Si kreatívny génius? Toto je 5 potvrdzujúcich znakov

  • Považuješ kreativitu za spôsob svojho života? Je toto slovo dokonalým vyjadrením tvojej osobnosti? V tom prípade si možno kreatívnym géniom.
pexels-photo-136191
  • Považuješ kreativitu za spôsob svojho života? Je toto slovo dokonalým vyjadrením tvojej osobnosti? V tom prípade si možno kreatívnym géniom.

Nerobí ti problém pracovať v dezorganizovanom prostredí

Dezorganizácia nie je tvojím nepriateľom – možno skôr naopak. Vo svojich veciach máš rád poriadok, avšak „svojským“ spôsobom, ktorý by sa dal nazvať možno skôr organizovaným neporiadkom. Podobným spôsobom práce sa vyznačovali aj velikáni ako napr. Albert Einstein, čo Mark Twain.

Čo sa týka vedy, spojitosť medzi dezorganizáciou a kreativitou potvrdil už známy Indikátor osobnostných typov podľa Myersovej a Briggsovej zverejnený v roku 1962. Spojitosť potvrdila aj nedávna štúdia vykonaná Minnesotskou univerzitou, ktorá preukázala, že neusporiadané prostredie podnecuje vznik kreatívnych myšlienok.

Zaspávaš a vstávaš neskôr, než „normálni“ ľudia

Doslova a do písmena – kreativita ti nedá spávať. Výsledkom je to, že väčšinu nocí pracuješ a spať chodíš až v skorých ranných hodinách. Práve preto nevstávaš skoro ráno, ale v doobedných, či niekedy dokonca v poobedných hodinách.

V noci sa ti jednoducho z nejakého dôvodu pracuje najlepšie a všetky najlepšie nápady dostávaš práve v tejto časti dňa. Okrem toho v noci nie si nikým a ničím rušený a keď okolitý svet stíchne, ponáraš sa do hlbín svojej tvorivosti.

Neskoré chodenie do postele a neskoré vstávanie sa však nedokázalo len pri ľuďoch s výnimočne veľkou kreativitou, ale aj pri ľuďoch s najvyšším IQ – tento spánkový režim sa najčastejšie vyskytoval u ľudí s hodnotou IQ viac než 125 bodov.

pexels-photo

foto: pexels.com

Preferuješ mačky pred psami

Výsledky štúdie Carroll University vo Wisconsine majiteľov psov príliš nepotešia. Jej výsledky totiž tvrdia, že majitelia mačiek sú inteligentnejší a kreatívnejší, než majitelia psov. Je to údajne spôsobené tým, že majitelia psov a mačiek majú vlastnosti podobné týmto zvieratám, na základe čoho si ich aj vyberajú.

Konkrétne povedané – majitelia psov sú energickejší, viac extrovertní a  nemajú problém s dodržiavaním pravidiel. Naopak, majitelia mačiek sú hĺbavejší, citlivejší, viac introvertní a majú problém s dodržiavaním stanovených pravidiel.

Pre udržanie správnej rovnováhy je teda ideálne zadovážiť si obe, čo povieš? :-)

Si inšpiráciou pre ostatných

Pre svoje okolie si studnicou nápadov a inšpiruješ svojou tvorbou ostatných. Problémom je, že niekedy až príliš. Pre neustály „atak“ nápadov neustále niečo tvoríš, no hneď, ako sa tým pochváliš, objavia sa nápadne podobné nápady aj u tvojich priateľov. Kreslíš? Začali kresliť aj tvoji priatelia. Píšeš? Zrazu začali písať aj tvoji priatelia. Fotíš? Rovnaké fotky začínaš vidieť aj u svojich priateľov.

Síce ti to niekedy môže už pekne liezť na nervy, ber to ako dar. Stále tu budú ľudia, ktorí budú nasledovať každý jeden tvoj krok. No myslíš, že by to robili, ak by to, čo robíš nebolo jedinečné a skvelé? Ber svoju schopnosť inšpirovať ako niečo, čo máš tomuto svetu odovzdať za svoj obrovský dar kreativity.

wood-lighting-creativity-paper

foto: pexels.com

Kreatívni géniovia sú náchylnejší na úzkosti, depresie a fóbie

Každá minca má 2 strany. Seneca, Vincent Van Gogh, Ernest Hemingway – všetci boli trpiacimi géniami, ktorí svetu zanechali nevýslovne veľa, no skončili tragicky. O problémoch svetoznámych spisovateľov s alkoholom hovoriť radšej ani nejdeme.

Kreatívnych géniov totiž charakterizuje vysoká hodnota emočnej inteligencie (EQ). Tá spôsobuje omnoho senzitívnejšie vnímanie okolitého sveta a udalostí, ktoré sa v ňom dejú. Na jednej strane je to výhodou pri „nasávaní“ inšpirácií, na druhej strane táto schopnosť človeka predurčuje na väčšiu náchylnosť k depresiám, úzkostiam a rôznym fóbiám.

Zdroj: learning-mind.com, zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK