Poznáme presné poradie, kedy na teba príde rad v očkovaní. Slovensko však dostalo menej dávok, ako si objednalo

 • Mladí a zdraví Slováci si na vakcínu ešte nejaký čas počkajú
 • Vo výrobe Pfizeru došlo ku komplikáciám, spoločnosť však údajne plánuje dodať všetky objednané dávky v termíne
 • Napriek nižšiemu počtu doručených dávok vo vakcinácii pokračujeme a otvárame registračný formulár pre seniorov
 • Rezort zdravotníctva zverejnil presné poradie vakcinácie
 • Mladí a zdraví Slováci si na vakcínu ešte nejaký čas počkajú
 • Vo výrobe Pfizeru došlo ku komplikáciám, spoločnosť však údajne plánuje dodať všetky objednané dávky v termíne
 • Napriek nižšiemu počtu doručených dávok vo vakcinácii pokračujeme a otvárame registračný formulár pre seniorov
 • Rezort zdravotníctva zverejnil presné poradie vakcinácie

Očkovanie pre ľudí nad 85 rokov sa stáva realitou. Včera o spustení registračného formulára informoval verejnosť minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nová vyhláška zároveň upravila očkovanie až do jedenástich fáz.

Zdraví a mladší ľudia si na vakcínu budú musieť počkať. Podľa vakcinačného plánu by sa k nim mala dostať už v marci, to sa však stále môže zmeniť. Slovensku tento týždeň nedošli potrebné dávky, spoločnosť Pfizer hlási komplikácie vo výrobe. Doposiaľ sme zaočkovali 75 292 obyvateľov.

Poznáme presné poradie

Rezort zdravotníctva čelil masívnej kritike, že vďaka nezáujmu o očkovanie končia niektoré dávky vakcíny v koši. Na tento podnet vytvoril transparentný systém tzv. náhradníkov, ktorí môžu byť prednostne zaočkovaní proti covidu-19 v prípade, že sa na stanovený termín niekto nedostaví, informuje Slov-lex.

Poradie očkovania
zdroj: Slov-lex.sk
 

Kategorizácia je jasná. V takomto prípade dostane vakcínu aj neobjednaná osoba podľa posúdenia závažnosti jej zdravotného stavu a veku. Ako prví sa k týmto dávkam vakcíny dostanú ľudia nad 85 rokov, neskôr 75- a 65-roční občania.

Do prednostnej skupiny patria aj občania s vážnym ochorením či tí, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny. Ako poslední sa k vakcíne dostanú mladí a zdraví pracujúci ľudia.

Poradie očkovania
zdroj: Slov-lex.sk

 

Podľa upravenej vyhlášky bude vyzerať poradie očkovaných takto:

 1. prvá línia
 2. ľudia nad 85 rokov
 3. ľudia nad 75 rokov
 4. ľudia nad 65 rokov
 5. ľudia so zdravotnými indikáciami
 6. ľudia s menej závažnými zdravotnými indikáciami
 7. učitelia nad 55 rokov
 8. ľudia nad 55 rokov
 9. učitelia
 10. ľudia nad 45 rokov
 11. ľudia nad 18 rokov

Pfizer zažíva komplikácie

Z očakávaných 51 500 došlo na Slovensko v kontajneri len 46 800 dávok vakcín. To predstavuje prepad o neželaných 10 %. Podľa informácii Denníka N sa tak stalo na základe výrobnej zmeny v závode v belgickom meste Puurs. Samotné zmeny by mali viesť k zvýšeniu produkcie vakcín pre Európu. Táto situácia však znervóznila vlády.

Úprava existujúcich výrobných kapacít v závode v Puurse znamená, že na prechodné obdobie od 18. januára do 15. februára bolo ohlásené zníženie dodávok. Pre Slovensko to v tomto týždni znamená zníženie o 10 percent, budúci týždeň ešte nebol definitívne potvrdený,“ potvrdil Miroslav Lednár zo slovenskej pobočky Pfizeru pre Denník N.

Covid pass pre Slovákov má už konečne prvé detaily, na cestovanie dostaneš jedinečný kód

„Následne očakávame kompenzáciu výpadku s navýšením pôvodných dodávok v marci a dosiahnutie pôvodne plánovaných plných počtov dávok na 1. kvartál, ale konkrétne čísla ešte nemáme.“

Viaceré krajiny vyjadrili svoje znepokojenie ohľadom komplikácií výroby a distribúcie vakcín prostredníctvom listu. Patrí k nim Dánsko, Estónsko, Fínsko, Lotyšsko, Litva a Švédsko.

Problém potvrdil v relácii Na Telo aj Marek Krajčí. Pripúšťa, že sa môže plán očkovania posunúť z dôvodu výpadku výroby vakcín od spoločnosti Pfizer-BioNTech a ešte stále nejasnej účinnosti očkovacej látky AstraZeneca.

Predsedníčka Európske komisie Ursula von der Leyen však jasne uviedla, že ju riaditeľ Pfizeru ubezpečil, že všetky objednané dávky pre prvý štvrťrok 2021 dodá spoločnosť načas. „Ubezpečil ma, že všetky dodávky na prvý štvrťrok budú dodané v prvom štvrťroku,“ uviedla von der Leyen po tom, čo farmaceutický gigant pripustil, že bude mať problém s dodávkou vakcín, informujeme v jednom z našich článkov.

Napriek menším zmenám v číslach s vakcináciou Slovensko pokračuje. Od včerajšieho večera sa môžu prostredníctvom spusteného registračného formulára prihlásiť ľudia nad 85 rokov.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Prvotným zdržaniam sme sa nevyhli

Všetci sa snažia zo všetkých síl, a predsa dochádza k miernemu meškaniu. Okrem zložitej organizácie prepravy, ale aj samotného očkovania vo všetkých krajinách, sa komplikácie skrývajú už v počiatkoch podpísania kontraktov medzi EU a výrobcom.

Komisia, tak ako aj USA či Kanada, v začiatkoch vývoja vakcíny disponovala predikciami, na základe ktorých uzavrela zmluvy prvotne so spoločnosťami, ktorým sa, napokon, elixír vyrobiť ešte nepodarilo, čo vyvolalo určité zdržanie.

Dnes má EU pre svoje členské štáty garantovaných 500 miliónov dávok od spoločnosti Pfizer-BioNTech, 160 miliónov od spoločnosti Moderna, ďalej 400 miliónov od ešte neschválenej vakcíny spoločnosti AstraZeneca, o ktorej osude bude rozhodovať EMA už 29. januára.

Okrem týchto známych a úspešných gigantov má EU zakúpených aj 300 miliónov dávok od spoločnosti Sanofi-GSK, 400 miliónov od Johnson and Johnson a 405 miliónov od CureVac, informuje s dodatkom o novom kontrakte s Pfizer-BioNTech, ktorý garantuje únii 200 miliónov dávok s predkupným právom na ďalších 100 miliónov.

Rýchlejší berú viac

Šéf WHO v pondelok na začiatku zasadnutia výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) povedal, že v jednej chudobnej krajine podali doposiaľ len 25 dávok vakcín, zatiaľ čo v takmer 50 bohatších krajinách ich podali už viac ako 39 miliónov.

V jednej krajine s nízkym príjmom dali len 25 dávok, nie 25 miliónov, nie 25-tisíc, len 25. Musím byť priamy,“ uviedol bez bližších podrobností o spomínanej krajine, informuje SITA.

S vakcínami sa medzi členskými krajinami Európskej únie obchoduje po miliónoch. Na sociálnej sieti to uviedol poslanec a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí). Odvoláva sa pritom na portál Politico, podľa ktorého si Bulharsko, Portugalsko, Grécko a Poľsko kúpili menej vakcín, ako si rezervovali. Nemecko, Francúzsko a Dánsko ich rýchlo vykúpili.

Išlo o vakcíny od firmy Moderna, ktoré sú už certifikované a používané aj na Slovensku. Podľa Valáška preto nie sú pravdivé tvrdenia vlády, že plošné testovanie potrebujeme preto, lebo „testy sa dajú kúpiť, ale vakcíny nie“.

Koronavírus a Slovensko
zdroj: Korona.gov.sk

Dôvodom, prečo sa s vakcínami obchoduje, je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti cena. Vakcíny od konzorcia Pfizer-BioNTech alebo firmy Moderna stoja 12 či 15 eur, vakcína AstraZeneca, ktorá je stále v štádiu schvaľovania, stojí dve eurá.

Viaceré krajiny podľa neho čakajú, kým príde na trh aj lacnejšia vakcína. Valášek na budúci týždeň zvoláva zasadnutie Výboru pre európske záležitosti, aby zistil, ako si v nákupe zvyšných vakcín vedie Slovensko.

Slovensko malo možnosť doobjednať ďalších 2,4 milióna vakcín 

Slovensko malo možnosť doobjednať ďalších 2,4 milióna vakcín od spoločnosti Pfizer. Upozornil na to poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík. Podľa medializovaných informácií však minister zdravotníctva Marek Krajčí doobjednal len 600-tisíc dávok tejto vakcíny.

„Ako to, že Slovensko nevyužilo možnosť doobjednať všetky dávky vakcíny, na ktoré sme mali nárok? Nie je to preto, lebo vakcína od spoločnosti Pfizer je podľa uniknutých informácií drahšia ako vakcína od AstraZeneca, ktorá ešte ani nebola schválená?“ pýta sa europoslanec. Ak sa podľa neho potvrdí, že sme túto možnosť nevyužili a štát sa snažil ušetriť na ľudskom zdraví a životoch, budú musieť nasledovať politické konzekvencie.

Zdroje: Európska Únia, Denník N, Startitup, TV Markíza, Slox-lex

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK