Obrovský úspech: Slovensko nasadí do boja vlastný špičkový test. Novú mutáciu koronavírusu rozozná na 100 %

  • Biochemik Pavol Čekan predstavil test, ktorý dokáže so 100% istotou identifikovať infekčnejšiu britskú mutáciu koronavírusu
  • Už onedlho sa ním začnú Slováci testovať
koronavírus test multiplexdx
TASR/Milan Kapusta, Facebook/Pavol Čekan
  • Biochemik Pavol Čekan predstavil test, ktorý dokáže so 100% istotou identifikovať infekčnejšiu britskú mutáciu koronavírusu
  • Už onedlho sa ním začnú Slováci testovať

Spoločnosť MultiplexDX ukončila vývoj a experimentálnu validáciu nového PCR testu, ktorý odhaľuje britskú mutáciu koronavírusu. Na sociálnej sieti to uviedol biochemik a CEO spoločnosti Pavol Čekan.

Vedec bol spolu s jeho tímom spokojný až s treťou verziou testu. V stredu ho odnesie Borisovi Klempovi do Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. „Dúfam, že masívny skríning na túto britskú mutáciu môže na Slovensku čoskoro začať aj pod vedením Úradu verejného zdravotníctva SR,“ dodal Čekan.

NOVÝ PCR TEST PRE BRITSKÚ MUTÁCIU SARS-CoV-2: Ukončili sme vývoj a experimentálnu validáciu testu, ktorý presne deteguje…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, January 13, 2021

Takzvaná britská mutácia, ktorá sa oficiálne nazýva B.1.1.7, je podľa výskumov až o 70% infekčnejšia ako staršia verzia koronavírusu. V populácii sa šíri veľmi rýchlo a zvyšuje reprodukčné číslo. To znamená, že jeden nakazený človek dokáže nakaziť čoraz viac ľudí.

Pavol Čekan zásadne nesúhlasí s celoplošným testovaním: Máme tu novú mutáciu, sme v celkom inej situácii

Mutácia koronavírusu sa objavila v Anglicku, kde testovaným ľuďom vychádzali pozitívne antigénové testy, no kontrolné PCR testy už nie. Ukázalo sa, že PCR test nedokázal rozoznať novú mutáciu koronavírusu. Test, ktorý predstavila spoločnosť MultiplexDX to však dokáže.

Koronavírus mutuje a vo svete sa už objavili viaceré mutácie. Ani jedna však nie je škodlivejšia alebo smrteľnejšia, problém je práve v infekčnosti. Za krátky čas sa dokáže nakaziť obrovské množstvo ľudí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech