Svetom sa rýchlo šíri mutácia koronavírusu, ktorá dokáže „utiecť“ pred vakcínou

  • Mutáciu s názvom E484K objavili v Južnej Afrike, ale aj v Brazílii
  • Vedcov znepokojuje, že ju protilátky vytvorené vakcínou ignorujú
koronavírus pod mikroskopom
TASR/NIAID-RML via AP
  • Mutáciu s názvom E484K objavili v Južnej Afrike, ale aj v Brazílii
  • Vedcov znepokojuje, že ju protilátky vytvorené vakcínou ignorujú

Svetom sa šíria mnohé mutácie koronavírusu, no vedcom robí vrásky na čele tá, ktorú objavili v Juhoafrickej republike. Rozšírila sa aj do Brazílie. Zatiaľ nie je jasné, či je mutácia infekčnejšia alebo akokoľvek nebezpečnejšia. V laboratóriu však vedci prišli na to, že protilátky, ktoré si telo vytvára po očkovaní, na túto mutáciu fungovali iba slabo.

V článku, ktorý vyšiel v prestížnom vedeckom časopise Nature, je opísaná mutácia s názvom E484K, ktorá „umožňuje vírusu uniknúť imunitnej odpovedi organizmu.“ Vedecký tím v Taliansku skúmal vplyv protilátok v sére očkovaného pacienta na samotný koronavírus. Ukázalo sa, že spomínaná mutácia takmer nereagovala a protilátky si ju ledva všimli.

Obrovský úspech: Slovensko nasadí do boja vlastný špičkový test. Novú mutáciu koronavírusu rozozná na 100 %

Vedci sa teraz znepokojujú, lebo táto mutácia môže spôsobiť, že vakcíny budú menej účinné. V súčasnosti má svet už viacero vakcín s účinnosťou až 95%, čo zjednodušene znamená, že zo 100 zaočkovaných ľudí sa približne piati nakazia. Táto mutácia však môže účinnosť vakcíny znížiť.

Telo si po očkovaní samo vytvára protilátky proti koronavírusu. No mutácia E484K vie tieto protilátky „oklamať“ a vyhnúť sa im. Portán CNN prirovnal tento variant k neposednému prvákovi v škole. Kým sa učiteľ (predstavuje vakcínu) naučil zvládať triedu neposlušných prvákov, jeden zo žiakov triedu opustí a na jeho miesto príde ďalší, nezvládateľný malý jedinec. Ten predstavuje mutáciu E484K. 

Koronavírus mutuje rovnako, ako všetky ostatné vírusy. Šanca na mutáciu stúpa s každým ďalším nakazeným človekom. Vedci však upokojujú, že vírusu SARS-CoV-2 to trvá pomerne dlho, takže bude možné sa na prípadné nové mutácie pripraviť.

Zdroje: Nature, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá