Krištáľové krídlo: Najväčšie tohtoročné ocenenie sa bude rozdávať v máji. Online podujatie neprichádza do úvahy

  • Organizátori Krištáľového krídla oficiálne potvrdili nový termín oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska
  • Galavečer, ktorý sa mal konať 7. februára, sa kvôli momentálnej situácii v tento deň neuskutoční
Krištáľové krídlo
Krištáľové krídlo
  • Organizátori Krištáľového krídla oficiálne potvrdili nový termín oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska
  • Galavečer, ktorý sa mal konať 7. februára, sa kvôli momentálnej situácii v tento deň neuskutoční

Krištáľové krídlo je udeľované každý rok najvýznamnejším osobnostiam Slovenska v oblasti vedy, kultúry, či športu. Aktuálne situácia ohrozila aj konanie tohto galavečera.

Organizátori Krištáľového krídla oficiálne potvrdili nový termín oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska. Galavečer, ktorý sa mal konať 7. februára sa kvôli momentálnej situácii v tento deň neuskutoční. 

Krištaľové krídlo: Nevznikli sme preto, aby sme zarábali. Chceme pritiahnuť viac mladých ľudí

Napriek snahám organizátorov sa galavečer v pôvodnom termíne konať nebude. „Momentálna situácia nás zasiahla všetkých. Krištáľové krídlo sme pripravovali tak, ako každý rok. Po zvážení niekoľkých alternatív sme sa však rozhodli galavečer presunúť.

Situácia na Slovensku a vo svete sa nezlepšuje a Krištáľové krídlo by nebolo možné uskutočniť v pôvodnom termíne, ktorý bol plánovaný na 7. februára. Na prvom mieste je, samozrejme, zodpovednosť,“ vysvetlila rozhodnutie organizátorov výkonná riaditeľka Katarína Srkala.

Presunutý galavečer 

Nový termín konania galavečera Krištáľové krídlo je plánovaný na 23. máj 2021. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. „Presun Krištáľového krídla bol za daných okolností nevyhnutný, keďže momentálna situácia nie je pre usporiadanie spoločenskej udalosti tohto rozsahu priaznivá.

Záleží nám na tom, aby si nominované osobnosti a laureáti mohli prísť prevziať cenu osobne a aby bol galavečer dôstojnou oslavou ich schopností a výnimočnosti. Bez divákov by Krištáľové krídlo bolo ochudobnené o slávnostnú atmosféru, ktorú si zaslúžia, preto dúfame, že v máji bude situácia lepšia a Krištáľové krídlo si užijeme naplno a s noblesou,“  k aktuálnej situácii sa vyjadrila nová riaditeľka Krištáľového krídla Danka Barteková.

Krištáľové krídlo
zdroj: Krištáľové krídlo

Počas sviatkov si koronou prešli aj samotní organizátori. COVID -19 zasiahol autorku a producentku Máriu Vaškovičovú a celú jej rodinu.

Napriek tomu, že sme sa správali zodpovedne, nákaze sme sa nevyhli. Našťastie sme ochorenie zvládli s miernym priebehom. Zasiahlo to však naše pracovné plány. Veríme, že v máji bude možné uskutočniť galavečer oceňovania osobností bez zásadných obmedzení a ohrozenia zdravia hostí. Nominované osobnosti si zaslúžia úctu a cítime zodpovednosť voči všetkým osobnostiam Krištáľového krídla. Som veľmi vďačná za podporu našich partnerov, ktorí za Krištáľovým krídlom stoja aj v týchto neľahkých časoch,“ povedala autorka a producentka Mária Vaškovičová.

Krištáľové krídlo opäť hľadá tých najlepších medzi výnimočnými

Na Krištáľové krídlo za rok 2020 sú medzi nominovanými osobnosťami aj vedci, ktorí vyvinuli úspešné PCR testy, Boris Klempa a Pavol Čekan. Nominovanými sú aj herec Juraj Loj, skupiny Janoska Ensemble a Peter Bič Projekt, režisér Peter Bebjak, či umelec Ondrej Rudavský. Všetky nominované osobnosti si môžeš pozrieť tu.

V prípade nepriaznivej situácie v máji online prenos nebude

Ako už viaceré slovenské ceny v poslednom roku boli donútené galavečer usporiadať v obmedzenej online forme. Organizátori Krištáľového krídla prezradili, že takú možnosť nepripúšťajú. „Nad možnosťou online podujatia neuvažujeme. Dôvodov je mnoho, najpodstatnejší je fakt, že nominované osobnosti si zaslúžia plnohodnotné odovzdávanie. Nie všetci sú verejne známe osobnosti a Krištáľové krídlo vzniklo práve s myšlienkou oceniť a predstaviť verejnosti ľudí, ktorí sú málo známi, ale robia Slovensko lepším.“

V prípade, že by sa v máji galavečer podarilo uskutočniť, zúčastnení budú mať zabezpečené testy priamo od nominovaných vedcov Pavla Čekana a Borisa Klempu, ktorí vyvinuli PCR testy.  

Krištáľové krídlo
zdroj: Krištáľové krídlo

Rok 2020 bol maximálne produktívny

Rok 2020 sa ti môže prvý pohľad kvôli pandémii zdať neproduktívny. Avšak v tomto prípade bol opak pravdou. Krištáľové krídlo malo z čoho vyberať, zaznamenalo rekordný počet návrhov na nominácie.

Spočiatku sme si mysleli, že budeme mať problém s nedostatkom návrhov na nominácie od verejnosti. Opak je pravdou. Návrhov na nominácie sme mali neúrekom. Porotcovia mali opäť veľmi  náročné rozhodovanie, aby v každej kategórii vybrali len tri osobnosti,“ doplnili organizátori.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech