Krajniak prišiel s nápadom roka. Systém zvyšovania dôchodkov sa má kompletne zmeniť

  • Ako príklad uviedol zvýšenie dôchodkov o 45 eur
  • Krajniak považuje za lepšie, že budú predčasné voľby v septembri
Na snímke dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
Na snímke dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, TASR/Pavol Zachar
  • Ako príklad uviedol zvýšenie dôchodkov o 45 eur
  • Krajniak považuje za lepšie, že budú predčasné voľby v septembri

Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uvažuje o návrhu valorizovať dôchodky o pevnú sumu. Ako príklad uviedol zvýšenie dôchodkov o 45 eur.

Nezaradený poslanec, ktorý pôsobí v mimoparlamentnom Hlase-SD Erik Tomáš tvrdí, že tento návrh dôchodcov ukráti oproti ich návrhu. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

„Týmto by sme percentuálne pomohli dôchodcom s najnižšími dôchodkami viac ako tým, ktorí majú 900-eurový dôchodok,“ povedal Krajniak. Dodal, že ak má byť zmyslom najviac pomôcť ľuďom s najnižšími dôchodkami, tak iný spôsob valorizácie ako ten súčasný je lepší.

Pokiaľ by bol podľa Tomáša presadený ich zákon, tzv. dôchodcovská inflácia by vystúpila podľa očakávaní na 17 percent. Chápe, že valorizácia dôchodkov o pevnú sumu by viac pomohla ľuďom s nižšími dôchodkami, ale tým ľuďom, ktorí viac peňazí odvádzali do Sociálnej poisťovne, by to nepomohlo.

Krajniak je tiež za rozmrazovanie minimálnych dôchodkov. Hlas-SD bude podľa Tomáša presadzovať aj ponechanie 13. dôchodku.

Minister práce je tiež pripravený nájsť kompromis pri „obedoch zadarmo“. Považuje za správne, aby si rodič mohol vybrať, či chce „obed zadarmo“ alebo daňový bonus. Tomáš hovorí, že pre rodiny s vysokým príjmom by možnosť „obedov zadarmo“ byť nemala. Išlo by o približne päť percent domácností. Krajniak to tiež považuje za správne.

Krajniak považuje za lepšie, že budú predčasné voľby v septembri. Ak by neprešiel žiadny termín predčasných volieb, voľby by boli vo februári 2024 a to je podľa neho najhoršie riešenie.

Za to, že budú predčasné voľby v septembri, viní Tomáš stranu SaS, ktorá najprv povalila vládu a potom sa s bývalými koaličnými partnermi dohodla na termíne. Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.

Dôchodcovia si prilepšia

Portál Finsider informuje, že v roku 2024 sa budú mať dôchodcovia o niečo lepšie. Valorizácia by totiž mala dosiahnuť úroveň až 16,9 %. O koľko však skutočne dôchodky porastú, bude závisieť od výšky inflácie. V dôsledku toho bude výška valorizácie pre rok 2024 známa až počas jesene 2023.

V tomto roku by mala mať Sociálna poisťovňa k dispozícii až 11,9 miliardy eur, pričom počíta s tým, že počas najbližších troch rokov bude jej hospodárenie ovplyvňovať nie len deficitné nemocenské, ale aj starobné dôchodkové poistenie.

V novom návrhu Ministerstva práce sa uvádza, že sa nezmení iba valorizácia dôchodkov, ale aj zmena jej mechanizmu. Ten by mohol po novom zohľadňovať aktuálne údaje o raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Podľa rezortu „je cieľom predĺženia sledovaného obdobia pretaviť do valorizačného mechanizmu čo možno najpresnejší údaj o medziročnej zmene spotrebiteľských cien, ktorý najlepšie vystihne zmeny v spotrebiteľských cenách tovarov a služieb za prechádzajúci kalendárny rok.“

Rozmrazenie dôchodkov príde čoskoro

Národná rada (NR) SR by sa mala na svojom marcovom zasadnutí zaoberať zmenou zákona, ktorá by rozmrazila výšku minimálnych dôchodkov. V štvrtkovej diskusnej relácii televízie JOJ Na hrane to povedal dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

„Nízkopríjmových dôchodcov je spolu 120 000. Z toho 70 000 malo minimálny dôchodok rozmrazený v tomto roku. V marci bude na schôdzi naša novela zákona, ktorá rozmrazí aj tie zvyšné minimálne dôchodky,“ povedal Krajniak.

Minister tak reagoval na poznámku poslanca Ladislava Kamenického (Smer-SD), podľa ktorého sa bude Smer usilovať o rozmrazenie minimálnych dôchodkov. Ich výška sa v tomto roku nemenila a nízkopríjmoví dôchodcovia, ktorí ju ani po valorizácii neprekročili, dostávajú aj naďalej rovnaký dôchodok ako vlani.

Exminister financií kritizoval Krajniaka aj za zrušenie obedov zadarmo pre deti, ktoré chce v súčasnosti Sme rodina vrátiť prostredníctvom poslaneckého návrhu.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) sa v minulosti vyjadril, že na dotovanie školských obedov nie sú v rozpočte vyčlenené peniaze. Krajniak navrhol, aby sa náklady v ročnej výške cez 200 miliónov eur hradili z rezervy pripravenej na kompenzácie cien energií. Podľa ministra sa ceny energií vyvíjajú lepšie, ako bol predpoklad, takže by sa mohli peniaze využiť aj na iné účely.

Zdroje: TASR, Finsider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá