Krajina, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť

  • Krajina s úžasnou históriou, krajina kadidlovníkov, krajina tisícov hôr a pláží s bielym pieskom, krajina s treťou najsilnejšou menou na svete, krajina usmiatych a milých ľudí. Uhádneš, ktorá to je?
collageoman
  • Krajina s úžasnou históriou, krajina kadidlovníkov, krajina tisícov hôr a pláží s bielym pieskom, krajina s treťou najsilnejšou menou na svete, krajina usmiatych a milých ľudí. Uhádneš, ktorá to je?

Slovensko je krásna krajina, o tom niet žiadnych pochýb. A som hrdá Slovenka. Doteraz som však nespoznala nikoho, kto by nerád cestoval. Okrem mojej babičky. Tá sa ma vždy spýta:  Na čo zas niekam ideš? A ja jej vždy trpezlivo a s pokorou odpoviem: Idem si pre nové zážitky a inšpiráciu. Tak ako ma ovplyvňuje každý jeden človek v mojom živote, moje obzory rozširuje kultúra každej jednej krajiny, ktorú navštívim. O veľkej inšpirácii bol aj môj posledný trip.

img_3150

Omán. Krajina, ktorá sa otvorila svetu len pred niekoľkými rokmi. Krajina, ktorá má však bohatú históriu a v svetovej ekonomike nezastupiteľné miesto, a to aj napriek tomu, že má len 3,7 mil. obyvateľov.
img_3430

Prečo bol Omán láskou na prvé vystúpenie z lietadla, a prečo by si sa mal pokúsiť o osobnú skúsenosť?

Omán je arabská krajina situovaná v Perzskom zálive, náboženstvom je ibadíjovský islam. Tento druh je v mnohých znakoch odlišný od tradičného sunnitského či šíitskeho vnímania. Prejavuje sa to nielen v politike, ale aj v samotnej kultúre. Obyvatelia Ománu sú neuveriteľne milí, stále usmiati a veľmi otvorení. Radi sa s teboui podelia o akúkoľvek informáciu o ich krajine, kultúre či rodinnom živote.

img_3457

Ústa do korán som mala najmä keď rozprávali o sultánovi. Takú úctu, akú všetci prejavujú tomuto panovníkovi je nevídaná.
Myslím si, že ak by som to mala porovnať s politickou scénou na Slovensku, je to akoby som porovnávala…Supermana…so Scratom. Qaboos bin Said al Said vládne v krajine od roku 1970. V tomto roku zvrhol svojho otca. V priebehu 40 rokov zvýšil významne úroveň vzdelania. Samotní Ománčania hovoria s úsmevom, že na každom kroku nájdeš školu a ťavu. :)

img_3438

A áno ťavy. Neodmysliteľná súčasť kultúry Ománu. Divé ťavy, ktorým dávate prednosť, lebo sa práve rozhodli vymeniť pašienky za cestu. Pripájam autentické video „originálneho muža z hôr“, ktorý so zápalom vysvetľuje, že nie ropa je dôležitá, ale ťavy. Ropa sa minie, ale ťavy sú istota. Svojim prejavom žiada všetkých turistov, aby mu teda už nedávali nevhodné otázky typu: „tak kde ukrývate tú ropu?“

Nesmiem ešte zabudnúť na dôležitú informáciu. V Ománe neplatíš dane. Ale systém nikto nezneužíva. Sú neskutočne jednotní, nielen čo sa týka názoru na sultána, ale aj súdržní. Spoločnosť sa delí na „trupms“, t.j. rodinné zoskupenia. Každé takéto zoskupenie má voleného zodpovedného, ktorý má pod sebou ešte ďalších.

img_3464

 

 

Zdravotníctvo v Ománe zatiaľ nie je na tom tak dobre, mnohí sa chodia liečiť do Európy, najmä do Rakúska a Nemecka (aj samotný sultán tam už lieta 8 rokov). Pokiaľ teda napríklad nastane situácia, že niekto z trump ochorie, zvolá sa porada, zistí sa koľko finančných prostriedkov je na liečbu potrebných, urobí sa krátky prepočet a do 2-3 dní je celá suma vyzbieraná. Peniažky sa zdieľajú v spoločnosti aj pri iných životných udalostiach, ako je podpora vzdelania v zahraničí, svadba, pohreb, prírodná katastrofa a tak ďalej.

img_3455

Výnimočná je aj fauna a flóra…

Úplne ma dostala kombinácia zelených hôr a pláží s bielym pieskom, na ktorých si úplne sám. A najmä ten božský pokoj. Všade. A vedel si, že existujú kadidlovníky? Kadidlovník, je strom, ktorého živica je veľmi vzácna. Hovorí sa jej aj biele zlato. Áno, ak si si predstavil špecifickú vôňu kadidla v kostole, máš pravdu.

img_3398

Ale kadidlo sa využíva pri výrobe najdrahších parfumov na svete. Mestu Salalah sa dokonca hovorí mekka parfumov. Cesta kadidla je zapísaná do kultúrneho dedičstva Ománu. A práve medzi mestom Salalah a Jemenskými hranicami je miesto, kde ich rastie viac ako 5000.

Ako Tiffany stále zdôraňuje…watch the detail.
img_3481
Ománčania si dali povedať. V hotelových izbách nájdeš na fľaškách s vodou nápisy: „Prijmite túto vodu s komplimentom od nás“. Pri pamiatkach zas slogan, ktorým by som to ukončila, pretože u mňa dosiahol Jedi master level marketingu vôbec…

Beauty has an address – Oman.

img_3450

zdroj fotografií: archív Martina Rypáková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech