Kremeľ falšuje históriu: Rusko prepisuje školské učebnice, existenciu Ukrajiny sa snaží vymazať

  • Na začiatku invázie dostali zamestnanci ruského vydavateľstva s učebnicami príkaz na „očistu“
  • Zmienky o samostatnej Ukrajine majú odstrániť
Putin Vlajka
SITA/AP, Sergei Gubeyev, Lee Jin-man
  • Na začiatku invázie dostali zamestnanci ruského vydavateľstva s učebnicami príkaz na „očistu“
  • Zmienky o samostatnej Ukrajine majú odstrániť

Ruská invázia na Ukrajinu zasiahla aj vzdelávanie. Zamestnanci ruského vydavateľstva Prosvěščenije (v preklade Osvietenie) dostali príkaz „vyčistiť“ zmienky o Ukrajine. Osvietenie je pritom kľúčové pri vzdelávaní mládeže, ide o jedno z najstarších a najväčších vydavateľstiev zameraných na vzdelávaciu a pedagogickú literatúru.

Nezávislé ruské médium Mediazona sa rozprávalo s niekoľkými jeho redaktormi, ktorí pod zárukou anonymity prezradili, aké metódy vydavateľstvo používa.

Ako keby Ukrajina vôbec neexistovala, tvrdí redaktor 

Redakcia mala dostať ústny príkaz minimalizovať zmienky o Ukrajine a Kyjeve hneď v prvý deň invázie, 24. februára.

Oslovení redaktori spomínajú, že školské učebnice sa začali potichu prepisovať už po anexii Krymu v roku 2014. Vtedy sa Ukrajina spomínala čo najmenej a čo najopatrnejšie. Teraz je „čistenie“ oveľa intenzívnejšie, redaktori museli prepísať zhruba 15 % textov.

Z učebníc sú zmienky o Ukrajine ako samostatnom národe, ale i o jej mestách, často odstránené. Napríklad redaktori uvádzajú, že vlajku Ukrajinu mali odstrániť a nahradiť inou vlajkou. Podobne obišlo aj hlavné mesto Ukrajiny Kyjev, o ktorom zmienku malo nahradiť iné hlavné mesto.

„To znamená, že stojíme pred úlohou urobiť to, ako keby Ukrajina jednoducho neexistovala,“ hovorí jeden z redaktorov. „To je ešte horšie, keď sa v učebnici len tak neuvádza krajina. Človek vyrastá bez základných vedomostí o nejakej krajine a potom oveľa ľahšie uverí tomu, čo mu o nej hovoria z televízie,“ dodal.

Zmienky o nezávislosti Ukrajiny sú zakázané 

Najviac problémov vzniká pre redaktorov v učebniciach dejepisu. Často nie je možné odstrániť odkazy na Ukrajinu a Kyjev bez toho, aby text dával zmysel. Pracovníci vydavateľstva potom volia radšej „bezpečnejšiu“ cestu – zmenu formulácie.

Najobľúbenejšia taktika redaktorov je nespomínať Ukrajinu vôbec. Doteraz sa spomínal Kyjev najmä ako hlavné mesto Kyjevskej Rusi a v súvislosti s tým, že ho Rusi oslobodili počas druhej svetovej vojny.  

„Môžete spomenúť, ako sme zachránili Kyjev, ale o akejkoľvek nezávislosti Ukrajiny ako krajiny sa už hovoriť nedá,“ uviedol zdroj Mediazonu.

Rus-1015-1113
zdroj: Wikimedia/Koryakov Yuri. Kyjevská Rus za vlády Jaroslava I Múdreho

„Mazanie“ všetkého ukrajinského spôsobuje aj nezrovnalosti. Napríklad zamestnanci vydavateľstva sú nútení upraviť existenciu Kyjevskej Rusi, ktorú nazývajú jednoducho Rus.

„Čistky“ vo vydavateľstve nezasiahli len samotný obsah učebníc, ale aj jedného z autorov. Ide o Ukrajinca, ktorého meno z učebnice plánujú odstrániť, pretože je na prvý pohľad ukrajinské.

Zamestnanci vydavateľstva okrem toho majú zákaz vyjadrovať sa k politickým záležitostiam alebo verejne vyjadriť svoj nesúhlas s vojnou na Ukrajine. Pri porušení tohto zákazu, hrozí, že prídu o prácu vo vydavateľstve, jeden z redaktorov už kvôli tomu miesto stratil.

Rusko zámerne falšuje históriu, tvrdí historik 

Falšovanie učebníc pre žiakov predstavuje len jeden z prípadov, ako sa režim prezidenta Vladimira Putina pokúša falšovať históriu. Putin viackrát uviedol, že „Ukrajina nie je ani štát“, a tvrdí, že „Rusi a Ukrajinci sú jeden národ“.

Putin vo svojej 5-tisíc slovnej eseji zverejnenej v júni minulého roka tvrdí, že majú spoločných predkov v podobe Kyjevskej Rusi, náboženstvo i pôvodný jazyk.

Podobné tvrdenia počuť od viacerých predstaviteľov Putinovho režimu, vrátane bývalého prezidenta a premiéra Dmitrija Medvedeva. Bývalý prezident v minulosti obvinil Ukrajincov, že budujú „pseudohistóriu“. Taktiež spochybnil právo existencie Ukrajiny ako samostatného národa.

Historik Anton Weiss-Wendt vo svojej knihe Putinovo Rusko a falšovanie histórie uvádza, že náhly záujem ruského prezidenta o históriu je čisto geopolitický, pričom Rusko zámerne falšuje históriu, dopúšťa sa nepresností a vytvára vlastné mýty o histórii za účelom propagandy.

Zdroj: Mediazona

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá