45 rokov. „AstraZeneca nemá dobré štúdie práve v skupine nad 65 rokov,“ pripomenul Krajčí. Je preto možné, že vakcinácia najmenej rizikových vekových skupín začne skôr, aby mRNA vakcíny zostali práve pre starších ľudí a chronicky chorých, teda rizikové skupiny. Ak by sme mali k dispozícii len vakcínu od Moderny a Pfizeru, skupina ľudí od 18 do 45 rokov by sa mohla očkovať v auguste, ak by však EÚ schválila oxfordskú vakcínu skôr, mohli by sa začať očkovať už od júla.

Poznáme presné poradie, kedy na teba príde rad v očkovaní. Slovensko však dostalo menej dávok, ako si objednalo

Od dnešného dňa sa môžu očkovať aj ľudia nad 85 rokov po tom, čo sa zaregistrujú cez portál korona.gov.sk. Dôchodcom nad 85 rokov by s registráciou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 mali pomôcť ostatní. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).Vyzval občanov, aby pomohli s online registráciou svojich blízkych v uvedenom veku na termín očkovania.

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa môže stať, že pre nedostatok registrácií nebudú naplno využité kapacity v očkovacích centrách. Ľudia by si preto podľa Krajčího mali na stránke korona.gov.sk pozrieť, v ktorých očkovacích centrách sú voľné kapacity a zaregistrovať tam svojich blízkych vo veku nad 85 rokov. Na stránke sú uvedené aj presné termíny, kedy a kde je možné sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prihlásiť. Krajčí dodal, že aktuálne sú voľné očkovacie kapacity najmä na východe Slovenska.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech