Kremeľ zúri kvôli F-16 pre Ukrajinu. „Vystavujete sa ohromnému riziku,“ vyhráža sa

  • Rusko sa vyhrážka Západu „ohromným rizikom“, ak daruje Ukrajincom F-16
  • Ukrajinci sú teraz k ich dodávkam blízko
  • Joe Biden potvrdil tréning pilotov a darovanie strojov
stíhačka F-16
U.S. Air National Guard/Class Tylon Chapma
  • Rusko sa vyhrážka Západu „ohromným rizikom“, ak daruje Ukrajincom F-16
  • Ukrajinci sú teraz k ich dodávkam blízko
  • Joe Biden potvrdil tréning pilotov a darovanie strojov

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško v sobotu upozornil na riziko, ktorému sa západné krajiny vystavia v prípade dodania moderných stíhačiek na Ukrajinu. TASR správu prevzala z webových stránok stanice BBC a denníka The Guardian, ktoré sa odvolávajú na ruské médiá.

Gruško reagoval na otázku o možných následkoch poskytnutia stíhačiek, ktoré Ukrajina od členských krajín NATO žiada.

„Pozorujeme, že západné krajiny sa stále držia scenára stupňovania konfliktu. To pre nich prináša ohromné riziko,“ povedal Gruško. Rusko podľa jeho slov tieto kroky Západu bude brať do úvahy vo svojich plánoch. Dodal, že Moskva má k dispozícii všetky prostriedky potrebné na dosiahnutie svojich cieľov.

Americký prezident Joe Biden v piatok uviedol, že Washington podporuje spoločný výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek štvrtej generácie vrátane F-16. Biden to povedal spojencom počas neverejných rozhovorov na summite G7 v Hirošime. Výcvik by mal prebiehať v európskych krajinách. O tom, kto, kedy a koľko stíhačiek F-16 dodá Ukrajine, sa má rozhodnúť počas výcviku.

Dvere stíhačkám boli vždy otvorené, tvrdí Sullivan

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan neskôr uviedol, že podpora tejto iniciatívy zo strany USA nepredstavuje zmenu postoja USA v spojitosti s dodaním stíhačiek na Ukrajinu.

Biden a ďalší vrcholní predstavitelia jeho administratívy už niekoľko mesiacov verejne odmietajú požiadavky Kyjeva o dodanie stíhačiek F-16, pripomína agentúra AP. Tieto lietadlá podľa amerických predstaviteľov nie sú pre ukrajinskú armádu potrebné na potlačenie ruských síl.

Sullivan povedal, že rozhodnutie o dodávke zbraní na Ukrajinu vždy nadväzuje na potreby v oblasti vojenského úsilia a Biely dom necháva v tejto súvislosti „dvere otvorené“.

Ako vysvetlil, „teraz sme dospeli do momentu, keď je čas obzrieť si cestu pred nami“ a zhodnotiť, čo ukrajinské sily potrebujú z dlhodobého hľadiska, aby odstrašili a odrazili ruskú agresiu. A do toho teraz vstupujú stíhačky, dodal.

Na otázku, či sa dlhý výcvik ukrajinských pilotov na stíhačkách nemal začať oveľa skôr, Sullivan odpovedal, že stroje F-16 nie sú podľa úsudku USA teraz na bojisku potrebné, ale iba pri dlhodobom budovaní a posilňovaní ukrajinskej armády.

Nepovedal, ako dlho bude trvať výcvik ukrajinských pilotov a kedy by sa mohlo rozhodnúť o konkrétnej dodávke stíhačiek Kyjevu. Niektoré európske armády vlastnia tieto stíhačky F-16 americkej výroby.

Spojenci, ktorí majú stíhačky F-16 americkej výroby, na ich vývoz potrebujú súhlas Washingtonu, pripomína stanica BBC.

Keď sa Sullivana opýtali na prípadné vystupňovanie ruskej vojny na Ukrajine, lebo tieto lietadlá by mohli byť použité aj na útoky na ruskom území, Bidenov poradca zdôraznil, že pre všetky dodávky zbraní na Ukrajinu platí zásada, že USA neumožňujú a nepodporujú útoky na ruskom území.

Ukrajina zatiaľ túto podmienku dodržiava, doplnil Sullivan.

Zdroje: TASR, Twitter/Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá